1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    за брусницата знам него за увимн чај се мислам....а од брусница коллку количимски дневмо јас ноке дтанувам може по 4-5пати и пред да останам бремена станував барем по 1 ама и ноке спијам со шишето или чашата до менее .....а се напијам како мн брзо да исфрлам тоа шо сум де напила...
     
  2. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    На вести МТВ1 вчера кажаа, не знам кој ден кој доктор точно е, само за вчера и за денес кажаа, но секој ден различен доктор е :)
     
  3. wenig

    wenig Нов член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Zdravo mamicki da ve prasam za iskustvo dali ja imal nekoj bakterijata e.coli Jas sum 11 nedela pijam Samo uvin caj I caj od brusnica,sega ginekologot mi prepisa antibiotik ali mnogu mi e strav da gi pijam dali ste piele antibiotik za vreme na bremenos fala odnapred
     
  4. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mamicki zdravo kako ste? Poslednive nekolku dena postojano mi trnat racete osobeno levata.,...ova mi se slucuva na rabota koga sum pred kompjuter, doma koga odmaram ili spijam...znaci bukvalno vo sekoja pozicija. Pa bi sakala ako nekoja ima iskustvo so nesto vakvo da mi kaze sto moze da e. Inaku denes sekako ke se posovetuvam so ginikologot bidejki sum na kontrola....isto taka pocna da mi se javuva iscedok kako belo pranje prv pat posle ovie 8 meseci nema miris i ima zoltenikava boja...dali znaete sto moze da e toa? Imajte ubav den...
     
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Еве сме ние :),синоќа и јас бев на контрола кај матичната,се е во ред,бебушка е 2 кг и 300 грама,голема ќе биде изгледа,а и цела плукната на тато уште од сега:D,постелката е добра и докторката ми вика дека изгледа до крај на термин ќе терам дека има доволно и плодова вода и постелката уште не е зрела.
    Најмили и јас имам многу зголемено бело прање исто на моменти е жолтеникаво па ја прашав др и ми рече дека е нормално на крај да се има зголемен исцедок само да не пече или да нема некој мирис,а и брисеви ми закажаа во 36 недела кога ќе бидам,нели од 35 до 37 се правеле.А за тоа со трнењето на рака е често кај трудници,мислам дека беше некој синдром на карпален тунел,ама поминува
    :*:*:*за сите мешиња
     
  6. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Тие болки се подготвителни контракции, барем така на вежби ни кажуваа
    Јас имав притисок во 9 и се породив со царски,имав менструални болки но откако почнав да пијам терапија на притисокот контракциите исчезнаа
    Брусница можеш да пиеш колку сакаш, но увин не е препорачано мислам дека поради мечкин трн ( билка) што ја има во него
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Najmili, пиј магнезиум барем мене матичниот така ми кажа и мене ми трнат рацете, посебно сабајле кога ќе станам од спиење и прави си некои вежби за растегнување, ние тие на јога ги учиме и јас доа си ги применувам. Чај од брусница е супер за уринарни инфекции, а исто и сокот, јас вчера си купив и сок од брусница од Веро. Исцедок имам и јас и тоа само што ќе се истуширам, гаќичките пак лом. Ама ајде уште неколку недели и ќе заврши и тоа. Среќа сум дома и не е страшно
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Јаничка прв пат во четвртокот на преглед начнавме тема за тоа... Јас инаку одам во Ремедика на прегледи а и таму ќе се пораѓам. Ми кажа дека ако е свртено детето како што треба, дефинитивно одиме вагинално. Кога спомнав анестезија, ми рече да, епидурална. Го прашав дали би ми препорачал без анестезија, оти нели прв пат раѓам, од кај да знам... Рече да не се измачам џабе, дека сум првородка, пороѓајот обично трае подолго, па да си олеснам...

    Почнав да го прашувам дали треба алерго тестови на анестетикот... Ми кажа дека не практикувале, освен ако не си склон кон алергии... Во секој случај, ми кажа дека ќе ми организира и средба со анестезиолог, за да си направам муабет и да се договориме се што треба...
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Јас со ешерихија се гњавам од самиот почеток на бременоста... Многу се изненадив затоа што немав никаков проблем, а ешерихија кога ќе се намножи, дава симптоми со температури и печење и крв во мокрача... Покрај ешерихија цело време покажува и ентерокока. Накај 9 недела пиев ампицилин една недела, но не помогна... До 28 недела се гњавев со ешерихија... Не дека ми сметаше, ама на секоја уринокултура ја покажуваше...

    Пиев и чај од брусница и увин чај...
    На крај пиев еритромицин, кој што се покажа најуспешен...
    Сепак, останав со ентерококата да се гњавам, па сега пијам амоксиклав (кој е добар и за двете бактерии) затоа што сум со полни 32 недели, и редно е да ги откачам бактерииве веќе еднаш...

    Не се секирај за антибиотици, ако гинекологот ти кажал дека се во ред, послушај го. Најубаво една недела да испиеш асален антибиотик, отколку цело време да се натегаш со чаеви и послаби антибиотици за на крај, пак да завршиш со појакиот антибиотик...

    Ете, тоа е моето искуство... Се надевам дека малце ти помогнав да не се секираш...
     
