1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    17 недели за прв скрининг е многу касно а и 15та...така мислам.

    исто :(
     
    Последна измена од модератор: 16 јули 2018
  2. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    E nz za toa rece vo tetovo jas gi pram za priska.i za daunov sindrom nekoe ispituvanje na 18 nedela ama.sega e rano posto izleze so edna nedela nazad i pocetokot mi rekoa isto
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Kasno ti e veke za prv skrining
     
    На aceee99 и Bella* им се допаѓа ова.
  4. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Цедевита смее нели да се пие во бременост... освен неа и вода друго ништи неможам да замислам пијам...
     
    На Marija 84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Smees zasto da ne jas pijam sekojden kazi reci

    Devojki sakam da ve prasam kako vi go merat cerviksot so sonda ili abdominalno mojot maticen gin sega mi kaza oti go merat so sonda a mene nikogas dosega vo ovaa bremenost me nemaat gledano so sonda pred edna ned koga bev vo bolnica samo me gledaa so spekulumot I mi rekoa oti sum celosno zatvorena I tolku
     
    Последна измена од модератор: 16 јули 2018
    На Marija 84 и Miiaa им се допаѓа ова.
  6. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа дека не можам да ја излекувам. Доцна ја открив на 18 г и ми рекоа дека веќе е доцна да носам корсет. Ме пуштија со препорака да вежбам и да не се залежувам и тоа е тоа.
    Пс. И мене ми мерат должина со сонда. Грозно е ама тоа е.

    Втор скрининг се прави после 18 недела. За прв е мн доцна. Тој се прави од 11 па најдоцна до 14 недела. Исто и приска 1.
     
    Последна измена од модератор: 16 јули 2018
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки како да ја контролирам нервозата мислам дека ќе пукнам од нервоза.. со мм само се караме незнам како да се контролирам... треба да лежам да одмарам ама се трудам колку можам да измијам садови да направам нешо за јадење на брзина и него знам му е тешко бидејки сеа повеке работи се на негов терет и само се распараваме денеска ми рече дека сум неподносилива и незнам како да се смирам ќе пукнам а не ми е баш ситуацијава за нервоза.... ме трпеше на почетокот ама сеа и него се нешто му смеат зошто ова не е вака зошто ова не си направила и најмала ситница што ќе ми рече ме вади од памет....
     
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Во принцип сите мажи се исти. Пробај да не го сваќаш лично тоа. Така мене во 17 недела кога ми го измериа цервиксот 34 мм иако др не ми рече да лежам јас малку намалив со работа и мм збесна. За се се каравме се му пречеше. Демек паразит сум се направила а ете др ниш не ми рекол. И видов не видов станав и почнав да работам се но со пазење, па за среќа цервиксот и во 21 недела си беше ист. Инаку сиг ќе го убиев мм. Блазе си им на оние жени што имаат поразбирливи мажи. Така да не земај нишш лично и гледај го приоритетот. А тоа е секако бебето. Маж како маж ќе помине се и ќе се врати во нормала.
     
    На Miiaa и Meckicja им се допаѓа ова.
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.751
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто, кога престанавте да лежите/спиете на грб? Читав на интернет дека најдобро е на лева страна да се спие, ама мене удобно ми е на грб да си одмарам.
    И од која до која недела е 2 скрининг?
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Od pocetokot jas lezam taka na strana a za 2skrining se prave od 18 do 22ned jas ke go pravam vo 20ned
     
  11. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    И јас пред некој ден бев иста неможев да се смирам зш се опокарав со мм ама зошто сум сакала да направам ручек иако др. ми каажа дека можам да функционирам нормално мм не ми дава ништо да пипнам освен кафе да сварам а јас навикната да си работам се и сеа ми е тешко да седам по цел ден а он страв од ланското лошо искуство несака да работам ништо..и едвај се усогласуваме иако сега е веќе без кавги ама тоа е такви се мажите кој помалку кој повеќе ..:sweat: гледај колку можеш по опуштено и без нервози мораме да мислиме на бебињата
     
    На Meckicja и Miiaa им се допаѓа ова.
  12. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми е тешко и се ме нервира ја си седам а наоколу мислам се ќе се руши... Станов наопаку е цел мм чисти мете џогира и се тоа ама не е исто како ја кога си чистам скоро секој ден... и башка он кога на зафрканција ќе ми рече си уживаш ме вади од такт..ама денеска и он е гледам на нервна база и него почна да го нервира нешто ако не е измиено исперено испеглано и се распараваме за глупости ... се мислев да земам бедоксин за смирување ама и така пијам и др апчиња поради крвавењето не сакам и други ми се здосасди од апчиња... исто и ја предходно имав неуспешна бременост и од став сеа на се внимавам башка и во ваа уште рано прокрваваев и се пазам колку можам... ама мажи еднаш вака ти вика после друго.. а секако дека бебушот е најважен во овој момент
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Lele jas celden sum deneska raznezneta oti go osekam bebeto kako me skokotka inace sum 18ned I 5dena bremena
     
    На Marija 84, Seduction, stevemila и 3 други им се допаѓа ова.
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.154
    Допаѓања:
    46.949
    Пол:
    Женски
    Јас лежев повремено, ама гледав повеке на страна да е, а вториот скрининг најубаво е да се направи околу 21'-22 недела кога органите ке се убаво развиени, јас го правев 22+1
     
  15. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    Исто исто и кај мене е така и јас имав крварење на почетокот и плус близначиња носам и затоа он се нервира за секоја моја желба за нешто да фатам да сработам иако и јас сум свесна колку смеам да сработам и јас се пазам ама он пере ,чисти ,пружа алишта се е на него и плус зафркавање со боледувањето ,комисии ,конзилиарни ,чуда сами живеемее стварно ми е жал што толку е на него и го разбирам ама и тоа што можам да му помогнам не ми дава ....ама сепак мислам смирено да си поразговарате ќе ви помогне многу да се усогласите ,на нас тоа ни помогна и сеа сме посмирени (fingers)
     
    На Miiaa и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Спиење на грб никако , избегнувајте посебно после 20 недела , штетно е за бебето!
     
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    38ма недела сум и сеуште спијам на грб.
    Преферирам повеќе да сум на лева страна, ама скоро секогаш се будам на грб. Немам контрола во сон што правам, а и немам некои потешкотии, ептен ако цела ноќ сум ја преспала на грб тогаш ме боли. Фала Богу досега не ми кажала докторката ништо лошо за тоа, и со бебуш се си е во ред.

    @Miiaa Слободно бедоксин, јас пијам до три на ден. Што за нервоза,што за намалување на пулс пошо 110-120ми е.
    Терапија-игнор, и мене тоа ми го препорачуваа тука кога барав очајна помош за спас од нервозата ;) Хормони вријат...
     
    На *Milicka*, mimiiiii и Miiaa им се допаѓа ова.
  18. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Zeni, non stop sum dole vodenaaaa... kako pomocana!!!! Uffff , a tek 8-ma nedela... Go mrazam ova cuvstvo :sweat:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Lele I jas sum ista ama toa mi e na mene od kandidata
     
  20. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Stavas li nesto za kandidata ?