1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    @Chanell* @TeddyGrey @karak мешковци како сте? Ние добри убаВо ни е во меше си риткаме фудбал игра во меше ноџе му се познава дури :) почна зголемен исцедок воденикав ама жолт, половина ме фаќа едвај мрднам, ноќе едвај преспијам а полна со енергија чудно :) спремна торба и чекам знак од синко :*
     
    На Asja, TeddyGrey, karak и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @baby 5 Супер сме ние!
    Игра ли игра, така се будам така заспивам. Како се ближи термин така понемирна станува.
    Половина ме фаќа, ама тоа го препишувам на предолго лежење на грб особено навечер, еве денес спиев 9часа од кои сигурно 7 на грб и мноооогу ме боли :worried:
    Вчера имав грчеви кои го препишувам пак на премореност, се изнармбав од сабајле:D
    Лажни контракции имам почесто во денот, сега чекам среда за да се видам со докторката, па да знам дали треба да се спремам за моментот:inlove: Паничам дали ќе знам кога е правиот момент за да одам во болница, треба ли да чекам многу јаки болки,или нешто поблаги.. Теле :(
    Навечер така ме турка со главчето, а можеби и рачињата и се тоа, се си мислам ќе се помочам некаде дури сум излезена :D Е ова ми е најјако, мислам дека сум готова ќе се измочам, и после неколку секунди оп ништо не е,лажна тревога, само бебуш посилно удрил:D
     
    На Asja, karak, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Синко ептен долу му е главче јас незнам што е стискање у момент пуштам среќа дома сум :) свивање никако мислам ќе излезе матична вели не ми личи во скорп да излава ама никад не се знае :) и јас си имам лажни контракции во денот 2-3 ја еднш искусив породилни болки ама пак ми е страв дали на време ќе стасам :-/
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @baby 5 Мене дека матичнава пред некој ден ми кажа “за 10тина дена ќе те завршиме,ќе бидеш породена” и само чекам да почнат болки..
    Пробувам да не мислам многу, што биде нека биде :)
    Мозокот на пасење, на off ми е ставен.
    Нема шанси да не ги осетиме, не сме на филм дее :D
     
    На Seduction, Martka, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки денеска некако многу ми е тешко и лошо... од сабајле само овошје каснав малце друго ништо неможам.. се чуствувам гладна ама неможам ништо да јадам на се што ќе помислам ми се гади...незнам што да направам??
     
    Последна измена: 15 јули 2018
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Zemi supa so limon.Ke te osvezi.Mene samo toa mi pomagase.Ovoj period i jas bev trudna
     
    На Meckicja, Martka и Miiaa им се допаѓа ова.
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    @baby 5 @Chanell* @TeddyGrey kako sum turbo mislam deka vo dvizenje ke se porodam. Doma renovirame veke podolgo vreme tek vcera ni stigna kujnata, sum mestela laminat vo 37 koga togas ne se porodiv ke teram heheh klekni stani nemase koj da mu drzi na mm pa ajde jas :) veke denes pustiv Edna mashina so ogradica, postelnini nesto od sinko. Denes kupiv i za bebeto alista za od bolnica denovive ke mestime krevetce Abe karnevali sme. Eve sto zemav vajda e ok DSC_2160.JPG
     
    На irenna, Meckicja, Asja и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @karak Баш е слатко комплетчево :inlove:
    Сите сме раздвижени изгледа периодов :D Јас вчера да се најдам во работа фрижидерот земав да го чистам, клекни стани едно пола саат.. :tmi: Ама мора сега да си завршам нешто поголемо што има за работа дома. Си викам во секој момент дома ќе се породам вака ако терам.
    Оградици,облека,се е испрано уште пред 2-3 недели, спремно.
    Уште облека за од болница ми остана да купам, немам поима што да биде :(
    Фустанче боди сакам да најдам некое убаво, знам ќе биде ептен топло ... :whew:
     
    На Asja, TeddyGrey, baby 5 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Јас теписони тресев сама во 9ти(facepalm) :tmi:
     
    На TeddyGrey, Chanell*, simona_baby и 2 други им се допаѓа ова.
  10. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    мамички рана бременост ми е ама денес како да имам повеќе исцедок (бело прање) дали е нормално?
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ке ја означам дани бидејки знам дека она имаше иста мака.
    @danichap Знам ти имаше многу болки во кичмата и носеше појас,од кој месец може да се носи тој појас и дали помага?
    Јас го почнав четвртиот месец и веќе два дена имам болки во кичмата и опашката,дали е последица од претходната бременост или преголемата физичка работа што работев пред да останам бремена незнам.
    Ама ич неубаво се чуствувам.
     
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Normalno e ne se sekiraj.Od sam pocetok pa do poroduvanje,ne da ima bolki...placev.Opaskata i polovinata me bolea strasno.Nekolku Dr prasav,mi kazaa deka e normalno.Vika ima za sto i da boli,bebe nosis.Okolu me ispanicija mnogu, demek odi na Dr na nekoja ja bolelo taka i se porodila.Zivi gluposti.Ke pomine,koga ke se porodis zdravje:D epten utesitelno neli
     
  13. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Нека боли само да нее опасно нешто и јас ноќеска се исплашив опашката ме стегна и викам готово го испуштив ама чудо некое смирена сум и не кревам многу паника.
    А и препишувам на тоа дека месецот кога останав бремена кревав дневно по 100 кила на работа.
     
    На Meckicja и stevemila им се допаѓа ова.
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Ne e opasno ne misli voopsto na loso.Mene maticniot mi vikase so sakas da ne boli li,ako ne te boli vika nema da ima bebe.Vika ako sega te boli i koga ke se porodis ke te boli nekogas.I stvarno,na momenti znae mnogu da me zaboli.Ne krevaj panika ubavo kaza,opusteno i se ke bide ubavo.Ova se slatki maki se zaboravaat:hug:
     
    На monik55 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nika_P

    Nika_P Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    И јас имам болки, а денес и во долниот дел од стомакот. Имаш скоро проверено урина? Може да боли и од уринарна инфекција. Јаа утре земам упат да проверам, немам месец дена проверено. А мали болки се нормални, се менува центарот за равнотежа како што расти стомакот.
     
  16. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Женски проверив крв и урина, моментално сум 32 недела, чим се движам осеќам протисок на долниот дел на стомакот и на дел од препонот и дел вагината. Како постојана тапа болка. Што би можело да е, денес недела се мислам дали и денес да ѕвонам по доктори...
     
  17. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    @podravka, @stevemila, @Nina 2014.... Od srce vi blagodaram na vasata ogromna podddrska ! Samo sum seuste vo bunilo. Se nadevam deka za brzo ke me projde ova cuvstvo. Vi blagodaram uste ednas :l: I kaj vas gospod da dava uste decinja, zdravi i pravi i se sto ke si posakate , da vi se ispolni. Ve gushkam :sun:
     
    На Meckicja, babydust, stevemila и 3 други им се допаѓа ова.
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    И јас утре ќе земам еден упат таман месец има поминато,и мене ми текна за ифекција па си се напив увин чај и брусница.
     
    На Nika_P му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Женски пијте доволни количини вода , јас пред една недела така ме фатија болки и испадна дека сум дехидрирана , па завршив на инфузија. Пијав многу вода и на секои 15 мин во вц бев и така дехидрирав. Сега пијам вода ама со електролити
     
  20. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас од утре сум 18+1, грбот почна страшно да боли..
    Седам по 8ч дневно, на работа немам можност да станувам често па опашката ми се чини ми трне од болка од време на време...
    Кога ќе стигнам дома веднаш легнувам ама и тоа е џабе, почнав дури и кога станувам и седнувам да лелекам како стар човек.. лек немам откриено...