Трихотиломанија (Trchotillomania)

Дискусија во 'Психологија' започната од LiLPixiEe, 25 ноември 2013.

 1. LiLPixiEe

  LiLPixiEe Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Тоа е некој вид на self-harm ,или наштета на себе си поради нервоза тага итн..
  Всушност,кога си нервозен,ја откинуваш косата,вегите,трепките..колку и да звучи ненормално,не ми судите ве молам.Дојдена сум за да побарам помош а не да ми судите и да ми наштетите.
  Всушност..се осекјам ко да сум единствена во мкд што го има овој проблем.
  А тоа не е убаво бидејки нема ни еден за сега што ме разбира како ми е ,и колку е тешко да се одвикнеш од тоа.
  Дали некој имал сличен проблем?
  (НЕ судете ако не знаете како е) :(
   
 2. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Не верувам дека си едниствена во Македонија која го има овој проблем. Едноставно средината во Македонија е таква што некои ретки заболувања - особено психосоматските заболувања, се сеуште табу тема во разговорот со средината.
  Никој нема право да суди затоа што сите имаме некаков проблем. А тука сме за да помогнеме доколку можеме.
  За ова болест прв пат слушнав пред некое време и тоа во една серија. Пред тоа не ни знаев дека постои.
  Станува збор за опсесивно компулзивно нарушување за кое за жал не се знае причината. Од она што можев да прочитам на интернет, кај некои пациенти се јавува уште од детство. Дали како дете си се соочувала со овој проблем?
  Доколку возраста која ти е наведена на профилот е точна, тогаш пубертетот кој сам по себе носи и депресија, анксиозност, чуство на тага, само допринел за зголемување на симптомите. Имено , пациентите кои страдаат од ова нарушување често имаат проблеми и со горенаведените.
  Во секој случај те советувам да посетиш психолог. Терапијата се состои од комбинација од бихевиорална терапија и лекови.
  Ти посакувам се најдобро и многу сила да се избориш и ја ставиш болеста под контрола.
   
 3. jasBia

  jasBia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  313
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Не LiLPixiEe, не си само ти..
  Одамна се борам со ова. Како мала си ги корнев трепките и веѓите, некое време престанав и јас не знам како и од што, најверојатно тоа беше периодот додека гризев нокти..
  Косата ја корнам веќе долго доолго време, дур имам и места на главата кај што веќе поретко ми излегуваат нови влакна.. Лани живеев со цимерка, и нервно ја оболев од "тепихот" од коса низ цела соба, нон-стоп..
  Многу читав и по форуми по интернетов за тоа што го предизвикува.. Некои земаат лекови, некои пробуваат со друг тип на терапии, али сепак, сума-сумарум мораш да го најдеш тоа што ти прави немир и анксиозност и да се решиш од него.
  Јас не успеав да го најдам, и уште сум со косата во раце :lol:
  А и јас мислев дека сум само јас..
   
 4. LiLPixiEe

  LiLPixiEe Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Трихотиломаниа-Trchotillomania


  Фала,иначе да уште од 9 год. се соочувам со ова,имам бидено и на психолог но ке се обидам повторно:/ :)
   
 5. LiLPixiEe

  LiLPixiEe Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Мade my day :D потполно те свакјам,јас и коса и веги и трепки што е најстрашно.
  Исто така и смачено ми е секој ден да каснам сегде зошто?
  зошто морам да се нашминкам за да се покријам ,бидејки порано сум пробала да излегвам каква што сум и сите ме викаа ваква таква..
  Ти посакувам и тебе успех :) !
   
 6. Sunlight

  Sunlight Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  39
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Низ форумов ја барав токму оваа тема..си викам па не сум ваљда единствена во Македонија со трихотиломанија. Во странство конкретно Америка имаат цел развиен систем за помош на луѓето со оваа болест од книги, едукативни видеа, групи за помош и разни организации, но кај нас за жал нема ништо. Иначе кај мене започна кога имав 13 години, но на почеток беше несвесно. На лекар кога бев не ми отркија болест -трихотиломанија, прв пат пред неколку години прочитав еден текст во весник за тоа, но многу не му посветив внимание и оваа година на факултет учев за ова и малце повеќе почнав се насочив барајќи низ интернет. Јас ја кубам само косата во горниот дел на скалпот..тоа е неопишливо чувство, ах, но се борам секојдневно и горе доле ми успева.
  Иначе ова растројство спаѓа под групата на растројства во навиките и импулсите, а не е опсесивно - компулсивно растројство.
  А сега кога сум сигурна дека не сум сама во ова, се надевам на меѓусебна поддршка :) :)
   
 7. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.412
  Пол:
  Женски
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Не знаев дека ова се смета како болест. Порано јас си ги гребев рацете, ама тоа беше најчесто од нервоза. Кога некој знаеше да ме изневира јас да не почнам да плачам или да се карам си ги гребев рацете. Имав нокти и секогаш се правев лом. Знаев и те како длабоко да се пребодам па после да одам со завои на рацете. Додека ги носев завоите на рацете никогаш не посегнав да се гребам на било кое друго место, и тогаш со тек на време се откажав.

  Пробајте и вие нешто слично. Опасно е тоа, можете несвесно и да се повредите и да ви останат лузни за цел живот. А доколку премногу насилно се однесувате кон себе си би можело да посетите и психијатар. Колку само за разговор, да се соочите со реалноста и да сфатите дека ништо не постигнувате со тоа ако се повредите самите себе си. За вас е, на вас е лошото.

  Еве зошто пак на пример не земете да скршете некоја чинија или чашка кога се осеќате така, и тоа помага.
   
 8. misel23

  misel23 Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  10
  Трихотиломаниа-Trchotillomania

  Не знам каде јас би се сместила и не знам дали воопшто постои некој со исти проблем може не е за темава но кога сум депресивна или кога ке легнам нервозна се гребам по лице во спиење колку пати само сум се разбудила од болка дури и полусвесно знам што правам... Дури имав и лузна до тој степен... престанав да пуштам нокти колу пати сум се разбудила со ноктите ставени на лице... ретко кој верува кога ке кажам ама здосадно ми е постојано да внимавам и да не можам да имам нокти како секоја девојка
   
 9. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074