1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трошоци поврзани со децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 21 декември 2011.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Epa vaka izgleda nasata 'fiskalna smetka' :
    -1500 den.peleni
    -200 den.vlazni maramici
    -2000 den.za kasicki,zitarici i dr.bebeska hrana.
    -alista imam dovolno od povojnicata i krstevkata,kupuvam samo nesto sitno i toa retko ne sekoj mesec.
    -kozmetika (samponce,krem za gazeto i sl.) kupuvam na 3-4 meseci
     
  2. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Искрено не најдов соодветна тема в оделот дете па би пишала тука ? Дали знае некој каде има сега ефтини бодиња величина некаде 24 месеци или нешто малку поголемко
     
  3. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Во Стружанка..тие на прерамки се околу 190 денари и се многу квалитетни..Во Јumbo се поефтини ама не се квалитетни...
     
  4. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Навистина се согласувам Трошоците на децата се многу големи а тоа јас го имам почувствувано со една плата не можеш се да постигнеш и плата од 22ооо не е кој знае што за едно 5 члено семејство
    Мизерија е кризата си напај се рипнаа артиклите и не може да се постигне сметки телефон струја храна пелени детергенти креми и на крај месец идес у минус
     
  5. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Плус се разболело лекови ( некогаш не одат на рецепт), витамини, заболекар.........играчки.....ептен е кризно времево.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Една просечна плата=трошок за едно дете во текот на месецот.
    Ене го моено поголемоно. ај за слики, ај за на роденден, ај за претстава, :o
    Крај со крај не се врзува.
    Нека се живи и здрави, па за трошоците тоа е е тоа.
     
  7. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Така е Фајтер, само да се живи и здрави :)
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Мојата е уште малечка 18,5 месеци ама си имаме трошоци кои засега успеваме да ги совладуваме со нашите месечни примања.
    Месечно трошам околу 2000денари за пелени, 300 денари за влажни марамчиња, додека детската козметика знаеме да ја користиме и некој месец повеќе т.е бавно се троши.
    За облека не трошиме богзнае колку, купувам најчесто комплетчиња на breeze girls (околу 750ден) кои ми се прифатлива цена и добар квалитет, или пак од H&M или Zara кога евентуално одиме на поголмо пазарење во Солун. Но и тоа се парчиња кои подолго време ги носиме, околу 1 година сигурно бидејќи веќе не ги израстува толку бргу. Најчесто со облека се озбезбедуваме во почетокто од сезоната и после тоа ептен нешто да затреба па да докупам. И морам да кажам дека околу облека и играчки имаме помош и од роднините кои често и купуваат па со тоа ние сме делумно ослободени од трошокот.
    Најголем трошок мислам дека ни е храната. Внимавам што и давам да јаде, сакам да биде опфатена секаков вид на храна (месо, јајца, овошје, зеленчук) а плаќам и нешто повеќе за квалитетот на храната. Важно сум сигурна дека јаде здраво и и се радувам на добриот апетит. Трошоците за храна колку и да се големи не планирам да ги кратам во никој случај, барем засега кога можам да се носам со тие месечни трошоци.
    Мислам колку поголеми деца толку поголеми трошоци, па само сили да имаме за да работиме и ствараме за нив, па и за нас по нешто.
    Допрва следуваат трошоци за градинка, за повеќе облека, за курсеви, за спорт, за родендени и сл.
     
    На do-re-mi, iki26, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas pa mnogu trosam za obleka za malata. Ne zemam firmirana obleka, obicno od 350-700 den zemam bluzicki, trenjerki...i jas najcesto od Breeze, Ativo, Cichild i slicni. Ama se sto ke mi se svidi i kupuvam, a znam deka preteruvam.
    Mesecno za peleni mi odat okolu 600-700 den, kozmetikata( samponi, pavloviceva..) isto na 2 meseca otprilika mi se trosi, za vlazni maramcinja okolu 200 den.
    Hrana gledam da i davam raznovidna no ne sekogas naogjam domasno proizvodstvo (osven jajca i po nekoe domasno pile).
    Za hrana otprilika mi odat 2000-3000 den.
     
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Многу често и јас не можам да одолеам на облека која ми се допаѓа, ама кога ќе се сетам колку имаме незиносено, дури мака ми е ново а веќе малечко. Затоа одлучив со план да пазарам облека за бебушка и најчесто се снабдувам на почетокот од сезоната. Тренерки минимум 7 комплети, 2-3 хеланчиња, 10 бодиња, 10 хулахопчиња, 3-4 блузичиња,1-2 комплети за некоја пригода, топлинки, шал и капа, јакна, чизми, патичиња и ете доволно облека за период од 7-8 месеци. Сосема доволно мислам, и стварно безпотребно ми е купување повеќе облека кога плакарот е полн.
    Добронамерен совет Ики, прај си план што му е потребно на детето и сабди го со таа облека. Верувај допрва доаѓа време кога ќе им треба повеќе облека и кога сами ќе бараат и одбираат што ќе носат.
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    Само неκа ни се живи и здρави,за нив ρаботиме,а тρошоци си има. За пампеρси тρошиме оκолу 2000ден,за влажни 300ден,κозметиκата не ја сметам,не е на месечно ниво,освен павловичевата. И јас најмногу тρошам за хρана,дуρи мислам и повеќе од 3000ден. Е за облеκа,благодаρение на мојата снаа,син ми носи алишта од батκовците,κои и те κаκо ни се добρедојдени(чевли зимсκи,јаκни,и алишта за по дома) поκлони од блисκи,е ние κупуваме само 10тина боди,неκој κомплет за посебни пρигоди и патиκи.
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    100% si vo pravo za se. Doprva treba da mislime za niv i nivnata idnina.
     
