1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Три месеци неплатено породилно отсуство

Дискусија во 'Бебе' започната од Ina Katerina, 16 септември 2019.

 1. Ina Katerina

  Ina Katerina Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Nova sum vo grupava. Sakam da cujam iskustva od majki koi koristele tri meseci neplateno porodilno otsustvo i rabotat vo javna administracija odnosno "drzavna firma". Dali moze da se iskoristat vednas po odmorot koj ke go koristam posle 9 meseci porodilno? Koja majka ima pisan tekst odnosno baranje ili izvestuvanje za rabotodavacot koj treba da se prilozi na rabota?
   
  На Moonpie и lavica82 им се допаѓа ова.
 2. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира. Само што јас сум во приватна фирма. Колку што имам запамтено од луѓе што ми кажувале тие 3 месеци неплатено отсуство се користат веднаш после породилното и тоа со потврда од лекар тоа нешто иде како нега на болно дете.
   
 3. Ina Katerina

  Ina Katerina Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Ne, ne treba potvrda od lekar nitu kako nega na bolno dete. Isto taka moze da gi iskoristis koga sakas dodeka deteto navrsi 3 godini, znaci ne mora vednas po porodilnoto. Mene mi treba samo primerok tekst so koj sto se izvestuva rabotodavecot.
   
 4. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  3.973
  Пол:
  Женски
  Сигурно треба матичниот лекар да ти даде некој лист/барање за неплатено породилно отсуство. Мораш 30 дена однапред да најавиш во фирмата, и за тоа време си одјавена, државата ти го плаќа здравството.
   
 5. Ina Katerina

  Ina Katerina Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Ne treba nisto od maticniot, toa ti e del od porodilnoto otsustvo a tvoe e dali sakas da go iskoristis ili ne
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.484
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  да ама тоа боледување се дава на основ на нешто а не се дава секому кој ќе посака. Јас за првото прашував ми рекоа мора да ти е детето нешто болно за да имаме основ да ти дадеме инаку не може.
   
 7. Ina Katerina

  Ina Katerina Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Ne e taka. Sekoja majka ima pravo da go koristi, no bidejki e neplateno retko koja saka. Imate vo zakonot za rabotni odnosi procitajte
   
  На Butterfly1107 и happygirl им се допаѓа ова.
 8. Bkalco

  Bkalco Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Јас моментално користам продолжено породилно отсуство од три месеци.
  По закон може да се користи веднаш по завршувањето на породилното, може да се земе наеднаш во времетраење од три месеци или може да се искористи на делови додека детето не наполни три години.
  После породилно јас го искористив остатокот на одморот од лани и потоа го продолжив породилното отсуство.
  Не се потребни никакви документи од лекар, треба само да се достави до фирмата барање за продолжено породилно отсуство од кој до кој датум и во фирмата ќе ти направат решение кое треба да го потпишеш.
  Со ова имаме само здравствено осигурување на терет на фондот, а се останато не е платено. Значи нема стаж, нема плата.
   
  На happygirl и Ina Katerina им се допаѓа ова.
 9. Ina Katerina

  Ina Katerina Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Tocno taka. Taka planiram i jas da napravam. Imate li primerok od tekstot (baranjeto) koj go dostavivte vo firmata kade sto rabotevte? I dali ke moze da mi go pratite na mail?
   
 10. Bkalco

  Bkalco Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Сега да проверам, мислам дека имам печатен документ, ќе прикачам слика за и други членови да можат да видат.
   
 11. Bkalco

  Bkalco Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Барањето ми е останато во фирмата, немам копија, имам само од одлуката со која се одобрува моето барање.
  Треба одприлика да изгледа вака:

  Барање

  Јас___________ со мат. бр________
  вработена во фирмата__________
  Барам да ми се одобри користење на продолжено породилно отсуство во траење од три месеци (или помалку зависно колку сакаш) од ден____ до ден ___.

  Барател
  ____________(потпис)

  Најдобро е да се појде во фирмата и тие точно ќе ти кажат што да напишеш, јас така направив.
   
 12. ajaja95

  ajaja95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  351
  Пол:
  Женски
  Не можам да го најдам членот во законот за работни односи кој дозволува продолжување на породилното отсуство вака како што пишуваш, можеш да ми помогнеш на кој член се повика?
   
 13. Bkalco

  Bkalco Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Точно се вика неплатено родителско отсуство, член 170 а од законот за работни односи
   

  Прикачени фајлови:

  На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.004
  Допаѓања:
  72.052
  Пол:
  Женски
  Не треба никаква потврда.
  По закон ти следуваат уште 3 месеци. Што не мора ни одма да се искористат.
  Ете членката погоре пишала.
   
 15. Jana_19

  Jana_19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Ве читам и ме интересира дали постои друг начин да се продолжи отсуството? Моето бебе е 8м и 90% од оброците му се мајчино млеко. Пробувам да и давам различна храна, но сеуште доењето и е основна прехрана. Не ми оди во глава - како да ја оставам за неполн месец друг да ми ја чува, кога сум свесна дека не сака да јаде целосен оброк ако ја нема мама да даде цице.
  Во консултација со педијатар треба да најдам "некој" кој ќе ми пише дека детето е слабокрво, како би добила 3м платено.
  Во консултација со гениколог може да ми пише боледување еден месец по истек на породилно.
  Матичен лекар на мајката може да и пише 2 недели боледување.
  По некоја логика можам да склопам плус 8 недели со молење по докториве да ми пишаат дека "нешто не чини"- с краја да е...
   
  Последна измена: 26 мај 2020
 16. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  3.564
  Пол:
  Женски
  Дечќи дали тече здравственото осигурување при користење на неплатено отсуство?
   
 17. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.562
  Допаѓања:
  35.635
  Пол:
  Женски
  Мислам некој беше пишал дека тече
   
  На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  2.874
  Мислам тоа е разлика од обичното неплатено каде што нрмаш никакви придонеси, во ова што го даваат на мајките на деца до 3 години имаш здравствено.
   
  На dromka и Fifi84 им се допаѓа ова.
 19. justwoman

  justwoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Која е процедурата за неплатено родителско отсуство? Некој да користел и да потврди дали се задржува здравственото осигурување тие 3 месеци?
   
 20. justwoman

  justwoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  А како е регулиран делот со фондот, треба некој да однесе таму документи?