Троја (Troy) [2004]

Дискусија во 'Филмови' започната од Neytiri, 31 октомври 2011.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски
  Ма нема шанси да ми е досаден, милион пати да го гледам, уште толку поинтересен :D добро за Хектор, Ахил, да не зборам, мислам за глумците :D шо ќе коментирам за нив, кажано е претходно од другите членки :D Фин е филмов, убав, е сега ми се допаѓа оној дел од филмот, всушност некаде на крајот кога Ахил и Хектор ќе се борат, музиката посебно, направена тактички во однос на самата борба, посебно лутината на Ахил :D парче го направи Хектор, мислам премногу добро е олицетворена како дел од карактерот на човекот.Тој дел ми е феноменален.Ептен сум пристрасна во однос на оваа тематика, историјата де :D љубов бре :D :inlove: :wasntme:
   
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.837
  Јас не сум љубител на филмови каде што пола филм поминува во колење, тепање, сечење глави и крвови, али Троја е најдобиот историски филм што сум го гледала, тука некаде ми се со Гладиатор. За глумците се е кажано, празник за очи се. Одлична глума, одлична сценографија, преубава музика.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.776
  ^ Ќе се сложам од збор до збор.
  Ич, ама ич, не сум љубител на историски филмови, ама овој би го гледала одново и одново.
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  Искрено, историскиве филмови ми лазат на нерви, ама овој не е толку лош. Може да се рече и дека е единствен од овој жанр што ми се допаднал.
  Одличен избор на глумци има. :)
   
 5. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  465
  Добро, јас ли сум единствена овде што се сконцентрирала исклучиво на приказната а не на физикусите на Бред Пит, Ерик Бана и Орландо Блум?
  Филмот.. добар беше. Не е најдобриот историски спектакл, но не е за потценување. Уствари во вакви филмови обично многу се вложува па, за среќа, тешко е да дојде до тоа спротивното - дебакл.
   
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Абе нели глуми Бред Пит мора да се гледа ;) :D не ств Ахил ееее :l: го имам гледано оддамна ама сеа убо да се потсетам пак ќе го глеам.... ;)
   
 7. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  прејак филм, бтв бред пит е моментот :P♥♥
   
 8. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  435
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Никогаш нема да ми се здосадии!!
  Каков е Патрокле уффф :inlove:
   
 9. NicoleSch

  NicoleSch Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  5
  на која страна можам да го гледам со македоснки или српски превод ??
   
 10. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.450
  Не знам дали знаете, но музиката е создадена од наше девојче, ако се сеќавате на Тања Царовска...? :)
   
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Go gledav 2pati najmnogu zaradi Bred Pit i Orlando Blum :) bidejki ja imam citano Ilijadata na fax,interesno mi koga sporeduvam sceni i momenti...dobar film vo sekoj slucaj!
   
 12. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Како мала го гледав, и дефинитивно Најдобар историски филм!
  Само многу ми е жал за сите така што загинале :( ама тоа е :|
   
 13. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.736
  Пол:
  Женски
  го имам гледано многу пати и никогаш нема да ми стане досаден.. :) обожавам историски филмови...еден од омилените ми е :)
   
 14. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Го имам гледано неколку пати. Убав е филмот.
   
 15. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  појак филм
  здравје :rock:
   
 16. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  46.310
  Пол:
  Женски
  Во принцип сакам вакви филмови со историска тематика, го имам милион пати гледано Троја, се е на ниво и сценариото и глумата е перфектно одработена :D
   
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.217
  Допаѓања:
  120.818
  Филм кој лично мене не ми здосадува па и на остатокот од мојата фамилија. Толку пати го имам гледано што се' што зборуваат редоследно знам.
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Троја е мојот омилен филм на сите времиња!
  Обожавам Грчка митологија, приказната нормално ми беше позната пред тоа ама не очекував толку прекрасна реализација.
  Актеркста екипа е совршена, па Ахил може да го замислиме како Бред Пит како никој друг! Ептен е моќен во филмов, друг актер не би можел да го донесе ликот на најголемиот воин во грчката митологија ко него!
  Орландо Блум одличен е за улогата на Парис, така слабичко, симпатично човече, женкар кој секогаш се потпира на својот брат и својата положба.
  Дајан ми е преубаваааа во улогата на Елена, значи никогаш не била поубава од Троја!
  Ерик Бана или Хектор исто така е фантастичен лик, исто така многу моќно изгледа и одлично глуми! Жената негова исто така ми е преубава!
  Јас на филмов плачев само кога Ахил умре.
  Се наежив кога се појавиаја бродовите во морето, фацата на кралот Пријам кога го виде сето тоа и подголтнувањето на Парис.
  Најјак момент ми е кога ќе излезат да се борат Хектор и Ахил и Хектор ќе му рече дека му е жал што го убил братучед му, но мислел дека тоа е Ахил. Тогаш Ахил ќе му рече дека ќе му ископа очите и јазикот за сите во подземниот свет да знаат дека тоа е „Хектор будалата кој мислеше дека го убил Ахил„. :)
   
  На tace73, elimkd и joy1 им се допаѓа ова.
 19. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.921
  Во топ 3 најдобри филмови на сите времиња ми е.
   
 20. mila1111

  mila1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски