1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трошоци за започнување на сопствен бизнис

Дискусија во 'На работното место' започната од Kate89love, 9 јули 2018.

 1. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  Нешто најмало -- бар или кафич на пример...
   
 2. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  заедно со сите легализации и регистрации (без цената за просторот)
   
 3. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.971
  Пол:
  Машки
  Треба да си направиш бизнис план и ќе утврдиш колку ќе изнесуваат почетните трошоци за започнување на бизнисот.
   
  На crimson, КикиМаус и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
 4. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  а просечно?
   
 5. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.971
  Пол:
  Машки
  Не можеш да ги утврдиш трошоците преку просек , бидејќи за секој бизнис трошоците се различни. Плус има значење дали ќе купиш простор или ќе изнајмиш за да го започнеш бизнисот во овој случај за Кафе барот. Затоа истражувај малку повеќе и прочитај стручна литература која се однесува на Претприемништво.
   
  На КикиМаус и angelche16 им се допаѓа ова.
 6. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  3-5 000 евра, во зависност дали освен инвентар ќе менуваш ѕидови, плочки итн
  *од лично искуство
   
 7. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Вака од ракав 10.000 € треба да си ги имаш у секој случај.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 8. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Машки
  Registracija na firma negde pomegu 9000 denari do 15000 komplet zavisno kako ke najdes sose procenka za drustvoto inaku bez procenka ke te kosta 1500 do 2000 denari drugoto za inventar objekt zavisno od model na inventar i golemina na prostor
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.319
  Допаѓања:
  2.754
  Пол:
  Машки
  Минимум 5 000 евра и минимум 3 години за да може да се разработи бизнисот како што треба.
   
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  Со 5 илјади евра можеш и друг бизнис да си отвориш немора да е кафе бар бидејќи на секој чекор има веќе. Еве јас би почнал а и планирам да се занимавам со пчеларство. Со 100 кошници на ова поднебје годишно се вади околу 1,5 тони мед или во превод околу 8-9 илјади евра годишна плата што не е малце за во ваква држава.
   
  На power11, Selest и "Zoki" им се допаѓа ова.
 11. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.022
  Допаѓања:
  13.027
  Пол:
  Женски
  А знаеш ли една кошница колку е да ја купиш? :)

  И ова 8-9.000 еур ти се за супер година, а ќе имаш преку една година малку мед не е секоја година природата на твоја страна верувај. Доволно е да е врнежливо тие недели кога е пашата и џабе ти е се.
  А башка ова не ти се чисти пари пола ќе ги даваш за трошоци првите 4 години, а потоа од тие околу 30% ќе ти бидат како фиксни трошоци.

  Мислите работава е буцни прачка пиј вино, денар нема да видиш од овие 8000еур првие 3 години ;)
   
  На La.loca, cresa-jagoda и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  Запознаен сум со пчеларство многу добро бидејќи сакам да почнам да се занимавам со тоа. Една кошница заедно со рој пчели ќе ве чини 200-250 евра. За почеток не е препорачливо повеќе од 10 кошници. Следната година тие ќе се дуплираат и ќе станат 20. За повеќе од 35 кошници државата дава субвенции, по 10 евра од кошница годишно што е доволо да се покријат трошоците како што се вакцини за пчелите и слично. Што и да почнеш да работиш првите 2-3 години немаш ништо бидејќи или само ги враќаш вложените пари или губиш.
   
 13. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  A za samoto registriranje na biznis kako DOOEL i site tie pravni stvari?
   
 14. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  6.447
  Пол:
  Женски
  Прашај во УЈП и Ценртрален регистар,номислам дека не е многу.После ти се трошоците,опрема и слично.
   
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.202
  Допаѓања:
  151.284
  Пол:
  Женски
  Регистрирање на фирма со се запишување на влог од 150 до 200 евра
  Месечно за сметководител 2000-3000 зависи од обртот
  Месечно за минималец плата+придонеси околу 17200
  Одржување сметка во банка 200-500 ден

  Кафичот, зависи колкав и каков. Треба ли да купуваш мебел?
  Знаеш дека еден добар кафемат кошта 2000+ евра? А никој не дава под договор на нова фирма..
  Ледомат од 150 до 400+ евра
  Фрижидери пивара дава само на веќе докажана фирма, а да си го купиш е 300-500 евра..
  На почеток мораш пред да ти достават пијалоци да ги платиш на профактура, не даваат одложено плаќање

  Друго нешто те интересира?
   
  На VoodooGirl, Bratot и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  2020 вложете во биткоин.
   
 17. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.484
  Допаѓања:
  37.561
  Пол:
  Женски
  Дечки,дајте идеи за сопствен бизнис :)
  Со маж ми одамна размислуваме на оваа тема имаме неколку идеи ама се некако се двоумиме:smirk: За кеш не е проблем
   
  На JoplinKashmir му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  2.471
  Пол:
  Женски
  Кажи ги темите, може некој ќе ти даде идеја.
   
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.289
  Допаѓања:
  123.027
  Пол:
  Женски
  Зависи дали сакате трговија, услуги, производство... Стесни го малце ,,кругот'' па ќе смислеме нешто :)