1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трудниците зад воланот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 3 септември 2012.

  1. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Јас сум возач 12години и тоа активен, не само со возачка дозвола :) ама откако останав бремена сама да возам се немам качено, бидејќи лежев дома и несмеев да станувам.Инаку , сметам доколку бременоста е нормална , нема проблем возење, се разбира внимателно и задолжително со појас.Сум слушнала дека веќе од седми месец, не е препорачливо возење, намалени се рефлексите кај трудницата.
     
  2. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    И јас си возам активно :). И за првата бременост возев до крај (можеби последната недела-две не, ама до 40-та возев сигурно :D). Убаво ми е да возам... А, во однос на појасот...толку сум навикнала на него, што и јас (како и една феминка претходно) го ставам дури и за 10-20 метри :D. Удобно ми е со него....не знам, баш кога ми беше огромен стомакот, појасот си го ставав доле под стомак и ми го држеше стабилен :D
     
    На kjukli, Едно Чупе и zuto им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Od sto go imam naviknato pojasot, bez nego se osekjam prazna... Kako da mi fali nesto :D
     
    На kjukli и espana им се допаѓа ова.
  4. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    Баш така... И јас исто :)

    p.s. Туку дај заминувај ти на пораѓај, доста седиш тука :D
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Утре ќе се породи на тој убав ден ...
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Sakaaaaam ama nema aber bebevo :( utre sum na kontrola... jas neznam sto ceka vekje, pa i oploduvanjeto da mi bilo pokasno do sega trebase da iskoci :D

    Of daj boze :inlove:
     
    Последна измена од модератор: 4 април 2017
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Јас сега за сега ( 29та недела ) си возам како и предходно ама како што почнува да клоца моево малечко и да ми го изместува стомакот од една на друга страна :D изгледа ќе треба да апстинирам додека да се породам;)
     
    На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто би било проблем трудница да вози. Нема никаква причина да се откажете од возењето освен ако не се работи за ризична бременост каде треба трудницата да мирува или доколку има изразени други симптоми кои би влијаеле на нејзината концентрација. Бременоста не е болест и трудниците треба да си продолжат со нормалниот живот освен во искличителни случаи кога има друго нарушување на здравјето освен бременоста. Јас познавам доста жени кои возеле малтене до последниот ден и веднаш после 40 дена.
    Секако не е препорачливо трудница сама да тргне на долг пат но од овде до онде не е никаков проблем. Еве да земеме предвид дека е при крај и ја фаќаат породилни болки. Едноставно ќе се парќира и ќе повика некој или доколку неѓа кого ќе повикс брза помош. Зборуваме за деловни жени, кариера а бременоста ја сфаќаме како болест и дека некој треба да не тинтри. Замисли каква кариера би можела да изгради жена која мисли дека мажот 9 месеци треба се до неа да биде и да ја возика од овде до онфе.
     
    На kjukli, Едно Чупе и mon4i91 им се допаѓа ова.
  9. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас не знам оти ама од ко останав бремена многу почнав на гаста да прицкам 8) порано постегната и поплашлива бев за претицување цел пат би возела зад трактор ако треба а сега жмигавец и дим да ме њама :rofl:Малото гајле неме откако ќе застанам тогаш почнува да клоца како да сака уште. Ама не ме чуди крвта не е вода да си се помирам уште од сега дека и тиј шофер ке биди.
     
  10. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Се сложувам дека и во бременоста треба нормално да се функционира ама со возењето не е така едноставно. Јас до сам крај возев, до 3 дена пред да се породам. Ама така близу морав да се местам до воланот (пошто инаку ништо нема да гледам, куси ноџиња, долга кола), што мешето ми беше многу блиску до воланот. Едно, не дај Боже потчукнување и би се притиснала на стомакот. Ептен се пазев. Затоа разбирам ако трудница се откаже од возење :)
     
  11. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас учена сум со седиштето понапред да возам и на излегување веќе морам да го вратам за да излезам.Сега за сега уште имам фора од стомакот до воланот, каишот не ми смета како шо мислев долниот дел под стомак го местам и ми го крепи :rofl:. Се дури ги стигам педалите а стомакот не го допира воланот ќе шибам.8):rofl:
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  12. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Nemav nikakov problem si vozev do posleden den ama sega so ovaa bebe kje vidime
     
  13. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Vozam non stop, 37-ma nedela sum. Za na rabita, potrebstini so kerka mi, nitu ima a nitu sakam drug da mi gi zavrsuva!
     
    На Sweetheart87 и joy1 им се допаѓа ова.
  14. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    Јас сум спремна дури и ако ми пукне водењак у болница да се одвезам.:lol: Само со болови не би можела.
    Маж ми дека цело време по работа, со мотор оди негде,се шета и се навикнав да возам, било што да ми треба со колА одам. Пред да бидам бремена не возев толку како сега.
    А појас обавезно, навика ми е, не дека се плашам од казни или слично, не ни можам да возам без него.
     
    На Kiflicka05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас се откажав стомакот до воланот ми стигна :lol: другите нека му ја мислат да ме возат а појјас сеуште ставам ми го држи мешето :rofl: бај д веј Селина те снема неделава изгледа полни ти се рацете :inlove: те чекаме да ни се пофалиш :hug:
     
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Сега сум 32 недела и фала богу сеуште си се разнесувам сама. Шоферирам до работа, или ако си имам било каква потреба. Мислам дека вака би терала до крај. Единствено што сама си се нервирам е тоа дека возам без каиш, а би требало. Ама што да правам кога ми смета, без него возам од кај 5 месец.
     
  17. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    12та недела ама си возам гајле немам , за право многу често не клавам појас моја грешка ама од никогаш не сум клавала на кратки релации. Супер ми е планирам да си возам до последно па како што е зима . Не би можела без кола .
     
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Мене нема кој да ме вози, па сама се возам. Појас ставам, ама со една рака го држам лабаво доле а со друга мењам, вртам, се праам. Не ми е прв пат, возам полека и внимателно 10 години веќе, така да без кола не можам. Да требаше со автобус по доктори ќе ми се стемнеше... :(
     
  19. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    i jas ushte vozam. ne. na dolgi relacii ama vozam. najchesto kaj shto znam deka nema da e trgni zastani. na kraj si vikam sama na porod ke se odnesam.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    На тие што ви смета појасот, мал штос - јас си го ставам па го повлекувам уште и горе ставам штипка за веш за да не може да се врати назад и делот кај стомакот имам малку вишок каиш, ме разбирате мислам.
    Јас возам цело време, секој ден по 4 пати искачам со кола, возев крај на 7ми до грција и назад, одам на пат по градовиве низ МК и немам гајле, се додека сметате дека ви е удобно и безбедно возете.
    На пример, ако ме фатат благи болки за порагај а маж ми е на работа, му јавувам да се чекаме директ таму, да фатиме на време де :P
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.