Трикови и илузии

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од oneday, 10 јуни 2014.

 1. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  значи темата ја направив бидејќи бев инспирирана од така наречениот Динамо, многу успешен магионичар, не ми е целта да правиме лоши магии да уништуваме животи ,туку трикови како исчезнување на паричка , претварање и други ....
  сакам да го видам вашето размислување за ова
   
  На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.654
  Допаѓања:
  103.967
  Пол:
  Женски
  Ајде да правиме магии (трикови)

  Глупости
   
 3. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Ајде да правиме магии (трикови)

  Јас на некои би им направила и лоши магии. |(
   
 4. Femin4e.mk

  Femin4e.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2014
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Ајде да правиме магии (трикови)

  hahah sweet-star dzverka si :D
   
 5. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  897
  Ајде да правиме магии (трикови)

  на квадрат
   
 6. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.256
  Мене темава ми е океј, не знам што толку се потресовте. :)
  Може дека имаше лошо интро, не знам. :?:

  Како и да е, ако иде на редактирање јас би ја крстила ,,Илузии и трикови'' црните магии се излишни за споменување овде, немаат благе везе со темава.

  Еве ви пар трикчиња...

  https://www.youtube.com/watch?v=G303o8pJzls

  https://www.youtube.com/watch?v=DRCMdnCr6h0

  https://www.youtube.com/watch?v=M419D6LsqZU
   
 7. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.884
  Ајде да правиме магии (трикови)

  Да, и јас мислам дека темата е интересна, бидејќи пред се магичните трикови и илузиите се апсолутно извонредна работа. Конкретно Динамо, зборови немам за него, неговата магија е mind blowing.
  Само да, да се промени насловот, бидејќи звучи како овде ние на Фемина дека ќе правиме магични трикови, што со седењето и пишувањето мислења сигурно нема :lol:
   
 8. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Ајде да правиме магии (трикови)

  Можеби и на куб,но тоа со паричките не е магија,туку трик како што пишува во насловот на темата.Триковите постојат,магиите НЕ!И јас сакам да научам така со паричките да прам :lol: .Од секогаш сум била фасцинирана од тоа. :) Сакам да научам да правам трикови,но не и магии.
   
 9. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  незнам што ви е проблемот, убаво си го кажете мислењето дека не ви се допаѓа името , дека мислите дека има по соодветно име ,другите како што кажаа . ок , мене не ми смета продолжете си :)

  и магии пишав за да поубво го доловам тоа што го мислам бидејќи пиување меџик Динамо, но во ред е и што сте ја смениле и што сте ме сватиле што сакам да кажам позз
   
 10. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  валерин ,може онака да ги ставиш (објавиш ) бидејќи вака не ми се уклучуваат ?
   
 11. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.256
  Па, онака се ставени, само како линкови, не знам зошто не се ,,претвараат'' автоматски у видеа.
  Ај некој нека ме информира како треба ако знае. Од овие симболчиња горе као - code, url ; [*] ; List = итн. кое треба да се употреби?
   
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.691
  Допаѓања:
  25.256
  Пол:
  Женски
  Јас успеав да направам два трикови... Еден со париче што исчезнува (овој е многу потежок) и еден друг. :D

  Еве туторијал за паричето:
  http://www.youtube.com/watch?v=fYyn5-zleHo

  А за другиот не можам да го најдам видеото, па ќе ви го кажам.
  Ви требаат најмалку 3 кутивчиња од кибрит (едната мора да биде од кибрит, другите две не) и ластик. Испразнете ги двете кутии од кибирт, а другата зацврстете ја на раката со ластик. Облечете некоја блуза со пошироки ракави (долги) и одберете си волонтер. :D Речете му да одбере една од двете кутии. Кога ке одбере земете ја таа кутија и протресете ја со раката на која ви е закачена кутијата со кибрит. Нели ќе се слушне звук, како да има нешто во избраната кутија. Но отворете ја и БУМ! :D Нема ништо во неа. :D

  Ај белки ме разбравте :wasntme: :lol:
   
 13. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.098
  Јас сум буквално фасцинирана од магионичарите, и можам по цел ден да ги гледам, и да си ја трескам главата...т.е во минатото си ја трескав многу повеќе, кога бев без интернет. :)
  Секој трик е смртоносен, ако магионичарот и помошниците не се добро извежбани, значи за трикот да е успешен им треба само едно - пракса, пракса, пракса, саати и саати дневно, се до совршенство.
  Порано имало неколку смртоносни случаи, пошто немале бек ап план, или немале излез од одредени опасни ситуации, ама денес, мислам дека има закон или нешто слично за да имаат излезна ситуација во секој опасен трик.

  Еве видео кое добро објаснува некои трикови.

  https://www.youtube.com/watch?v=PUhglavOi-o
   
 14. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.405
  Пол:
  Женски
  Кога веќе го спомена, всушност се вика (се изговара) Дајнамо |(
   
 15. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tiniiic

  Tiniiic Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски

  Многуу е езивоо :worried:
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.