Трилече

Дискусија во 'Рецепти' започната од irena.1, 14 ноември 2012.

 1. Mariangel

  Mariangel Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  45.818
  Пол:
  Женски
  Ja iznesov so kapak mi e tavcheto nema gajle :) a gledam i duvka vetre poarno e tamu da stoi nokjva.. A za utre chareto e direkt vo stomak :D sekako ako mi e pogodena ke otide ushte odma, epten sum ljubitel na trileche :D porano ne znaev kako se vika i barav recept kako mlechna aravanija :rofl: :rofl:
  Fala na sovetite na site :* stiskajte palci da e dobra za vo meshe :D
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.119
  Допаѓања:
  123.290
  Пол:
  Женски
  Ииии срцка8)
  Во меше отиде гарант:D
  Или?

  А раванија...кај ти текна сеа. Со топка сладолед од ванила...ауу перверзии
   
 3. Mariangel

  Mariangel Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  45.818
  Пол:
  Женски
  Prsti da izlizhesh :P Samo mislam deka taa kolichina mleko beshe mnogu sigurno 600-700ml mi imaa ostanato dolu pa gi frlav :D
  image.jpeg
   
  На girl-miri, Dust и sanjaeva им се допаѓа ова.
 4. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  149
  https://moirecepti.mk/post/трилече-колач

  Се мислам според овој рецепт да го правам некоја од поискусните нека каже дали е ок рецептот, ама прашањето ми е какво е тоа кондензирано млеко и ако се продава слика ако може да знам какво да купам? :D
   
 5. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.312
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  14600671_1446469238702291_1889854429_o.jpg
   
  На manako1, duffi, girl-miri и 6 други им се допаѓа ова.
 6. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.312
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  8 јајца
  250гр шеќер
  250гр брашно
  1 пециво
  2 ванили
  1.5кг млеко
  1кг хопла
  320мл млеко (7.5%) масленост
  500гр карамел

  8 белки се бијат со 250гр шеќер и 2 ванили во него.
  Откако ќе се добие густината на смесата се додаваат жолчките една по една и се меша само да се соедини.
  Се додава 250гр брашно и 1 пециво се бија со лајца, откако ќе се измеша убаво се тура во намрсен плех (бр.40 правоаголна) се печи на 250°C.
  Настрана се тура 1.5млеко, 1хопла и 320мл млеко, на сето тоа се додава уште 5 лажици шеќер и 5 кутлачи не многу длабоки млеко (претходно се меша шеќерот и млекото па се додава хоплата)
  Откако ќе ја извадите тортата се зема вилушка и тестото се боцка на мн ситно и се тура млекото полека убаво да накисни. Се остава 4-5 саати потоа се мачка карамел.
  Да напоменам дека поубав вкус има другиот ден. Кој пробал знае
   
  На medus, irenna и jasna83 им се допаѓа ова.
 8. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  7.097
  Пол:
  Женски
  Јас сум го пробала од Шехерезада,ама нешто не ме одушеви:x
  Да не знаете каде може да се купи оригинал:hai:
  Не се нафаќам да правам дома(facepalm)
   
 9. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.312
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  И јас сум пробала на многу места и нигде не ме бендиса.. Или тестото не беше погодено или немаше доволно млеко и беше суво.
  На крај одлучив сама да си направам и е прееееубавооооо а и многу парчина излегуват
   
 10. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Ке гo прoбaм и ке ви кaжaм дaли сум гo пoгoдилa фaлa
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  149
  Во колкаво тавче го правеше отпилика димензии зошто некако мн ми изгледаат количиниве?
   
 13. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.312
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  Во 40ка плех
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. CuteSugar

  CuteSugar Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  233
  Пол:
  Машки
  Кај има добро трилече? Јас само еднаш имам пробано и така така ми беше не велам дека ми беше ни вау а ни лошо.... Сепак само еднаш имам пробано и не можам да проценам добро.
   
  На Спасееееее му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  678
  Daline moralno da stavam.mleko so 7.5maslemost?kakvo uloga igra? Moze namesto toa obicno mleko pojke?
   
 16. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.312
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  Затоа се вика ТРИлече, бидејќи е со 3 млека. Не е скапо 56денари во КАМ го има.. Ама нз пробај ако ти успеј
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  12.243
  Ај малце хелп. Решив да го правам ама ме буни ова хомогенизирано млеко на што се мисли? Помогнете на очајна домаќинка :D
   
 18. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  951
  Допаѓања:
  7.279
  Пол:
  Женски
  Да не мислиш кондензирано млеко?
   
  На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
 19. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.945
  Допаѓања:
  9.381
  Ај веќе кога спомнавте кондензирано млеко,каде има кај нас да се најде? Тоа е она во лименка и е многу густо
   
 20. angrypepper

  angrypepper Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  Во Апче е убаво трилечето.