Трпезата за матура

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од biggirlsdontcry, 19 мај 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  Како изгледаше трпезата на вашата матура? или како ќе изгледа?

  :)
   
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Затоа што масите беа многу големи не може да се долови целата маса. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • DSCN4547.JPG
   DSCN4547.JPG
   Големина на фајлот:
   404,1 KB
   Прегледи:
   617
  • DSCN4548.JPG
   DSCN4548.JPG
   Големина на фајлот:
   425,2 KB
   Прегледи:
   614
  • DSCN4549.JPG
   DSCN4549.JPG
   Големина на фајлот:
   397,6 KB
   Прегледи:
   615
  На praski4e, Candyman, angelche16 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.730
  Допаѓања:
  4.816
  Пол:
  Женски
  Еве од полуматурата:
   

  Прикачени фајлови:

  • DSCN1914.jpg
   DSCN1914.jpg
   Големина на фајлот:
   185,8 KB
   Прегледи:
   499
  На praski4e, angelche16 и Rubiii им се допаѓа ова.
 4. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.019
  Допаѓања:
  4.073
  Пол:
  Женски
  И на Лукс и на Ана, салфетките ви се ептен интересни, морав да прокоментирам, бидејки тоа е прво што ми паѓа во очи при трпеза. :)
   
 5. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Мојата матура беше во кафана, бидејки е многу малтретирање за мајка ми да спремува за дома. И плус тоа во 70 квадрата стан малку е тесно. За дипломската кога здравје ке дојде ред ке биде исто така во кафана од истите причини. Инаку имаше се. Од салати, сезонски до руска салата, со пилешко, со макарони итн. Кифлички, похован кашкавал, сирење, тиквички, црн патлиџан. Мешена скара беше со кебапи, шарска плескавица, увијачи, ражничи, свинско, пилешко и не знам што уште. Од сувомеснати производи имаше кашкавал, паршута, чајна, кулен, пилешки гради, и останати такви чудесии. За десерт торта, и како грицки имаше бадеми, лешници, кикиритки, индиски ореви. Пијалок неограничен. Во целина беше многу спремно и богато имаше и околу 50 души, а јас ке си пукнам од мака што ја правевме прославата иста вечер кога беше и матурата и не можев да си седнам со гостите да си каснам нешто |( Во кафаната ме имаше се на се саат ипол повекето гости не стигнаа да ме видат. Памет за др пат. :)
   
 6. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  За мојата полуматура имаше 30 гости така да низ целата куќа имаше големи маси и столици а трпезите беа преполни со разни видови на храна и пијалаци.
   
 7. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.023
  Eве ја трпезата од мојата матура, единствена слика на која колку толку се гледа.
   

  Прикачени фајлови:

  • mat.jpg
   mat.jpg
   Големина на фајлот:
   152,8 KB
   Прегледи:
   370
 8. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  Малку да ја оживееме темава.
  Сега се ближат матурите за кои ми е јасно дека во повеќето случаи се спрема побогата трпеза и тоа: меса, сувомеснато, кифли, салати..... но она што ме засега е како вие размислувате за полуматурите?
  Каква храна да има на масата? Јас сакам да направам за мојот полуматурант нешто поскромно ( кифли, сувомеснато, сезонска салата и еден десерт) бидејќи сметам дека не треба да се претерува но и да не се занемари скроз.( Што се однесува до мојот син тој несака ништо да спремам, никој да не иде, несака да му купам облека вели имам :lol:...).
  Гости не планирам поширок круг но само моите и родителите на ММ и нашите сестри но незнам дали да ги поканам бидејќи автоматски ги обврзувам да носат поклон....или пак да им кажам дека само така да дојдат што се вели на едно мезе но да не носат ништо (иако нема да дојдат празни),но не сакам да се претерува со поклони....кажете некој совет?
   
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.154
  Допаѓања:
  123.963
  Пол:
  Женски
  Моите за мене ќе слават матура во ресторан, но како што видов што ќе има во менито од ресторанот: ордевер (печеница, кашкавал, сирење, чајна, маслинки), па салата сезонска и цезар салата, пирошки ќе има, фурнаринки, компири, од месо ќе има 2 или 3 меса не сум сигурна, моите одбраа да има, пилешко месо и свинско месо, а и плескавица имаше исто мислам, на крај има чоколадна торта. Пиење неограничено.
  Од ресторанот менито е вака, според мене таман е се, дома у стан да се спремаме за нас не ни одговараше. Воглавно е тоа пијалоци, мезе, месо, десерт. Не мора ништо сложено ептен да е. :)

  @lilo За полуматура правев дома и истото јадење сега шо ќе го има го спремавме и ние. Исто како и за матурата, јадењето е тоа. :) Мајка ми направи салата, кифли, месо печеше, пијалоци имаше секакви и благо имаше. Тоа е тоа. :)
   
  Последна измена: 8 мај 2019
  На lilo и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.636
  Допаѓања:
  135.781
  Пред едно 10 год славев матура во ресторан:D така решија моите, кој мене ме прашува:^)

  Имаше во онакви овали мешана скара, во исти такви мешана салата, кифли, пред секој имаше чинија со салама, чајна, кашкавал, св.врат, печеница, урнебес салата и не памтам друго..
  На крај торта..

  Мислам нема потреба ниту за матира ниту за полуматура да се претерува.
  Џабе е.. тоа е само матура.
   
  На lilo, Avery, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  12.286
  Пол:
  Женски
  За матура и полуматура моите ги собраа во двор најблиските. Храната беше типична за такви поводи: ордевери, кифли, руска, месо...
  Што е до мене, никогаш не би одбележувала ваков настан во кафана. Евентуално, ако ми доаѓаат дома луѓе би одела на некоја коктел варијанта. Канапеи, храна на “боцки”, ситни колачиња и десерти. Без полни софри.
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  и за полуматура правевте прослава?
  Јас имав само за матура и тоа не многу само најблиските ,а за апсолвентска и дипломска немав гости.
  Искрено многу пари се трошат за прослава, а не ја сфаќам поентата за славење со роднините и пријателите кога веќе славиш со твоите соученици/колеги...
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.