Трудниците зад воланот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 3 септември 2012.

 1. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  130
  јас си возам секојдневно низ цел град и сега за сега немам проблем, а и најубаво ми е така како што претходно имаа споменато ради дупките, едино нешто што не практикувам сега за разлика од порано е што појасот не го користам сега, незнам некако ме гуши, а и сега ради топлово....
   
 2. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  си возеев до 7ми месец, ама престанав пошто ме мрзи да се малтретирам, инаку стомакот не ми смета и физички се осеќам ок, ама спак поспокојно ми е да сум на сувозачко, иако ич нејкам кога друг ме вози, ама боље така него да се нервирам и стресувам ради секакви неписмени, спас би ми било гајба јајца и само да ги гаѓам низ прозор сите што ќе ме изнервираат при вожња :D
   
 3. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  dali trudnicite se oslobodeni od zakonot za pojas?
   
 4. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  јас не гледам приЧина зосто да не продолзам да си возам,а за појасот и те како не е добро да се вози без него па камо ли трудница,се мозе да се слуЧи затоа во продавници за опрема за трудници постои специјален појас кој се става на седистето и така појасот не ти е дирекно да месето туку под него и да закоЧис нема да те стегне на месето ;)
   
 5. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Хелен, јас многу ниско го носам и појасот ептен го притиска така да ни перниче ни ништо не ми врши работа. Не можам да се возам позади кога сме со мм, а не можам ни да престанам сама да возам сеуште дека имам обврски со колата, па ме интересираше законот да знам да се расправам ако ме застанат :lol:

  П.С. Мислам дека во ЕУ од 7 или 8 месец трудници се ослободени од носење појас, ако не се лажам, така имам негде прочитано.
   
 6. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.870
  Другарка ми го имаше твојот проблем, и имаше некаква потврда од матичен гинеколог, полиција не и правеше проблем со тоа. Ова беше пред 2 години, прашај си матичен да видиш дали може уште таква работа.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу! Обавезно ќе си прашам таму.
   
 8. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  не ми е познат законот многу но верувај ми и да го носис ниско со перниЧето нема да ти смета појасот бидејки ти доага дури под колковите ;)
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.945
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште сум зад воланот...и решена сум дека со 9ти месец ќе возам. :)
   
 10. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  секојдневно возам до работа и дома и воопшто не ми е проблем...се надевам дека така ќе терам до крај... :)
   
 11. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  17
  И јас возам...4-ти месец сум но се надевам дека ќе возам до крај пошто мислам дека не е ништо страшно и опасно.....само појасот тешко дека ќе можи да се стави :)
   
 12. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.134
  и на сувозачко седиште да се седи и таму треба да се користи појас :P така да исто му се фаќа.
   
 13. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Јас уште си вознам, и ќе си возам дур можам
   
  На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Elenche87

  Elenche87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.685
  и јас сеуште си возам а сум 32 недела :$
   
 15. Rusi

  Rusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Мешиња одамна не сме се фалеле со шоферлукот :) Ние со бебушко го тераме 9-от месец и си возиме секој ден, пред една недела извозевме 350км во еден ден и супер ни е :) мм вика и на пораѓај кога ке одам сама ке си возам изгледа :D
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.395
  И јас сеуште си возам. Не сум многу поправена, стомачето ми се познава, но појасот не ми смета. Си купив перниче за на седиште, така да појасот доаѓа доле на стомакот, а исто си земав потпирач за на грб така да и кичмата убаво ми легнува на седиштето. Вереникот ме кара за појасот, демек со закон е дозволено трудници да не носат појас, но мене некако ми е страв без појас. Во понеделник сум на преглед па баш ќе го прашам гинекологот да видам што ќе ми каже за тоа, па ќе пишам на темава. Исто немам ни отоци, така да рефлексите сеуште ми се на високо ниво.
  Планирам да си возам се додека се осеќам способна за тоа, се додека рефлексите ми работат и можам брзо да реагирам. Да се надеваме дека тоа ќе биде до крај, да не зависам од други. :)
   
 17. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Јас моментално возам ама кога ќе ми порасни стомакот не знам кога ќе треба седиштето поназад ако ми е удобно притискањето на педалите оти да не. Сите ми велат стресно е не вози има стресни ситуации ќе претрча некој и сл. ама шо знам научив да реагирам без да ми биди стресно. А за појасот во поодмината бременост навистина трудниците се ослободени? Ехееее ако е така сама на пороѓај ќе се однесам :D:D:D
   
 18. ArmaniCode

  ArmaniCode Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  Nemojte da trgate pojas!!!! Si ima cel I pricina zosto e vo kolata. Kaj trudnici dolniot del na pojasot se stava pod stomak I nema da imate gajle. No ke si nosite do kraj, bezbednosta na vas I vaseto bebe e mnogu povazna od nivoto na konfort!
   
  На Kiflicka05, mariz, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.031
  Допаѓања:
  64.079
  Пол:
  Женски
  Jas ne sum vozac, no cesto sum so maz mi vo kola navaka nataka... I nikogas do sega ne sum bila bez pojas, ogromen mi e stomakot i pak go stavam pojasot... Kako sto vikas dolniot del od pojasot go povlekuvam gore ili pak go drzam so racete... Nikogas ne se znae sto moze da se sluci... Znaci bez razlika trudnica vozac, suvozac bez pojas nikako! :)
   
  На artemidis, zuto, espana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Не знам моментално возам само низ град за на долги релации не се нафаќам да возам а да ме возат ми е убаво.Дупките по патот не ми сметаат сеуште.За понатаму ќе видиме или ќе се пожалам или ќе се пофалам од возењето.Појасот од кога положив ми е навика и кога возам и кога ме возат и 200м да одам го клавам без него дури непријатност осеќам...па сега кога че ми порасни стомакот ќе пулиме ќе прајме.Мала шала дека сама ќе се однесам на болница:D:D:D