1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трпезата за матура

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од biggirlsdontcry, 19 мај 2012.

  1. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Како изгледаше трпезата на вашата матура? или како ќе изгледа?

    :)
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Затоа што масите беа многу големи не може да се долови целата маса. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN4547.JPG
      DSCN4547.JPG
      Големина на фајлот:
      404,1 KB
      Прегледи:
      619
    • DSCN4548.JPG
      DSCN4548.JPG
      Големина на фајлот:
      425,2 KB
      Прегледи:
      616
    • DSCN4549.JPG
      DSCN4549.JPG
      Големина на фајлот:
      397,6 KB
      Прегледи:
      617
    На praski4e, Candyman, angelche16 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Еве од полуматурата:
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN1914.jpg
      DSCN1914.jpg
      Големина на фајлот:
      185,8 KB
      Прегледи:
      500
    На praski4e, angelche16 и Rubiii им се допаѓа ова.
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    И на Лукс и на Ана, салфетките ви се ептен интересни, морав да прокоментирам, бидејки тоа е прво што ми паѓа во очи при трпеза. :)
     
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Мојата матура беше во кафана, бидејки е многу малтретирање за мајка ми да спремува за дома. И плус тоа во 70 квадрата стан малку е тесно. За дипломската кога здравје ке дојде ред ке биде исто така во кафана од истите причини. Инаку имаше се. Од салати, сезонски до руска салата, со пилешко, со макарони итн. Кифлички, похован кашкавал, сирење, тиквички, црн патлиџан. Мешена скара беше со кебапи, шарска плескавица, увијачи, ражничи, свинско, пилешко и не знам што уште. Од сувомеснати производи имаше кашкавал, паршута, чајна, кулен, пилешки гради, и останати такви чудесии. За десерт торта, и како грицки имаше бадеми, лешници, кикиритки, индиски ореви. Пијалок неограничен. Во целина беше многу спремно и богато имаше и околу 50 души, а јас ке си пукнам од мака што ја правевме прославата иста вечер кога беше и матурата и не можев да си седнам со гостите да си каснам нешто |( Во кафаната ме имаше се на се саат ипол повекето гости не стигнаа да ме видат. Памет за др пат. :)
     
    На zence му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    За мојата полуматура имаше 30 гости така да низ целата куќа имаше големи маси и столици а трпезите беа преполни со разни видови на храна и пијалаци.
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Eве ја трпезата од мојата матура, единствена слика на која колку толку се гледа.
     

    Прикачени фајлови:

    • mat.jpg
      mat.jpg
      Големина на фајлот:
      152,8 KB
      Прегледи:
      371
  8. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Малку да ја оживееме темава.
    Сега се ближат матурите за кои ми е јасно дека во повеќето случаи се спрема побогата трпеза и тоа: меса, сувомеснато, кифли, салати..... но она што ме засега е како вие размислувате за полуматурите?
    Каква храна да има на масата? Јас сакам да направам за мојот полуматурант нешто поскромно ( кифли, сувомеснато, сезонска салата и еден десерт) бидејќи сметам дека не треба да се претерува но и да не се занемари скроз.( Што се однесува до мојот син тој несака ништо да спремам, никој да не иде, несака да му купам облека вели имам :lol:...).
    Гости не планирам поширок круг но само моите и родителите на ММ и нашите сестри но незнам дали да ги поканам бидејќи автоматски ги обврзувам да носат поклон....или пак да им кажам дека само така да дојдат што се вели на едно мезе но да не носат ништо (иако нема да дојдат празни),но не сакам да се претерува со поклони....кажете некој совет?
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.558
    Допаѓања:
    171.457
    Пол:
    Женски
    Пред едно 10 год славев матура во ресторан:D така решија моите, кој мене ме прашува:^)

    Имаше во онакви овали мешана скара, во исти такви мешана салата, кифли, пред секој имаше чинија со салама, чајна, кашкавал, св.врат, печеница, урнебес салата и не памтам друго..
    На крај торта..

    Мислам нема потреба ниту за матира ниту за полуматура да се претерува.
    Џабе е.. тоа е само матура.
     
    На lilo, Avery, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    За матура и полуматура моите ги собраа во двор најблиските. Храната беше типична за такви поводи: ордевери, кифли, руска, месо...
    Што е до мене, никогаш не би одбележувала ваков настан во кафана. Евентуално, ако ми доаѓаат дома луѓе би одела на некоја коктел варијанта. Канапеи, храна на “боцки”, ситни колачиња и десерти. Без полни софри.
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    и за полуматура правевте прослава?
    Јас имав само за матура и тоа не многу само најблиските ,а за апсолвентска и дипломска немав гости.
    Искрено многу пари се трошат за прослава, а не ја сфаќам поентата за славење со роднините и пријателите кога веќе славиш со твоите соученици/колеги...
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.