1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Prasanje za vas sto stavate vaginalno utrogestan. Dali osekjate peckanje, ne e pri mokrenje tuku kako celo vreme da pecka. Nadvoresno, kako na vlezot na vaginata i urinarnoto kanalce. Neznam duri ni da objasnam, no ima tamu dole nekoe peckanje sto me zivcira. Koga ke se izmijam so voda osekam olesnuvanje, ama nemozam ni na sekoj saat da se mijam samo. Si mislam da gi prekinam vaginaletite na den-dva, da vidam ke ima li podobruvanje, ne e sekoj pat da me pecka no ete se desava, osven vaginaleta nisto drugo ne vleguva tamu vnatre, i dobro mijam race pred da stavam vaginaleta.
   
 2. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  11.970
  Пол:
  Женски
  Зимај ги орално и ќе видиш дали е до нив или не пецкањето.
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Не смее школки никако. Морско општо треба да се избегнува, но имам каснато само два три пати ракчиња и лигњи и тоа добро спржени.
   
  На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Не смееш да прекинуваш терапија на своја рака никако. Јас чувствувам така нелагодност, пецкање, штрекање доле во вагината и на самиот влез. Ја прашав докторката дали може утрогестанот да ме иритираа, рече сигурно не е од него, може имаш нарушена флора од нешто друго. Пробај да ги пиеш два три дена и миј се доле со камилица. Но ако си на почеток на бременост, подобро ти е да ги ставаш доле и направи си брисеви за контрола .
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. _budaletinka*

  _budaletinka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2022
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Ништо од морска храна не се препорачува во бременост
   
  На Feniksgirl и flower55555 им се допаѓа ова.
 6. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Mene mi gi prekina doktorkata vo 12 nedela ama poradi krvarenje bidejki placentata mi bese skroz dole, pak mi gi vrati. Sega sum 14 nedela i sakam da ja prasam dali uste da gi koristam, ama posto mi dade nova recepta izgleda ke treba uste. Sega neznam dali da ja prasam za recepta i za pienje da mi dade da gi zemam i taka da probam..
  Vo sreda imam termin za brisevi ke videme sto ke bide, tuka se ceka
  5 nedeli za rezultati dodeka da bidnat ako mi e vaka ooooh..
   
 7. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Od koi doktori ste zadovolni od Sistina, a od koi vo Remedika?
   
 8. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  5 недели за резултат? Па ако има инфекција толку ли ќе си чекаш за терапија. Леле кога слушам вака за странство, викам златна Македонија, барем се ни е достапно во секое време. А за утрогестанот 14 недела штом си и плус со крвавење сигурно ќе ти ги продолжи. Еве јас уште сум со нив.
   
  На baguf4e и Miy3 им се допаѓа ова.
 9. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Da vo 5 nedela mi zema bris, koga vlegov vo 11 nedela mi kaza deka imam kandida i togas tek mi dade terapija.
  Epten uzas sega vo sreda mi zakaza termin, rezultati bog znae koga ke bidat.
  Citam deka kaj vas moze sami da si gi gledate rez na javno zdravje neso taka, ovde nema takvo nesto, uste ne sum videla niedna kopija od rezultati moi, samo usno ke mi kazat i tolku.
  Jas ke si dojdam najdobro vo Mk da si se ispitam sè sto me interesira, i tie D dimeri i brisevi, iako citam po forumov deka e premn zesko ne se dise ne se spie tamu, no poarno ke si rizikuvam otkolku taka da sedam ovde..
   
 10. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Imav samo 3 dena krvarenje no sega fala bogu se e vo red
   
 11. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Истите се пијат, истите што ги зимаш вагинално. И за орална употреба се. Иначе мене Димчев ми кажа и те како може утрогестанот да ти ја наруши вагиналната флора и затоа ми кажа да не ставам повеќе од 200мг. И така и правам. И мене некад ми е така имам испитано се и се е чисто, може е од утрогестанот. Ако ти е за утеха, 18та сум уште го ставам.
   
  На Miy3 и Abc baby им се допаѓа ова.
 12. Abc baby

  Abc baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2024
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  I jas mislam
  Deka ima mnogu nessakani dejstva. Koga ke se navratam nazad koga go upotrebuvav mi stana jasno deka od nego celo lice mi se nafrla so akni kako vo pubertet da bev, koga prekinav so nego mi se iscisti. Ama intogas citav vo upatstvoto dekq imq dosta nesqkani dejstva
   
  На Miy3 и Feniksgirl им се допаѓа ова.
 13. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Секој организам е различен ама дефинитивно влијае доста. Поготово ако се употребува долготрајно.
   
 14. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.247
  Допаѓања:
  89.778
  Пол:
  Женски
  Последниот пат кога депилирав интима прокрварев и од тогаш ми е страв да закажам пак. Ама сега се обидов да се средам ау жени, па тоа треба да е посебна дисциплина :D
  Уште утре ѕвонам да закажам за недела, две :D

  Ве читам за спиењето, спијам и тоа многу, премногу. Навечер се будам за тоалет и одма презаспивам, а и преку ден знам да си дремнам. Сеуште спијам на меше и мислам дека кога веќе нема да можам ќе останам ненаспана.

  Уште не испукав ама гледам некои чудни промени на кожата и планирам да ја нарачам онаа кремата на Р што ја зборевте, само да најдам како се викаше. Ќе ја комбинирам со маслото од Еуцерин и се надевам со мала штета ќе поминам.
   
  На blackdeath и mal.ecka им се допаѓа ова.
 15. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  7.121
  Пол:
  Женски
  Риластил се вика, јас ја имам :)
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 16. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.604
  Допаѓања:
  23.366
  Пол:
  Женски
  Зошто толку долго време ставате Утрогестан, имате индикација некоја?
   
 17. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Така доктор препорачува. Јас имав кафеаво- црвен исцедок на неколку пати и хематоми затоа. Ма да гледам подоцна во второ, трето тромесечие го даваат и за должина задржување на цервиксот, заедно со магнезиум. Претпоставувам и другите членки ради тоа го ставаат.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Abc baby

  Abc baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2024
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Jas zaradi bolki i radinvizrasta za poddrska na bremenosta.
  Da ne recam preventivno
   
  На intj_girl, senza.parole и Miy3 им се допаѓа ова.
 19. HeLenna

  HeLenna Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Мене Димчев партал ме направи за утрогестанот и го нарече "тоа апчето за се".
  Некаде околу 18 недела бев и ми рече под хитно да го прекинам.
   
  На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Па веројатно немало потреба. Никаде во странство не го ни даваат. Само тука сме сите на утрогестан, па дефицитарен бил, ќе биде го растуривме :D Мене докторката од Систина ми рече продолжи го. Па ќе видиме здравје на наредна контрола што ќе рече.