1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Три метри над небото (A tres metros sobre el cielo) [2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од SunFlower94, 29 јуни 2011.

  1. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Ajде и јас да напишам импресии од филмов. Ни предобар, ни прелош, кога ме прашаа каков е реков дека е убав :)

    Прво многу се нервирам зошто сите викаат дека глумицата е грда, мене глумицата ми е една од најубавите девојки што сум ги видела во филм. Многу ми е поубава од Американските изботоксирани, полни со колаген "лепотици" кои ако ги протресеш 1 тон шминка ќе падне од нив. Баш ми беше природна, нежна, сосема погодена за улогата.

    Јас како и секогаш со мојот чуден вкус ќе кажам дека глумецот не ми беше убав :tmi: Не ме привлекуваше воопшто низ целиов филм, ниту физички ниту карактерно. Ви го оставам вас да си плакните очи :wasntme:

    Нејзе и наоѓам мана во тоа што се раздели со пријателката, тогаш неа и беше потребна најголема поддршка, и требаше другарка и рамо за плачење, всушност таа не и направи ништо, Баби требаше да ја побара и да и биди едноставно пријател. Тука згреши многу. Пријателката всушност ми е омилен лик од филмов.

    Емоциите и чувствата беа обострани, само што таа беше поинтровертен тип, а тој иако изгледаше како камен искажуваше повеќе емоции. Но, емоциите беа обострани. Всушност тој и призна дека ја сака, таа него не, иако го сакаше премногу, тој ја однесе во куќата, во базенот, го испиша со спреј името на филмов, направи се да и докаже дека му значи. Него му најдувам мана во тоа што не се потруди да се исконтролира пред она што неа и беше најважно - родителите. Знаеше колку и значат тие, можеше да се потруди да остави подобар впечаток а не да се степа при првата прилика.

    Во филмов прочитав коментари дека испадна дека тој неа ја сака, а таа него не што врска нема, емоциите уште еднаш ќе речам беа кај двајцата исти, кај неа видовме преку солзи кога комшијата се проба да ја допре на тетоважата, едноставно додека тој болката ја покажа на дождот, таа тогаш беше силна, но попушти пред комшијата. И неа и се собра се, агресијата, уценувањето на професорката, тепачката, животот од кој таа се обидуваше да го оттргне. Можеби затоа не ни го побара подоцна. Предпоставувам затоа и не слезе од колата, знаеше дека пак ќе му се смири, а мораше да се тргне од него.

    Убав филм, јас се изнервирав до пред крајот, до пред сцената со тетоважата, реков зарем толку брзо го преболи, а после видов дека сум во заблуда и дека и таа се чувствува бедно и мизерно.
    Се изнасмеав кога си дојде дома со штиклите во рака од забавата, се потсетив на мене, јас неретко дома со штиклите во рака си идам и си имам кажано - тоа значи дека забавата била добра :lol:
    Се изнасмеав зошто и јас сум бегала низ тараси, прозорци, сум се криела за да не ме сетат дека тогаш си имам идено дома, имам направено доста од лудостите таа што ги направи :lol:

    Се на се, квалитетен филм, ама сепак не доволно за да ми влезе во листата омилени филмови.
     
    На 1209, easyyyyy, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Филмот искрено не е ништо спектакуларно, очекував нешто повеќе, но сепак не можам да кажам дека е лош. Имаше моменти кога ми дојде да заплачам, на некои се воздржав, на некои не можев а да не пуштам солза. Се на се интересен филм кој привлекува внимание.

    За актеров можете да претпоставите кој коментар го имам. Преубав и презгоден ми е. Само тоа ќе кажам.
     
  3. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Повеќе очекував од филмов. Наводно било невозможно да не пуштиш солза. Епа возможно е. Една единствена сцена беше тажна, но не доволно за да заплачам. А лесна сум на тоа. Добра приказна во глобала, но можеле и многу подобро. :)
     
  4. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Не прочитав во претходните постови дали е споменато дека филмот е всушност преработка на оригиналниот Tre metri sopra il cielo , италијански филм изработен според истоимената книга на Federico Moccia. Има и продолжение, се вика Ho voglia di te.
    Јас би ви препорачала да ги гледате оригиналните верзии, преубави се... Многу подобри од шпанските.
    А од истиот автор можете да ги гледате и Scusa ma ti chiamo amore и продолжениоте Scusa ma ti voglio sposare.
    Преубави се , заљубена сум во филмовиве.
     