  10. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mesinja zdravo kako ste denes? Jas vo vtornikot bev na kontrola i za toa sto mi trnat racete doktorata mi rece da jadam poveke mlecni proizvodi. Inaku bebusko e svrteno so glavceto nadolu no sepak konecna pozicija bi zavzemalo do 37 nedela. Sepak mali se izgledite da se svrti poinaku iako ne e isklucena moznosta. Momentalno vo 33 nedela tezime 1kg 850gr i odgovara vo rast na razvitok na gestaciskite nedeli. Postelkata e kompletna i plodovata voda e vo red. Za tri nedeli odnosno so polna 35 nedela treba da gi napravime poslednite brisevi i kontrola a od pocetokot na sledniot mesec odime na GAK za prvoto CTG. Vednas po pregledot se upativme da gi kupime tetra i svedskite pelencinja, nekoe bodi i kapcinja kako i spikozlicki. Sega ke gledame kadicka a do krajot na mesecot ke ni stigne i kolickata.Bas sum vozbudena i edvaj cekam da se doopremam. Planirame i sledniot mesec da si dokupime uste nesto iako ne bi kupuvala premnogu znaejki deka brzo rastat a i site ke nosat po nesto na povojnica. Da ne se pretrupuvam so svari. Pisete kako vie se custvuvate i dali se podgotvuvate.
     
    На janickaskopje и chache87 им се допаѓа ова.
  11. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Jas uste malku i vo 9ti vleguvame so maliot. Edvaj cekam da go vidam bebusot mal. Inaku sme opremeni so se, uste alistencata da gi isperam i ispeglam :)
     
  12. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Devojki vi pisuvam od bolnica. Zadrzana sum zaradi visok pritisok veke dve nedeli arno ama se javija i dr.komplikacii so krvta, isto i matkata izgleda mi e dvoroga i nema veke mesto, mi stavija pred 10 dena inekcii za pobrz razvoj na belite drobovi na bebeto i mi kazaa deka mora da go vadat so carski dr.nedela koga ke bidam 35+1 spored poslednata m. ili 34+1 spore ehoto
     
  13. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Monella so Gospod napeed se da e vo red i so lesno....drzi se!
     
  14. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Монела мила само биди храбра, штом си веќе во болница и си примила терапија сигурно се ќе биде добро. Ќе помине и овој период и ќе си го гушкаш твоето малечко и ќе заборавите се. Известувај не како си, ви ја посакувам сета среќа тебе и на твоето бебенце
     
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Монела срцко со лесно,само позитивно ќе видиш се ќе биде во ред:*
    Другите како сте? Мене стомакот ми е многу горе па и кога ќе се најадам абе едвај дишам:)
    Јаничка ти како си,престана ли крварењето? Уште ли си во болница или дома си?Ајде уште малку ти остана тебе,ситно броиш:)
    Поздрав за останатите Чаче,БеллаС,Тинчемајмунче,Домачица,Луси ве гушкам сите
     
    На tincemajmunce и Domakica им се допаѓа ова.
  16. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мила ќе биде во ред се, само позитивно. И мојот гинеколог ми кажа уште кога забременив дека имам дворога матка, а во Систина ми кажаа и да имаш дворога матка, сега откако си останала бремена не можеме точно да ја видиме формата, дали навистина е дворога...
     
  17. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    азелеа јас излегов веке прошлиот понеделник а вчера малце сокрвица од прегледот не е страшно минимално беше (омекнато ми е грлото на матката ама сеуште не сум отворена, од денес влегувам во 38 недела така да и сеа ќе чекаме :) ми кажа другарка ми дека ќе се дешава тоа на секој вагинален преглед....земав упат за цтг и за пораѓај а воедно и вчера ми направија цтг имав две-три комтракции ама тоа се почетни болки неам .....минимални во препони,, и така бешиката ке ме стегне бебчо што притиска...се спремавалјда телото за пораѓај...... бебето е супер наместено има доволно плодова вода...притисокот ми е низок како и што ми беше излес дома апсратот не ми чини или па незнам да мерам убаво :) само ке треба да прашам дали треба да ги повторам брисевите зашто ми де од пред месец...и се спремам психички :))) се надевам на природен пораѓај со што побрзо отварање :)))
     
    На Creskaa и azelea им се допаѓа ова.
  18. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    Mesina kako ste?Ne vi imam pisano odamna ama iskreno nemam vreme,a i veke nemozam da disam 38 nedela i se potesko nozete mnogu mi potekoa, a se e vo red so bebuska i edno kilo oslabena :) samo 5 kg od pocetok vi posakuvam na site so lesno....
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Bravo, mene sekerot mi e super, a pak na dieta me stavija :(
     
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Нека ни е со лесно на сите.Ние вчера бевме на првото CTG,среќна сум и презадоволна,покажува некои слаби контракции кои јас не ги чуствувам,постелката зрела втор степен,поставена на преден десен ѕид,плодова вода доволно,синко супер поставен со главчето надоле си зазел позиција и чека да ја изненади мамичка.:inlove::inlove:А матичната моја со тоа ехото од пред 100 години само што ме извади од памет дека било помало бебето или незз што,вчера ми кажаа дека супер си одговара на неделите и тежи околу 3200 грама.Ми кажа докторот дека каде и да е ќе почнам да имам грчеви на матката,ама да не паничам и да не трчам во болница било нормално.Кога ке ме фателе болки породилни да не одам додека не ми бидат на 15 минути и траат по 30 секунди,или евентуално ако ми пукне водењакот а немам болки е тогаш да одам одма(се надевам дека прво ке ме фатат болки па после водењакот,ама тоа не оди по желба туку како пишал Господ).Толку од нас сега засега ве поздравуваме најмногу.:):)