1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Троја (Troy) [2004]

Дискусија во 'Филмови' започната од Neytiri, 31 октомври 2011.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ма нема шанси да ми е досаден, милион пати да го гледам, уште толку поинтересен :D добро за Хектор, Ахил, да не зборам, мислам за глумците :D шо ќе коментирам за нив, кажано е претходно од другите членки :D Фин е филмов, убав, е сега ми се допаѓа оној дел од филмот, всушност некаде на крајот кога Ахил и Хектор ќе се борат, музиката посебно, направена тактички во однос на самата борба, посебно лутината на Ахил :D парче го направи Хектор, мислам премногу добро е олицетворена како дел од карактерот на човекот.Тој дел ми е феноменален.Ептен сум пристрасна во однос на оваа тематика, историјата де :D љубов бре :D :inlove: :wasntme:
     
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас не сум љубител на филмови каде што пола филм поминува во колење, тепање, сечење глави и крвови, али Троја е најдобиот историски филм што сум го гледала, тука некаде ми се со Гладиатор. За глумците се е кажано, празник за очи се. Одлична глума, одлична сценографија, преубава музика.
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Ќе се сложам од збор до збор.
    Ич, ама ич, не сум љубител на историски филмови, ама овој би го гледала одново и одново.
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Искрено, историскиве филмови ми лазат на нерви, ама овој не е толку лош. Може да се рече и дека е единствен од овој жанр што ми се допаднал.
    Одличен избор на глумци има. :)
     
  5. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Добро, јас ли сум единствена овде што се сконцентрирала исклучиво на приказната а не на физикусите на Бред Пит, Ерик Бана и Орландо Блум?
    Филмот.. добар беше. Не е најдобриот историски спектакл, но не е за потценување. Уствари во вакви филмови обично многу се вложува па, за среќа, тешко е да дојде до тоа спротивното - дебакл.
     
  6. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Абе нели глуми Бред Пит мора да се гледа ;) :D не ств Ахил ееее :l: го имам гледано оддамна ама сеа убо да се потсетам пак ќе го глеам.... ;)
     
  7. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    прејак филм, бтв бред пит е моментот :P♥♥
     
  8. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Никогаш нема да ми се здосадии!!
    Каков е Патрокле уффф :inlove:
     
  9. NicoleSch

    NicoleSch Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    на која страна можам да го гледам со македоснки или српски превод ??
     
  10. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Не знам дали знаете, но музиката е создадена од наше девојче, ако се сеќавате на Тања Царовска...? :)
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Go gledav 2pati najmnogu zaradi Bred Pit i Orlando Blum :) bidejki ja imam citano Ilijadata na fax,interesno mi koga sporeduvam sceni i momenti...dobar film vo sekoj slucaj!
     
  12. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Како мала го гледав, и дефинитивно Најдобар историски филм!
    Само многу ми е жал за сите така што загинале :( ама тоа е :|
     
  13. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    го имам гледано многу пати и никогаш нема да ми стане досаден.. :) обожавам историски филмови...еден од омилените ми е :)
     
  14. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Го имам гледано неколку пати. Убав е филмот.
     
  15. doutzen

    doutzen Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    158
    појак филм
    здравје :rock:
     
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Во принцип сакам вакви филмови со историска тематика, го имам милион пати гледано Троја, се е на ниво и сценариото и глумата е перфектно одработена :D
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Филм кој лично мене не ми здосадува па и на остатокот од мојата фамилија. Толку пати го имам гледано што се' што зборуваат редоследно знам.
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Троја е мојот омилен филм на сите времиња!
    Обожавам Грчка митологија, приказната нормално ми беше позната пред тоа ама не очекував толку прекрасна реализација.
    Актеркста екипа е совршена, па Ахил може да го замислиме како Бред Пит како никој друг! Ептен е моќен во филмов, друг актер не би можел да го донесе ликот на најголемиот воин во грчката митологија ко него!
    Орландо Блум одличен е за улогата на Парис, така слабичко, симпатично човече, женкар кој секогаш се потпира на својот брат и својата положба.
    Дајан ми е преубаваааа во улогата на Елена, значи никогаш не била поубава од Троја!
    Ерик Бана или Хектор исто така е фантастичен лик, исто така многу моќно изгледа и одлично глуми! Жената негова исто така ми е преубава!
    Јас на филмов плачев само кога Ахил умре.
    Се наежив кога се појавиаја бродовите во морето, фацата на кралот Пријам кога го виде сето тоа и подголтнувањето на Парис.
    Најјак момент ми е кога ќе излезат да се борат Хектор и Ахил и Хектор ќе му рече дека му е жал што го убил братучед му, но мислел дека тоа е Ахил. Тогаш Ахил ќе му рече дека ќе му ископа очите и јазикот за сите во подземниот свет да знаат дека тоа е „Хектор будалата кој мислеше дека го убил Ахил„. :)
     
    На tace73, elimkd и joy1 им се допаѓа ова.
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Во топ 3 најдобри филмови на сите времиња ми е.
     
  20. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски