1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Iako pisuva na niv vaginalni supozitorii, moze da gi pijam ?
  Ako treba uste mn vreme da go stavam a vaka mi e neubavo od nego ke si umram. Me zanima sto ke izleze od brisevite ako e se cisto od nego ke mora da e.
   
 2. HeLenna

  HeLenna Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Јас го примав заради инвитрото, по дифолт го даваат кога бременоста е со инвитро и баш во тие недели можам да кажам дека имав и реална причина да го примам зошто имав слаџ во плодовата вода (читам други доктори за тоа баш даваат прогестеронска поддршка) и баш заради слаџот он ми рече под хитно да го прекинеш утрогестанот, како така си брцкате внатре требало, не требало. Споделувам само што ми кажа докторот.
  Верувам дека премногу се користи превентивно, како и друга терапија што си ја примаме превентивно за жал.
   
  На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  7.121
  Пол:
  Женски
  Мене првично ми го дадоа заради кафеав исцедок, 2х200. После тоа продолжив да го користам иако исцедокот помина, од страв. Таман на последната контрола прашав за барем да намалам 1х200, матичната ми рече да ја истерам уште 12та недела и да го намалам. Наредниот ден кафеав исцедок имав пак во 11+6 и се извадив од памет. Совет од дежурен и матичната да не го намалувам сега за сега, па ќе видиме.
  А верувајте многу го мразам, ме дуе како балон сум и цело време на бришење жолтило од него и како помочана. Ама ако било до него да ми е добро бебето, преку се ќе поминам.
   
  На BellaBibi и Feniksgirl им се допаѓа ова.
 4. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Па не знам каков е таму, овде е и за орална употреба. Ај сликај го.
   
 5. Elliana

  Elliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2024
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  729
  Пол:
  Женски
  Јас уште пред трансфер почнав да го ставам. Мислам зацементирано ми е таму долу од утрогестан.
  Имав и чешење, докторот кажа дека е нормално, па со миење со камилица ми се смири.
  Многу ме нервира, цел ден како подмочана, па густо, па парчиња паѓаат…
   
  На baguf4e и Miy3 им се допаѓа ова.
 6. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Ќути, не да ми е зациментирано јас со месеци веќе сум со него два пати на ден. На почетокот дури и две навечер требаше да ставам. Лом сум доле, се лепам цела од тоа исцедокот и само се мијам. Но штом мора, ќе трпам, само да е се океј.
   
  На Elliana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Овдешниот и се пие. Читај во упатството мора да пишува дали е и за пиење.
   
 8. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Do sinokje gi koristev ovie
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_5005.jpeg
   IMG_5005.jpeg
   Големина на фајлот:
   210,4 KB
   Прегледи:
   18
 9. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  A od vecer treba ovie, vakvi mi dale vo apteka sega se zbuniv bas
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_5004.jpeg
   IMG_5004.jpeg
   Големина на фајлот:
   184,7 KB
   Прегледи:
   17
 10. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Прочитај во упатството, овде се за орална употреба плус.
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Da za pienje se ovie takvi mi dale ovoj pat, isti efekt imaat kako i vaginaletite taka?
   
 12. GasimGirl

  GasimGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2024
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Женски
  Dali nekoja od vas gi piela ?

  [​IMG]
   
  На miandrija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. HeLenna

  HeLenna Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Верувај на сите ни било страв да го прекинеме. Јас си го продолжив на своја рака од што ми беше страв да го прекинам зошто и јас имав исцедоци ама кога ме подбра докторот одма го прекинав, беше многу против утрогестанот посебно да се става вагинално. Ми рече тогаш да го користам уште една недела орално, а внатре брцкање никако.
   
  На Elliana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Не, послаб ефект имаат. Но секако делуваат. Најдобар ефект има кога се аплицира директ внатре. Но кога има крвавење или еве иритации ги препорачуваат орално. Со тоа што орално на некои им се лоши од нив, а мене па ме успеваат, кома како диазепам ефект ми имаат.
   
 15. Feniksgirl

  Feniksgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2022
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  3.791
  Пол:
  Женски
  Поубаво е вагинално ама некои не можат и пијат. Така да ништо страшно.
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Е како бе никако брцкање, па ако мора не разбирам зошто толку е против. Најдобро да нема потреба од нив, но сеа ако мора тоа е.
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  A mene pak krvarenje imav i mi kazaa da go stavam, i jas sosve krvarenje go stavav, lele i ova doktorive da neznaes kogo da slusas..
   
 18. HeLenna

  HeLenna Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Pa taka so krvarenje i ne sum bas sigurna dali se preporacuva da se stava vaginalno.
  Sekako slusajte si doktori sto ve vodat. Jas spodeliv moe iskustvo.
   
 19. nikja

  nikja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2021
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  1.727
  Smees,mene ovoj migo preporacaa najdobar za trudnici deka e,od 400mg se edno navecer se pie.Mene otkako migi dade Lazarevski mi pominaa grcevite sto gi imav vo matka
   
 20. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Отворив прозор, задува еј. Жени ќе се спие изгледа вечер а? :D
   
  На sencuk, intj_girl и Elliana им се допаѓа ова.