1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трудна, сама и невработена

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од babymumma, 30 декември 2017.

  1. babymumma

    babymumma Нов член

    Се зачлени на:
    19 декември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Lugje, jas sum nova tuka ama mi treba itno sovet, 37nedeli bremena, nevrabotena, do pred eden mesec se beshe vo red I celiot svet mi se svrte naopaku, ostanav sama, roditelite nema shansi da me poddrzat, chekaat da si gi soberam koferite I da si zaminam, dotichniot si zamina od drzavava I bukvalno sum sama na sebe, nemam kaj da odam, ni finansiski sum podgotvena a nema shansi da she otkazham od bebeto, me interesira od socijalnive sluzhbi dali nudat nekakva pomosh ili pak da ne znaete nekoj koj bi bil vo nekakva sostojba da pomogne
     
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Ова ако е точно и не е тролање , нека каже некоја членка за некоја служба што би можела да помогне .
     
    На ilyan, buba4e89 и babymumma им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Пиши на фб One Can група е. Се надевам таму повеќе ќе ти помогнат.
     
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски

    Пробај разговарај со твоите.Ниеден совесен човек не би оставил сама бремена жена, родители ти се не се странци.А дотичниот не е маж туку е говедо.Лесно е да се направи дете па да се батали.
    Пробај некако со социјална служба да стапиш во контакт бидејќи си самохрана мајка ем невработена.
     
    На stetoskop, babymumma, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека од Социјална служба ќе добиеш некојаa си помош баш моментално.Немаш ни време многу, сепак 37 недела си. Ситно броиш.
    Така да, седи си дома и тоа е тоа. Родителите нема дате исфрлат на улица,сигурно. Знам дека се ти изглед црно во моментов, но мисли на бебето. Нему му треба мама и дом. Можеш да седиш дома додека не си во состојба да работиш и заработуваш сама.
    За случај како твојот законски ти следува парична помош до полни 3 години од раѓањето на детето. Значи ти околу 4000-5000 денари секој месец ќе имаш на сметка твоја.
    Ти посакувам среќа.
     
    На cresa-jagoda, babymumma и GoldenRose. им се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Контактирај ги од здружението „Лидија - Срце што чука“. Они се борат против абортуси и имаат доста случаеви каде што мајката се мисли дали да абортира поради немање финансии или подршка за бебето, па ти ги насочуваат кон потребните институции сингл мајките. Така што обрати се кон нив, еве ти нивен фејсбук, прати им порака на фб страницата. Ако не ти одговорат, ќе ги контактирам ја приватно. Позз и нека во новата година ти се реши овој проблем и среќно да си ја прославиш следната!
    https://www.facebook.com/LidijaSrceStoCuka/
     
    На stetoskop, iki26, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Откако ќе се роди, пријави се во социјално како самохрана мајка за да земаш надомест. Не е многу, нека е 3000, 4000 денари, но сепак подобро нешто отколку ништо.