Трилече

Дискусија во 'Рецепти' започната од irena.1, 14 ноември 2012.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.152
  Допаѓања:
  123.928
  Пол:
  Женски
  Јас би го печела на 180 степени 40 минути.
   
  На DAngel и stilas7 им се допаѓа ова.
 2. Mariangel

  Mariangel Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  45.820
  Пол:
  Женски
  Na 200 10 minuti i posle na 180 ushte pola saat pecham. Do sega nemalo utka..
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Женски
  и јас сосема исто го печам...за да не ти падне работата е го редиш во веќе загреана рерна и воопшто не ја отвараш до крај...воопшто...имам приметено кога и да ја отворам вратата за да проверам до каде е одма ми паѓа и нема назад....и се обидувам од око да оценам и после исклучувам рерна и оставам внатре да седи некое време...ама штом велиш како живо ти е значи рерната не ти е доволно јака и му треба повеќе време
   
 4. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.493
  Допаѓања:
  104.181
  Белките прво ги матеш?
  И јас имам 1 л пресно млеко, 320 кондензирано и 500 л хопла. Во ред е за кора со 6 јајца? Или дајте ми точен проверен рецепт. И готив карамел купив и како да го ставам.
  Досега немам пробано трилече, ни домашно ни купечко.
   
 5. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.166
  Допаѓања:
  124.357
  Пол:
  Женски
  Би рекла дека доста ти е млеко.. знаеш, не е се до количината.. некои јајца се поголеми, некое брашно впива повеќе..
  Најубаво е посебно да ги матиш а карамелот само се премачкува на крај :)
   
 6. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Женски
  млеко јас мислам ти е доста..за секој случај можеш и малку вода да дотуриш ама мислам дека ќе ти е доста...јас секогаш правам со 6 јајца (за моето тавче 6 јајца се скроз тамам) ама обавезно стоени надвор...имам правено и со од фрижидер и верувај има разлика...и посебно ги матам белките, тоа му ја дава таа воздушеста структура на трилечето...печам, ладам, потуривам со жешко млеко и оставам да поседи добри 2 сати надвор или во фрижидер...зошто ако е топол колачот и млекото не впиено кога ке го размачкуваш карамелот постои можност да почни да ти излегува горниот дел на колачот (да се лупи буквално)...во мојот рецепт пишува 300 гр шеќер и 300 гр брашно и едно пециво ама бидејќи немам вага одам со лажици големи...300 грама се некаде 20тина ама јас редам 15тина шеќер 18тина брашно имам со 300 грама шеќер правено многу благо ми беше
   
  На Acka22, JuLleE и Dust им се допаѓа ова.
 7. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.313
  Допаѓања:
  20.387
  Пол:
  Женски
  Точен проверен рецепт. Превкусен и без утка
   
  На victoria и JuLleE им се допаѓа ова.
 8. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.493
  Допаѓања:
  104.181
  Млекото загреано ли треба да биде?
  Жолчките да ги матам ли?
   
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.642
  Допаѓања:
  19.440
  Пол:
  Женски
  Jas ne go zagrevam mlekoto a zolckite gi stavam vo sad i so viluska gi matam malce pa gi dodavam.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.313
  Допаѓања:
  20.387
  Пол:
  Женски
  Млеко на дневна температура, жолчките една по една ги додавам.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 11. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.493
  Допаѓања:
  104.181
  Супер ми излезе трилечето, а прв пат го правам. Нареден пат ќе скратам од млекото.
  А кога се јаде се цади млеко, баш како што се цади нели шербет.
  Убаво е, ама вкусот е исти како млеко и бискоти. А млеко и бискоти е ем поефтино ем побрзо:D.
   
  На Dadusicka, t-sweet, kuc и 2 други им се допаѓа ова.
 12. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.108
  Пол:
  Женски
  Го направив моето прво трилече пред две недели, откако го пробав во Старата Скопска чаршија, се вљубив, па толку вкусно нешто! Дефинитивно ќе си го правам често, лесно е а е преубаво.
   
 13. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.313
  Допаѓања:
  20.387
  Пол:
  Женски
  Колку повеќе стои толку ќе се суши млекото. А пак јас го обожавам така "течно" не го сакам суво..
   
  На victoria, Mariangel и JuLleE им се допаѓа ова.
 14. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  7.158
  Пол:
  Женски
  Дечки може да се направи трилече без кондензирано млеко? Значи секаде барав и не најдов...
   
 15. Lima24

  Lima24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  678
  Пол:
  Женски
  Може, еве го мојот рецепт, досега го имам правено 7 пати и секогаш е истиот вкус, истото тесто.

  Потребни состојки:
  -6 јајца
  -300гр брашно
  -300гр шеќер
  -1кг млеко
  -1кг хопла
  -1 ванилин шеќер
  -1 прашок за печиво

  Белките се делат од жолчките. Во белките се става шеќерот и ванилин шеќер и се матат како шлаг(за да бидете сигурни дека е убаво изматено превртете го садот во кој матите и ако шлагот стои не паѓа тогаш е убаво изматено). Потоа се соединуваат жолчките со белките и се додава брашното и прашокот за печиво. Се меша убаво со лажица да нема грутки. Во тавчето ставате хартија за печење и го ставате тестото во тавчето. Се пече 10 мин на 200 степени а потоа се намалува на 180 степени и се пече 20 минути. Потоа се топли хоплата(да биде млака а не да врие). Тестото го вадоте од тавчето и ја ставате хоплата во тавчето. Со вилушка избуцкајте го тестото и ставете го во тавчето со хопла(ќе впие побрзо). Потоа исто така го топлите млекото, го ставате брз тестото да впие, 10 минути е доволно а потоа тестото го премачкувате со карамел( јас го користам карамелот на мирана бидејќи е течен и убаво се премачкува) го ставате во фрижидер да упие и можете да јадете
   
  На Sexybaby86, referentka и Mantub им се допаѓа ова.
 16. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  7.158
  Пол:
  Женски
  Претходниот пат правев трилече но мала доза беше со 4 јајца и многу малку испадна а големо ми беше тавчето. И плус да прашам колку време е најубаво да се пече? Јас пред да ја ставам смесата во тавчето, тавчето го посолив со брашно и кога ја извадив од печење нели треба да се преврти но не сакаше да се одлепи а и мислам дека малку повеќе време ја печев па одвај ја одлепи од едната страна се распадна оти изгледа ја препеков и почна да се сипе. Бидејки ми остана карамел ќе направам уште еднаш со дупла доза и ќе ставам хартија за печење. Се надевам овој пат ќе испадне како што треба.
   
 17. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  870
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Машки
  Дечки, освен рецепти, каде има најдобро трилече во Скопје по слаткарите?
   
 18. Lima24

  Lima24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  678
  Пол:
  Женски
  Ја печеш 10 минути на 200 степени а потоа намалуваш на 180 степени и печеш 20 минути. За да ја превртиш а да не ти се залепи треба да ставиш хартија за печење а потоа го ставаш тестото врз хартијата. Кога ќе биде готово само ја одлепуваш хартијата и тестото не се распаѓа. Пробај по мојот рецепт направи, превкусно е.
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  6.285
  Пол:
  Женски
  На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.483
  Допаѓања:
  15.886