  6. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    А торент плис да не го има на замунда?
     
  7. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Филмот ме оставии без зборови.Преубав,поразличен од другите,неочекува крај,очекуваш се да се смири,но доаѓа повторно нова бура.Ма преубав ми е!

    Изненада схваташ да се све завршило.Стварно...Нема повратка назад,не кај се! Када покушаваш да се сетиш кад је све заправо почело...откриваш да је све почело пре него што си мислио.Много раније.И тада,у том тренутку схваташ да се све дешава једном у животу.Колико год покушават,никад нечеш имати исти осечај.Никад више нечеш имати осечај као да си три метра изнад неба! :clap:
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  8. QueenB

    QueenB Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    49
    Морав да ги споделам со вас моите импресии од филмот, значи со еден збор ме воодушеви!! јас така се навикнав порано да си станвам на сабајле и замислете во 8 сабајле го гледав, уште не бев расонета :) ама така на моменти очите ми се наполнаа со солзи, за глумецот немам зборови, неколку пати ги вракав неговите сцени и ги гледав по 2-3 пати хехе, сите сме со различен вкус ама овај беше дефинитивно мој тип ;) доколку го немате гледано одма тоа да го сторите оти нема да зажалите :rofl:
     
  9. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Пред малку го изгледав. Стварно мислев дека ќе се расплачам уште во 20та минута, бидејќи сум голема плачка за вакви филмови. Но, не. Без да трепнам го гледав, но не ги исполни моите очекувања.
    Како и да е, многу е добар! Вреди да се погледне. Нешто различно е, нешто на што ние не сме навикнени.
    :clap:
    Јас многу се изнервирав на крајот. Не се расплачав, туку се изнервирав. Мразам тоа што Баби можеше, а НЕ ги искажа своите емоции спрема Аче ( така ваљда го викаа, не ми се смејте ). Тоа и беше голема грешка. Голема грешка и беше да биде со некој што не го сака, на истите места каде што беше со Аче. Се гледаше дека е тажна, дека се кае, но... така требало да биде ваљда.
    Според мене Аче не беше крив колку што оваа го правеше. И вети дека ќе се смени откако и се закани на професорката, ја удри бидејќи оваа ја помина границата обвинувајќи го за смртта на другар му...

    Уффффффф не сакав вака да завршиииииииииии! :devil:

    Ама глумецоот! Неговата насмевка... :mm:
    А па кога се појави во одело... :mm:
    [​IMG]
    [​IMG]

    Инаку за оваа Баби нека зборуваат што сакаат, таа феноменално изглуми, баш таков лик и одговараше на нејзината улога. ;)

    [​IMG]
     
    На QueenB и senjorita-v им се допаѓа ова.
  10. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Значи шпанскиов акцент му дава посебен шмек на филмов! :l:

    Да беше на англиски, сосема поинаку ќе го доживеев...
     
    На QueenB му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Сношти го изгледав и останав воодушевена :o Не знам дали приказната е толку добра или глумата,или пак начинот на кој е претставено се..стварно не знам.Па овој шпанскиов јазик кој ми го освои срцето веќе одамна уште повеќе ми го разубави филмот.Глумецот е фантастичен,неодолив :tmi: Глумицата е баш фина како за улогата а мене па и убава ми е :)
    На крајот плачев,не можев да се воздржам иако мразам лигавштини и претерани романтики.Ова беше нешто посебно,преубаво :)
     
  12. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Јас пак ќе пишам да ја гледате италијанската верзија , мене лично ми е поубава. Дали дека прво неа ја гледав , а потоа шпанската не знам... Ама не се споредува :)

    http://btjunkie.org/torrent/Tre-Met.../4358a4d2d301b9236bf5b69dc93c88effc2efb3eab88

    http://www.podnapisi.net/fr/tre-metri-s ... vi-p779202

    Еве торент со убава снимка и српски превод од филмот, па чекам потоа коментари и споредби :)
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    :o :o :o

    Само мене ли не ми се допадна ?! Како шпанска сапуница ми беше, со изоставен хепи ендинг. Боже, многу сум неромантична, али шта чеш... Такви приказни едноставно се ту мач за мене. :x
     
  14. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Лелееееее,го гледав прееска и цело време така си се смешкав, што убав пар беа а крајот ме остави ваква :( Ептен лош крај има, ама кога ќе размислиш поубаво па така е и во вистински живот. Убавите работи кратко траат..
     
