1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трејси Чепман (Tracy Chapman)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Magnolija, 5 август 2011.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Tracy Chapman (born March 30, 1964) is an American singer-songwriter, best known for her singles "Fast Car", "Talkin' 'bout a Revolution", "Baby Can I Hold You", "Give Me One Reason" and "Telling Stories". She is a multi-platinum and four-time Grammy Award-winning artist.

  Ме потсеќа на есен. На дождлив есеснки ден. Јас скриена во некоја стара кола, возам низ некој мал, провинциски град, додека надвор убаво паѓа дожд и ја слушам неа.
  За сите оние кои што не се запознаени со нејзината музика, благо ви препорачувам да слушнете некои нејзини песни. Ќе биде како да сте откриле богатство.

  http://www.youtube.com/watch?v=wzIE3mRF ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=y2kEx5BL ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=MvC77iWO648
   
  На MSkorpionka, zhap4e и LivingGlam им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.305
  Пол:
  Женски
  Раскажува животни приказни преку песните, тие се многу повеќе од неколку строфи и ноти.
  Омилена ми е Fast Car.
  http://www.youtube.com/watch?v=Orv_F2HV4gk

  И секако Talkin bout a revolution
  http://www.youtube.com/watch?v=SKYWOwWA ... re=related

  Ми се допаѓа таа специфичност во нејзиниот глас, ни машки ни женски. Неверојатно добро звучи во живо, без никаква комјутерска обработка. :clap:

  Морам да едитирам, заборавив една од омилените. For my Lover.
  http://www.youtube.com/watch?v=Fn01zVMX ... re=related
   
  На mysterious, Magnolija и zhap4e им се допаѓа ова.
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Како помала мислев дека слушам машки глас.
  Fast car е многу трогателна. Ама интерсно е тоа што во ова песна и во For my lover,кои се навистина тажни песни, таа тагата како да ја става во позадина, не преку гласот, туку во текстот е тоа. Како тешките моменти да ги прави поблаги. Уффф не знам дали нешто ме сфативте.

  Everyday I'm psychoanalyzed ,for my lover, for my lover. - Ова со месеци ми стоеше овде како потпис.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.490
  Допаѓања:
  80.513
  Пол:
  Женски
  Магнолија, фаќај гушка голема од мене за темава и за мојава омилена певица.
  Ја обожавам женава, обожавам да си ги пејуцкам нејзините рефрени - кога ги слушам песните ме обзема некое си чудно чувство кое не можам да си го опишам, истовремено сум среќна и тажна и не можам да престанам да му се восхитувам на нејзиниот машкаст глас, боже.

  http://www.youtube.com/watch?v=XPcjjOrKmJw

  Ова е песната за стриптиз - еднаш ми се испушти пред братучедите и така и си остана - стриптизерската песна, смешки. Ама мене сепак ми е некако баш така, лежерна 8)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  22.554
  Пол:
  Женски
 6. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Како ли успеала темава да ми се промакне?

  Прв пат слушнав за неа во средно. :tmi:
  Ја обработувавме Fast car на час по англиски, и професорката остана со подзината уста кога виде дека никој не ја познава. :tmi: :tmi:
  Правец дома и прогуглав. Дискографијата, цела!
  Дечко ми ден денес се нервира што кога треба некаде да патуваме се едни исти песни вртам. :$

  На replay по минимум 10 пати
  http://www.youtube.com/watch?v=Cxi65iPLVx0
  http://www.youtube.com/watch?v=FodfkqfJrhQ
  http://www.youtube.com/watch?v=crTc1V34m8g

  Да не се повторувам со линкови, ама да си напоменам дека Talkin 'bout a revolution најмногу пати била преслушана. Омилена!
   
 8. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096