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    ^^
    Е многу плански и економично, 7 пара тренерки, 10 бодиња и хулахопки :D Ок, безвезе е вака што се плеткам во туѓи сметки, ама кога веќе пиша во темава, се потсетив дека јас никогаш вака не сум купувала, ниту одеднаш, ниту одделно толку за две сезони. Ако ова е скратената верзија, се прашувам колку ли си купувала претходно? Имаме и ние полн плакар но повеќето облека ми се чини е од поклони за родендени и слично отколку што јас купувам. Па и додека беше помал, од крштевка само облека колку имав, мислам дека 2 години после тоа скоро ништо не купив. И скоро секогаш купувам бар малку поголемко да не е само за неколку месеци. Шпараџија.
     
    На Kitten и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  14. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    За темава би кажала само дека како растат децата така растат и трошоците.
     
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    А мислиш многу се десетина пара боди и хулахопчиња? Мене ми се доволно од причини што тешко се сушат во оваа сезона (не користам сушара), а секојдневно менуваме по едно ако не и повеќе (во случај ако се измокри и сл). И дур да се насобере доволно облека за во машина, ехее, кој ќе се плетка со 4-5 бодиња, хулахопчиња, тренерки, блузички... Сега сме во фаза и на обиди за самостојно јадење, па облеката често ја валка па и често се преслекуваме, па дел од облеката (најчесто поискористената) оставаме и кај баба и бидејќи ми ја чува дур сум јас на работа...така да и малку ми идат 7 пара тренарки.
    Ако минуваш со помалку облека, 100% секојдневно си вклучувала машина (сега јас тебе есапот ти го правам, наредното прашање ќе биде ,,колкава сметка за струја плаќавте,, ):lol: Се шалам!

    И нам ни е од голема помош облеката добиена како подарок, па и неа ја вбројувам во оние наведени парчиња облека кои ги користиме во текот на сезоната.
    А за купувањето повеќе работи одеднаш најверојатно е навика која ја применувам безразлика дали пазарам за мене или за детето. Не дека е некое правило од кое нема отстапвање но воглавном купувам на почеток од сезона.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    И јас сезонски пазарам повеќе количински потоа си надокнадувам ако нешто се скинало, смалило или па недостасува.
    Трошоците ми се намалија од страна на јадење и влажни откако почна да оди во градинка.
    Градинка 1500 ден
    Памперси 1500 ден
    Храна 1500-2000 ден.
    Козметика 500 ден
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Otkako se odviknavme od pampers i preminavme na gakicki peleni edno pakovanje
    So gakicki se snabdiv 10 para 5-6 para kupiv eden mesec naredniot dokupiv i toa e toa
    Hulahopcinja kupiv 3-4 para imam i od lani
    Vlazni mi idat po dve paketcinja
    I hrana
    Obleka imam so toni pozajmeno pa i ida sakam nemam potreba da mu kupam samo jakni zimski imam 5 kapi salovi pamtaloni farmerki dukseri dzemperi taka da trosok za garderoba 0 so sto malku mi e olesnet zivotot ;) ne se sramam sto mozam i sto mi davaat zimame prijateli so pogolemi deca a fakt e deka site raboti se novi i malku noseni koristeni ;)
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Искрено не водам сметка до детали колку памперси трошам и колку марамици.
    Трошам онолку колку е потребно,некогаш повеќе некогаш е помалце тоа.
    На козметика за бебе најмалце трошам бидејки скоро и да не ја користам.
    На овошје ,зеленчук секојдневно одат пари.

    Облека доста наследи од поголемата но и често докупувам.Сакам да се секогаш во чисто и убаво облечени.

    Играчки ретко купуваме во последно време.Од големата има куп играчки останато за кои сметам дека се сосема доволни.
     
    На JuLleE, irenna, snegulkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Месечно испод 11.000 не се трошоците. Само за аптамил одат од 5.500-6.500 во зависност колку пие. Останатото е за храна, памперс козметика и тук там некоја играчка.
    Алишта не купувам на месечно ниво туку сезонски. Има јакна, чизми, две дуксерки, џемпер, неколку пара панталони и блуски и еден пар тренерки за во парк. За дома е на боди и тенки долен дел тренерки ( 2 пара се по 500 во ваикики).
    Алишта купувам квалитет за да не купувам постојано и најмалку трошам на тоа, не патам од комплекс колку пати во истото ќе е изнесена надвор или на родендени. Сите пари за храна одат.
     
    На irenna, joy1 и muchacha_a им се допаѓа ова.
  20. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас најмногу трошок видов со кремите за дерматит, сите ги пробав додека да најдеме соодветна, а сите се солени по 1000 денари, не знам колку пари имам оставено во аптека. Инаку трошоците ни се горе-доле на сите исти, храна јаде исто како нас ама свежо овошје и зеленчук се купува секој ден, месо најубаво, не можам да му дадам било какво. Најсреќна сум кога ќе ни пратат пакетче од село( кокошка, компири, круши...)
    Алишта по потреба, сега за Нова Година сигурно ќе добиеме нешто од бабите и тетките. Докупувам најчесто бодиња и сезонски што ми фали. За роденденот добивме 3-4 пара патики, до следната есен патики нема да купам :)
    За играчки многу не трошам, се му е поинтересно од играчките, сега чепка по елементи и фиоки, почна да држи боици во рака, шкрта кај ќе стигне. Искрено на оваа возраст (16 месеци ) не можам да се пожалам на големи трошоци освен стандардните, пелени, козметика, малку облека и некое играче.