  15. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    Синоќа го гледав филмов и навистина се воодушевив.. одамна немав гледано добар романтично-реален филм.. добар избор на актер и актерка, запазен секој детал на филмот.. премногу љубов и чуства помеѓу главните ликови која исто така е пренесена на гледачите.. :)

    најмногу ми се допадна крајот... не ја осудувам Баби и јас да сум на нејзино место исто би постапила без разлика колку сум заљубена.. никој неможе цел живот да живее со страв .. не ја оправдувам само со тоа што го обвини Аче за смртта на неговиот другар и што не беше покрај најдобрата пријателка кога и беше најпотребна..

    баш ми беше слатко на крајот кога покажа дека всушност се знаат уште кога биле мали :inlove:

    не се согласувам дека актерката е грда и дека можеле да најдат поубава.. мене ми е прекрасна а и совршено глуми :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    а Aче.. ухх да го имам само на 5 минути хаха :D :inlove: :inlove:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    • 3MSC (1).jpg
      3MSC (1).jpg
      Големина на фајлот:
      116,1 KB
      Прегледи:
      308
  16. dekce

    dekce Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    сум слушнала дека има и продолжеток ? и книга , баш би сакала да ја најдам книгава знае некој како да ја најдам ???
     
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Не си единствена и другарка ми не можеше да го догледа до крај и беше досаден :lol: јас го симнав италијанскиот и искрено подобар ми е од шпанскиот. И глумецот е поубав ако нема мусклули како овој ама има харизма има шарм.
     
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.325
    Од филмот останав вакава :o . Прекрасен, омилен ми стана! Некое време го одбегнував мислејќи дека е уште една срцепателна тинејџ драма, ама филмот ме мрдна од место. Не сум љубител на вакви филмови ама овој дефенитивно е најубавиот што го имам гледано. Сакам вакви типови, отсекогаш ме палат лоши момци, можеби и заради тоа толку филмот ми влезе под кожа.
    Глумицата мене ми беше убава. Нежна, необична која одлично се вклопи во филмот.
    И да сакам втор дел и среќен крај, бидејќи се утепав од плачење :) .
    Инаку Баби и мене ме изнервира, и јас мислам дека Аче ја сакаше повеќе. Аче беше таков ради мајка му, пред да ја виде со љубовникот и тој бил нормален дечко. Кога се заљуби во Баби проба да се смени. Значи се трудеше, факт е дека човек тешко се мени, ама он барем се обиде. Баби не му даде шанса, дури го обвини и за смртта на другар му. Не беше покрај најдобрата и другарка кога и требаше. Значи на крај испадна идиот, и замина со комшијата на истите места каде што беше со Аче.
    Реален филм, суров, но реален.
     
    На miljkovic и macysh им се допаѓа ова.
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Не ми се верува дека за филмов 12 страни има напишано, а за некои многу добри филмови нема ни тема :o
    Како што кажав, го гледав, ми беше многу мил, ме врати назад неколку години, ама има страшно подобри филмови.
     
    На Hipster, Trendafilka и T.vampire им се допаѓа ова.
  20. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Не само Кока-кола, јас забележав дека и Манго рекламираат.

    Прв пат кога дојде мајка и со тој комшијата, да и го покаже, носеше ќесе ,,Манго‘‘ и потоа при крајот, кога Баби шеташе исто со тој комшијата, стоеја пред излог на Манго (пишуваше МНГ) :)

    Инаку досега 5 пати го гледав. :$ Точно 5 пати :lol: и сега планирам италијанската верзија да ја симнам, па да споредам. :)