1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Добар ден, при крај сме сите а? Леле женски и мене како се ближи времето сто мисли ми проаѓаат низ глава,како ќе биде породувањето,како ќе се снајдеме со бебе,уфф спобудалев,а башка и на работа сега на крај мислам најмногу работа имам,полудувам,ме удараат хормоните и ќе почнам да си плачам аууу незнам дали и другите се така.
    Домакица баш убаво па поскоро ќе се олесниш,јас мислам сега стомакот ми се качи нагоре и едвај седам на биро,ме допира до градите и неможам да дишам:).Кажи ми боли ли тој вагиналниот преглед,многу ми е страв од него,ти на ГАК ќе се пораѓаш ?
    Инаку мене крвта ми е добра,постојано ми се на граница хемоглобинот и еритроцитите,а железото супер дури и високо како за трудница,пијам само фероглобин да не падне многу,а сега планирам да земам и спирулина,многу е добра и порано ја пиев.
    Поздрав се читаме покасно:l:
     
  2. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Не боли, само ти става еден, па два прста за да го опипа грлото на матката..ништо страшно си дишеш нормално.
    Да, на ГАК ќе се олеснувам :)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Domakcia ovoj vaginalen pregled vo koja nedela se pravi i dali maticnata go izveduva ili na GAK go pravese? Inaku jas bev na poslednoto predavanje vcera na klinika i mozam da recam deka doznav dosta iformacii za koi pojma ne sum imala. Razgovaravme so anesteziolog koj ni gi kazuvase prednostite i nedostatocite od epiduralna i spinalna anestezija, vakcinite i griza za bebuskite vednas posle raganjeto. Ova se raboti na koi poradi umor, istostenost posle poroduvanjeto voopsto moze i nema da im obrneme vnimanie a te kako se bitni...site sme nasoceni kon momentot na poroduvanjeto arno ama toa e samo eden den....vsusnost vistinskiot zivot zapocnuva odposle.....Peleni, doenje, banjanje...Generalno pedijatarot kaza deka Skopje e nezdrava sredina poradi vozduhot za odgleduvanje na deca i zatoa e najdobro koga ke napravi nekolku meseci deteto dokolku sme vo moznost da go nosime nadvor od Skopje,,,,,pelencija da ne menuvame navecer posle 12 do sabajle za da moze bebto da nuci deka nema nikakva aktivnost navecer...blender da ne se upotrebuva koga ke pocne so prehrana maleckoto tuku da se pasira so viluvce bidejki vo sprotivno nema da moze ubvao da mu se razvijat zabcinjata na maleckoto....Stom zaplace ne treba vednas da se podiga tuku da se pogali bebusot bidejki placeneto ne e sekogas znak deka e gladno...dokolku ne prestane e togas mu se nudi dojkata. ,Do 6 meseci e zadolzitelno doenje na maloto a posle se pocnuva i so sopolnitelna prehrana.....Isto taka stana zbor i za cuvanje na maticnite kletki kako i za vakciniranje na malite so vakcini odnosno kolku e toa pozitivno ili negativno.....
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    jas sum veke vlezena vo 9ti :) denes vleguvam vo 37 nedela ama maleckata e ponapred ali oni mi racunaat oo menstruacija....imav malo krvarenje pred nedela pa lezev vo cair na patoloska me zadrzaa slucajno da ne pocnam da se poroduvam ali jok :) ima vreme......e i mene me faka strav kako i site trudnici koi dojdoa tamu(pretezno bea so nadmimat termin )...i se izmagleav dosta :) dali e pozitivno ili negativno neznam :)) dajte tie mesinja taze sose porodeni da ni kazat kako da se spravime so bolkite i so stravot :))) kakvi se tie bolki tolku li se strasni !
    ?:)))
     
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Јаничка како си задоволна од Чаир овие денови што лежеше,како ти се виде тебе? А инаку и јас првпат ќе раѓам и само тоа прашувам дали ќе ги издржам болките,многу е битно да го надминеме стравот и психички да си спремна дека болка е болка и нема бегање,ќе стискаме заби и ќе чекаме се да заврши во најдобар ред.Јас се си мислам дека ќе ги истрпам болките,бидејќи можам да издржувам болка подолго време,па сега ќе видиме како ќе испадне:)
     
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Труднички а ви се случува ли наеднаш да ве штрецне нешто кај препоните,како некоја струја,е тоа ми се случува овие неколку дена по два три пати на ден,или пак какко некој тап удар со нож за секунда и поминува.Сигурно е нормално само ме интересира дали и вие во овој период сте осетиле нешто такво:)
     
