1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    јас еднаш порано кога имав цистит така ме болеше пред и за време на уринирање. Мислев настината сум и не обрнав вниматие. Потоа состојбата прогресираше па почна да ме печи урината и да имам дури и малку крв. Кога проверив урина испадна цистит и покачени ми беа и леукоцитите и седиментацијата во крвта. Така да обавезно испитај си урина и крвна слика. Во меѓувреме чај од брусница пиј. Со помин нека е.
     
    На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички. Бремена сум со 2ро бебенце, но сум многу исплашена од претходен лош пораѓај, го потиснувам тоа, гледам да не мислам ,но сепак нормално ми се враќаат филмови. Како да се справам со тоа и дали некоја друга има вакво искуство? :hug:
     
  3. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Секој пораѓај сам за себе говори, мајка ми и со мене (прв пораѓај) и со брат ми различно поминала...како брат ми што го родила вели 10 деца би родила а како мене 10пати би размислила дали да остане бремена...така да не мисли на тоа како било...само за добро размислувај...мене ми е прва бременост и од ништо не се плашам поради школото од мајка ми...едно лошо искуство не значи дека ќе те следи цел живот
     
    На Adeline и Meckicja им се допаѓа ова.
  4. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
     
  5. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Имам некако како жолтеникав исцедок од што може да биде? Инаку немам печење некогаш некои денови ми се појавува од време на време, денес правев и брисови најверојатно е некоја инфекција,искуства?ми дадоа вагисан 7 дена да ги користам за да се исчисти исцедокот
     
  6. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Поразговарај со психолог, они се стручни да помогнат во соочување со стравови
     
  7. sandrice25

    sandrice25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, од утре сум30та недела и сакав да прашам дали и вие чувствувате омалаксаност. Едвај стојам низок притисок се тетеравам кога одам и мн брзо се задишувам. Крвната слика крш, железото 7, почнав да пијам тотема од вчера па се надевам ќе се опраам малку. Прашањето ми е дали е можно да плеснам со 7 железо, се надевам ќе го оправам како е можно да ми падне од 20 на толку ниско
     
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Железото варира во текот на бременоста ,а и како расте плодот така повеќе ги троши твоите резерви на железо ,искрено мислам дека тотхемата и не е баш ефикасна ,јас пиев хеферол по една капсула на ручек и супер поминав железото ми беше супер .Нормално е да се уморуваш повеќе и да се задишуваш немој да се плашиш ,уште ситно броиш до крај издржи со лесно :)
     
  9. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки денеска имав кавга со мм бидејќи земав да зачистам по дома и мн јако се искаравме зш треба да одмарам ама минатата недела кога бев на преглед матичниот доктор ми го мереше грлото ми беше 38 и рече супер било. Мн ми е страв нешо да не му се деси на бебе мн се изнервирав се напив и б6 ама некако не помага за нервозава и башка мн сум стегната неможам да се опуштам. Немам болки само слаби пецкања. Се плашам да не му наштетив на бебето нз дали да одам на контрола утре. Шо мислите?
     
  10. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Ако се наштетуваше на бебе од една нервоза, немаше светот да биде 7,6 билиони жители :)
     
    На AngIv, Kitten, Charlotte* и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Не само од нервозата и од тоа шо малце зачистив ама ѕоа го направив зш сеа ми беше добро грлото иако оваа бременост ја почнав со скратено грло ама сеа ми рекоа добро било. И башка и нервозата и уше сум мн стегната немогу да се опуштам
     
  12. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    3,8 грло е идеално во било која фазс од бременост. Мене во 20 недела ми беше 3,2 па ми рече одлично е.
     
    На Charlotte* и Miiaa им се допаѓа ова.
  13. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Во 17 недела бев кога ми го мереше
     
  14. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Мене ми го мереа во 16 недела точно ми беше 3.77 и ми рече супер е и баш го прашав за деминзиите дали зависат од неделите рече не се што е над 3.0 се смета за супер
     
    На Charlotte*, Miiaa и ajaja95 им се допаѓа ова.
  15. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Јас само што се вратив од болница ме фати вирус пролив повраќање омалаксана цело тело ме болеше грчеви :puke: и отидов во систина ми дадоа неколку инфузии сум изгубила многу течности притисок низок резултати катастрофа од што сум повраќања многу .. сега сум Добро со терапии ќе се среди дај боже битно бебушка си е добра :inlove: а мама ќе издржи :muscle::coffee:
     
    На abc1234 и aceee99 им се допаѓа ова.
  16. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Не се секирај, малку зачистување добро е за одржување физичка активност.
    Јас сум со 2 годишно дете, чистам секој ден, едно 67 пати клекнувам и се наведнувам по играчки, нема лифт зградата а барем 3 пати искачам во денот итн.. не дека е ова ок ама ете се е добро за сега. 31ва недела сум а грлото 3,2 ми беше во 25та
     
    На FreeMind, Charlotte*, Miiaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Na mene deneska mi zemaa krv za skrien seker I od glikozata mi e mnogu tesko I kaj 11 saatot ke mi zemaat pak krv I ke mi go dadat rez
     
  18. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    мамички што да се зема за бактерија во урина ? некогаш имам какао пожолтеникав исцедок некогаш некои денови не, кои чаеви смееме да ги пиеме ?увин, брусница ? ми даде гинекологот вагисан вагиналети и многу страшно печење имав неможев да издржам и не знам дали да ставам пак .. инаку пред тоа не осеќав ништо
     
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Каква бактерија имаш?
     
  20. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    пишуваше само ретки бактерии во урина,направив брисеви ама сеуште не се готови