Трудниците зад воланот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 3 септември 2012.

 1. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Јас сум возач 12години и тоа активен, не само со возачка дозвола :) ама откако останав бремена сама да возам се немам качено, бидејќи лежев дома и несмеев да станувам.Инаку , сметам доколку бременоста е нормална , нема проблем возење, се разбира внимателно и задолжително со појас.Сум слушнала дека веќе од седми месец, не е препорачливо возење, намалени се рефлексите кај трудницата.
   
 2. Kiflicka05

  Kiflicka05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2015
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  667
  Пол:
  Женски
  И јас си возам активно :). И за првата бременост возев до крај (можеби последната недела-две не, ама до 40-та возев сигурно :D). Убаво ми е да возам... А, во однос на појасот...толку сум навикнала на него, што и јас (како и една феминка претходно) го ставам дури и за 10-20 метри :D. Удобно ми е со него....не знам, баш кога ми беше огромен стомакот, појасот си го ставав доле под стомак и ми го држеше стабилен :D
   
  На kjukli, Едно Чупе и zuto им се допаѓа ова.
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.987
  Пол:
  Женски
  Od sto go imam naviknato pojasot, bez nego se osekjam prazna... Kako da mi fali nesto :D
   
  На kjukli и espana им се допаѓа ова.
 4. Kiflicka05

  Kiflicka05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2015
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  667
  Пол:
  Женски
  Баш така... И јас исто :)

  p.s. Туку дај заминувај ти на пораѓај, доста седиш тука :D
   
  На espana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Утре ќе се породи на тој убав ден ...
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.987
  Пол:
  Женски
  Sakaaaaam ama nema aber bebevo :( utre sum na kontrola... jas neznam sto ceka vekje, pa i oploduvanjeto da mi bilo pokasno do sega trebase da iskoci :D

  Of daj boze :inlove:
   
  Последна измена од модератор: 4 април 2017
  На espana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Јас сега за сега ( 29та недела ) си возам како и предходно ама како што почнува да клоца моево малечко и да ми го изместува стомакот од една на друга страна :D изгледа ќе треба да апстинирам додека да се породам;)
   
  На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pepelaska25

  Pepelaska25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  551
  Пол:
  Женски
  Незнам зошто би било проблем трудница да вози. Нема никаква причина да се откажете од возењето освен ако не се работи за ризична бременост каде треба трудницата да мирува или доколку има изразени други симптоми кои би влијаеле на нејзината концентрација. Бременоста не е болест и трудниците треба да си продолжат со нормалниот живот освен во искличителни случаи кога има друго нарушување на здравјето освен бременоста. Јас познавам доста жени кои возеле малтене до последниот ден и веднаш после 40 дена.
  Секако не е препорачливо трудница сама да тргне на долг пат но од овде до онде не е никаков проблем. Еве да земеме предвид дека е при крај и ја фаќаат породилни болки. Едноставно ќе се парќира и ќе повика некој или доколку неѓа кого ќе повикс брза помош. Зборуваме за деловни жени, кариера а бременоста ја сфаќаме како болест и дека некој треба да не тинтри. Замисли каква кариера би можела да изгради жена која мисли дека мажот 9 месеци треба се до неа да биде и да ја возика од овде до онфе.
   
  На kjukli, Едно Чупе и mon4i91 им се допаѓа ова.
 9. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Јас не знам оти ама од ко останав бремена многу почнав на гаста да прицкам 8) порано постегната и поплашлива бев за претицување цел пат би возела зад трактор ако треба а сега жмигавец и дим да ме њама :rofl:Малото гајле неме откако ќе застанам тогаш почнува да клоца како да сака уште. Ама не ме чуди крвта не е вода да си се помирам уште од сега дека и тиј шофер ке биди.
   
 10. IveBrajan

  IveBrajan Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  592
  Се сложувам дека и во бременоста треба нормално да се функционира ама со возењето не е така едноставно. Јас до сам крај возев, до 3 дена пред да се породам. Ама така близу морав да се местам до воланот (пошто инаку ништо нема да гледам, куси ноџиња, долга кола), што мешето ми беше многу блиску до воланот. Едно, не дај Боже потчукнување и би се притиснала на стомакот. Ептен се пазев. Затоа разбирам ако трудница се откаже од возење :)
   
 11. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Јас учена сум со седиштето понапред да возам и на излегување веќе морам да го вратам за да излезам.Сега за сега уште имам фора од стомакот до воланот, каишот не ми смета како шо мислев долниот дел под стомак го местам и ми го крепи :rofl:. Се дури ги стигам педалите а стомакот не го допира воланот ќе шибам.8):rofl:
   
  На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.102
  Пол:
  Женски
  Nemav nikakov problem si vozev do posleden den ama sega so ovaa bebe kje vidime
   
 13. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.870
  Vozam non stop, 37-ma nedela sum. Za na rabita, potrebstini so kerka mi, nitu ima a nitu sakam drug da mi gi zavrsuva!
   
  На Sweetheart87 и joy1 им се допаѓа ова.
 14. SelinaKyle

  SelinaKyle Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Женски
  Јас сум спремна дури и ако ми пукне водењак у болница да се одвезам.:lol: Само со болови не би можела.
  Маж ми дека цело време по работа, со мотор оди негде,се шета и се навикнав да возам, било што да ми треба со колА одам. Пред да бидам бремена не возев толку како сега.
  А појас обавезно, навика ми е, не дека се плашам од казни или слично, не ни можам да возам без него.
   
  На Kiflicka05 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Јас се откажав стомакот до воланот ми стигна :lol: другите нека му ја мислат да ме возат а појјас сеуште ставам ми го држи мешето :rofl: бај д веј Селина те снема неделава изгледа полни ти се рацете :inlove: те чекаме да ни се пофалиш :hug:
   
 16. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.669
  Пол:
  Женски
  Сега сум 32 недела и фала богу сеуште си се разнесувам сама. Шоферирам до работа, или ако си имам било каква потреба. Мислам дека вака би терала до крај. Единствено што сама си се нервирам е тоа дека возам без каиш, а би требало. Ама што да правам кога ми смета, без него возам од кај 5 месец.
   
 17. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  12та недела ама си возам гајле немам , за право многу често не клавам појас моја грешка ама од никогаш не сум клавала на кратки релации. Супер ми е планирам да си возам до последно па како што е зима . Не би можела без кола .
   
 18. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  68.067
  Пол:
  Женски
  Мене нема кој да ме вози, па сама се возам. Појас ставам, ама со една рака го држам лабаво доле а со друга мењам, вртам, се праам. Не ми е прв пат, возам полека и внимателно 10 години веќе, така да без кола не можам. Да требаше со автобус по доктори ќе ми се стемнеше... :(
   
 19. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  i jas ushte vozam. ne. na dolgi relacii ama vozam. najchesto kaj shto znam deka nema da e trgni zastani. na kraj si vikam sama na porod ke se odnesam.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 20. wings

  wings Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  2.877
  На тие што ви смета појасот, мал штос - јас си го ставам па го повлекувам уште и горе ставам штипка за веш за да не може да се врати назад и делот кај стомакот имам малку вишок каиш, ме разбирате мислам.
  Јас возам цело време, секој ден по 4 пати искачам со кола, возев крај на 7ми до грција и назад, одам на пат по градовиве низ МК и немам гајле, се додека сметате дека ви е удобно и безбедно возете.
  На пример, ако ме фатат благи болки за порагај а маж ми е на работа, му јавувам да се чекаме директ таму, да фатиме на време де :P
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.