  7. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    zadovolna.sum od cair mi izgledaa strucni doktorite na vizita so idea isto i sestrite bea site dobri (patoloska) e sea tami ne.e renovirano i parno ne.pustas siba od prozorite....zs.se skrseni ne.se zatvaraat redovno ni praea ctg temperatura.i pritisok wc to.e loso ama ne e epten strasno na patoloska moze se da ti nosat za jadenje ja.si imav i moi vlecki a gi gleav i porodenite na rucekso udea.si ima nivni od.tie.gumenite letni...kaj bebinjata ima.novi prozori(na.patoloska.osven so problem.neli gi stavaa i tie trudnici so pominat termin ) ima kako sala kujna intoa.e renovirano ama.ishranata.e slaba cajce kifla. za.dorucek...vecera primer zdenka jajce. cajce...salati ovosje.nema :) generalno dobro e ....doktorite svarno mi izgledaa.dobri
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    И мене ми е страв од породување бидејќи многу сум нежна и реално еден обичен преглед на гинеколог мене ми е непријатен и ме боли. Па сега се мислам дали да си побарам епидурална. Знам дека кај секоја жена прагот на трпење на болка е различен, но сепак нека кажат поискусните какави се тие болки, дали има потреба од анестезија итн.
     
  9. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    jas bi barala epidyralna.ama neam.razgovarano so anesteziolog koi i kolkavi se rizicite
     
  10. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Секој би сакал со епидурална,но за жал при породување на државно многу тешко се добива,на ГАК ако ти се погоди да се пораѓаш во прва смена кога сите анастезиолози се на работа може и ќе добиеш ако имаш среќа или некој слободен да е,да нема во моментот операција,а се зависи и колку ќе бидеш отворена,инаку само со врски или сум слушала на црно да си платиш на некоја сестра или др.А за во Чаир мислам дека воопшто немаат опција за епидурал бидејќи,а зошто и како не сум добро информирана.:|
     
  11. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    drugarka sto se porodi vo cair mi rece nemale ni spinalna ni epiduralna...isto mi rece so ako anesreziologot e na operacija nema koj da ti ja stavi ama.....ons se porodi so carski i celosna,dr drugarka prirodno pa posle za sienje i stailee celosna...a edna so bese do mene carski (so pricina) bese dogovorena so kirovski mi kaza deka se moze da bira megu celosna i spinalna...nejzinata kuma bila so spinalna kaj istiot demek jezivo bilo samo sto ne sigi osekas nozete ali sepak oni bile dogovoreni....e sea neznam dali imaat epiduralna valjda imaat za x slucaevi :) treta drugarka pa ona e specijalist prvoto so epidural vtoroto bez anestezija mi rece medicinata odi napred zasto da se macis demek ako mozes da dobies da baras istoto mi go kaza i edna koleska ona tri decinja ima a jas definutivno ke se poragamm vo cair kkao so se zezavme so taa bitolcankata mi vikase ko ke se vratis u drugiot del pravo ne na patoloska :))))
     
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И јас имам болки во препон, па затоа ме прегледа, ми рече порано од термин ќе биде. Зошто, што , како, од каде ме збуни и не ни прашував.
     
  13. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Се мислев околу анестезиите, но после муабетот со гинекологот дефинитивно со епидурална (ако е се ок, нели). Ми препорача како првородка да не се правам херој за џабе, само ќе се уморам и цело искуство ќе ми биде постресно.

    На приватните клиники оди по договор. За на клиника, другарка ми кажа дека требаат врски...
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не сум се пораѓала, ама Каетана е во право. Ако не знаеш некој на клиника, тешко дека епидурал ќе добиеш. Снаа ми кога се пораѓаше, докторот кој и беше врска седеше со неа дур не и ја ставија. Другарки мои што биле без врски, на сите иста приказна им продале - сега е касно и нема смисла анестезијата.
    Со лесно на сите вас!
     
  15. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Kaetana sto tocno ti kaza doktorot tvoj jas vo cetvrtok ke razgovaram na taa tema..so mojot
     
  16. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Да срцка, и јас ги осеќам тие болки во последно време, наредната недела одам на контрола па ќе прашам да ми објаснат. :l:
     
  17. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Денес на ало докторе тел. 15123 е др. Хаџи Лега од ГАК, ако имате прашања и мака некоја јавете се
     
  18. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Мммм а од каде овие информации Луси кој ден кој доктор е ? Има нешто на тв или ?
     
  19. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    јас имам благи болки во препони и доле срамнста коска кукови кичма .....него ме болст и мочните канали сигурно иам инфекцијја ....коолку чај од брусницс треба дс се пие дневно ?и незнам увин дали да пијам..


    леее ме нервираа постоовите не ми се испраќаат@@@
     
  20. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Чајот од брусница е потполно безбеден. Јас немав никаква инфекција пред да се породам, но често мокрев и со чајот се се изрегулира и од тогаш редовно го пијам. Кога останав бремена разговарав за тоа со гинекологот, бидејќи ми се случувало и по 2-3 ноќе да станувам за во тоалет (пијам доста течности и ете не се олеснувам одеднаш) и тој ми кажа дека нема никаков проблем. Тоа е овошје, си грицкам одвреме-навреме и сува брусница. Башка тоа што е здрава бидејќи е овошје.
    Не се плаши за тоа, но за двоумица слушни си се со матичниот.
    Со лесно и побрзо да ти поминат проблемите.