1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трилече

Дискусија во 'Рецепти' започната од irena.1, 14 ноември 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Јас би го печела на 180 степени 40 минути.
     
    На mal.ecka, DAngel и stilas7 им се допаѓа ова.
  2. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Na 200 10 minuti i posle na 180 ushte pola saat pecham. Do sega nemalo utka..
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    и јас сосема исто го печам...за да не ти падне работата е го редиш во веќе загреана рерна и воопшто не ја отвараш до крај...воопшто...имам приметено кога и да ја отворам вратата за да проверам до каде е одма ми паѓа и нема назад....и се обидувам од око да оценам и после исклучувам рерна и оставам внатре да седи некое време...ама штом велиш како живо ти е значи рерната не ти е доволно јака и му треба повеќе време
     
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Белките прво ги матеш?
    И јас имам 1 л пресно млеко, 320 кондензирано и 500 л хопла. Во ред е за кора со 6 јајца? Или дајте ми точен проверен рецепт. И готив карамел купив и како да го ставам.
    Досега немам пробано трилече, ни домашно ни купечко.
     
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Би рекла дека доста ти е млеко.. знаеш, не е се до количината.. некои јајца се поголеми, некое брашно впива повеќе..
    Најубаво е посебно да ги матиш а карамелот само се премачкува на крај :)
     
  6. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    млеко јас мислам ти е доста..за секој случај можеш и малку вода да дотуриш ама мислам дека ќе ти е доста...јас секогаш правам со 6 јајца (за моето тавче 6 јајца се скроз тамам) ама обавезно стоени надвор...имам правено и со од фрижидер и верувај има разлика...и посебно ги матам белките, тоа му ја дава таа воздушеста структура на трилечето...печам, ладам, потуривам со жешко млеко и оставам да поседи добри 2 сати надвор или во фрижидер...зошто ако е топол колачот и млекото не впиено кога ке го размачкуваш карамелот постои можност да почни да ти излегува горниот дел на колачот (да се лупи буквално)...во мојот рецепт пишува 300 гр шеќер и 300 гр брашно и едно пециво ама бидејќи немам вага одам со лажици големи...300 грама се некаде 20тина ама јас редам 15тина шеќер 18тина брашно имам со 300 грама шеќер правено многу благо ми беше
     
    На Acka22, JuLleE и Dust им се допаѓа ова.
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Точен проверен рецепт. Превкусен и без утка
     
    На victoria и JuLleE им се допаѓа ова.
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Млекото загреано ли треба да биде?
    Жолчките да ги матам ли?
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas ne go zagrevam mlekoto a zolckite gi stavam vo sad i so viluska gi matam malce pa gi dodavam.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Млеко на дневна температура, жолчките една по една ги додавам.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Супер ми излезе трилечето, а прв пат го правам. Нареден пат ќе скратам од млекото.
    А кога се јаде се цади млеко, баш како што се цади нели шербет.
    Убаво е, ама вкусот е исти како млеко и бискоти. А млеко и бискоти е ем поефтино ем побрзо:D.
     
    На Dadusicka, t-sweet, kuc и 2 други им се допаѓа ова.
  12. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Го направив моето прво трилече пред две недели, откако го пробав во Старата Скопска чаршија, се вљубив, па толку вкусно нешто! Дефинитивно ќе си го правам често, лесно е а е преубаво.
     
  13. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе стои толку ќе се суши млекото. А пак јас го обожавам така "течно" не го сакам суво..
     
    На victoria, Mariangel и JuLleE им се допаѓа ова.
  14. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Дечки може да се направи трилече без кондензирано млеко? Значи секаде барав и не најдов...
     
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Може, еве го мојот рецепт, досега го имам правено 7 пати и секогаш е истиот вкус, истото тесто.

    Потребни состојки:
    -6 јајца
    -300гр брашно
    -300гр шеќер
    -1кг млеко
    -1кг хопла
    -1 ванилин шеќер
    -1 прашок за печиво

    Белките се делат од жолчките. Во белките се става шеќерот и ванилин шеќер и се матат како шлаг(за да бидете сигурни дека е убаво изматено превртете го садот во кој матите и ако шлагот стои не паѓа тогаш е убаво изматено). Потоа се соединуваат жолчките со белките и се додава брашното и прашокот за печиво. Се меша убаво со лажица да нема грутки. Во тавчето ставате хартија за печење и го ставате тестото во тавчето. Се пече 10 мин на 200 степени а потоа се намалува на 180 степени и се пече 20 минути. Потоа се топли хоплата(да биде млака а не да врие). Тестото го вадоте од тавчето и ја ставате хоплата во тавчето. Со вилушка избуцкајте го тестото и ставете го во тавчето со хопла(ќе впие побрзо). Потоа исто така го топлите млекото, го ставате брз тестото да впие, 10 минути е доволно а потоа тестото го премачкувате со карамел( јас го користам карамелот на мирана бидејќи е течен и убаво се премачкува) го ставате во фрижидер да упие и можете да јадете
     
    На Sexybaby86, referentka и Mantub им се допаѓа ова.
  16. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Претходниот пат правев трилече но мала доза беше со 4 јајца и многу малку испадна а големо ми беше тавчето. И плус да прашам колку време е најубаво да се пече? Јас пред да ја ставам смесата во тавчето, тавчето го посолив со брашно и кога ја извадив од печење нели треба да се преврти но не сакаше да се одлепи а и мислам дека малку повеќе време ја печев па одвај ја одлепи од едната страна се распадна оти изгледа ја препеков и почна да се сипе. Бидејки ми остана карамел ќе направам уште еднаш со дупла доза и ќе ставам хартија за печење. Се надевам овој пат ќе испадне како што треба.
     
  17. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Дечки, освен рецепти, каде има најдобро трилече во Скопје по слаткарите?
     
  18. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Ја печеш 10 минути на 200 степени а потоа намалуваш на 180 степени и печеш 20 минути. За да ја превртиш а да не ти се залепи треба да ставиш хартија за печење а потоа го ставаш тестото врз хартијата. Кога ќе биде готово само ја одлепуваш хартијата и тестото не се распаѓа. Пробај по мојот рецепт направи, превкусно е.
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  19. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683