1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Треба уринокултура да направиш за да се види која бактерија е и да не треба антибиотик.
    Без уринокултура ништо не правиш.
     
    На anita123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Rez izleze super od skrieniot seker edno gajle pomalku
     
    На ***Bony***, Martka, lackygirl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Deneska i vcera pomalku go cystvuvam bebevo nz zs deneska nis a pred dva dena skoro 4 dena kako ludo nonstop gi osekav nz zs e vaka vecra od sabajle mi bese loso so pritisokot mi se losese
     
  4. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Има денови кога се осеќа повеќе или помалку ама вежно се осеќа не треба одма да се крева паника ако ти е на мисла касни си чоколадно и кока кола и ке почне јас и со кафе го разбудувам
     
    На Meckicja, Milaаа991 и aceee99 им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Најверојатно има фатено некоја друга позиција, јас така од паника дека не го осеќав отидов на контрола одма, таму бебе на ехо лудуваше и си преткаше, а јас и таму на лице место пак тие удари не ги осеќав. Др рече изгледа дека беше така завртено не го осеќав, само што отидов дома почнав пак убаво да осеќам. Легнувај лево, десно и касни си благо, ке се размрда пак :)
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Мила,ако се наштетува со една нервоза,караница и чистење на бебче,јас да констатирам дека сум една многу неодговорна трудница!
    Девет месеци ни под точка разно не можеме да се поштедиме од ниту една нервоза или стрес.Едноставно покрај работите кои некогаш сами си ги правиме,во животот не можеме да се ставиме во стаклен ѕвонец и да се дистанцираме од сите надворешни фактори.
    Откако останав бремена многу ми се кара со мм,го терам по ќеиф,веројатно се хормоните во прашање. Многу сум станата нервозна,сите ме иритираат. Чистам,се веднам,пружам веш,влечам легени со алишта,немам едноставно кој да ми помогне. Не сум избегнала ниту едно чистење на тоалет,освен кога првите месеци не можев да ги поднесам сите мириси.Готвам и не сум поштедена од ништо. И мене грлото ми беше 3.6 во 20 и некоја недела,па матичниот констатираше дека е супер.
     
    На supergirlmb, Meckicja, aceee99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам, дали ви се случува повремено крварење од нос? Не е многу количински но се јавува кај мене.
    На почеток на бременост прв пат имав во трети месец, но овие 2-3 недели секој ден или преку еден ден по малку.
    Инаку сум 27 недела
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Дали некоја сега брзо има правено амниосинтеза во Систина? Ме интересира процедурата како оди, колку чини и кои др. ја прават таму.
     
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Кај мене од прв ден. Исто крварење и од непца.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Jadev i blago fcera koka kola nis samo malku osetiv vo dolniov del sroz pod papokov mi e malku kako voda balgomi od voda ama nis malu pred dva tri dena luduvase cel stimak skokase se cudam nz i pre malku go usetiv mi se dvizese malku
     
  11. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Девојки, едно прашање, мислам дека е нормално ама ајде, да се смирам хаха.
    Како што лежев на сѕрана наеднаш осетив како нешто полека да ме влече во стомакот...Легнав на грб и го гледам целиот испапчен нагоре и на допир тврд и за неполна минута бебето почна да мрда силно, дали е можно некако да се местело внатре па така да ми се стврдна и изобличи? Фала ви :*
     
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Да. Уште многу пати ќе го почуствуваш тоа. Бебето се помалку има место и бара удобна положба. Башка скелетно-мускулниот систем како минува бременоста им станува се појак па и ударите болат :inlove:
     
    На Bella*, Martka, Smetalink и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Денес само што се напив од витаминските за не цели 5 мин повратив..се мислам дали да се напијам сега, сигурно сум ја исповратила таа од претходно?
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Snowhite2

    Snowhite2 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2017
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Jas poveke pati imam povrateno odma posle pienjeto na apcinjata ama nikogas ne gi piev po vtor pat.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Женски јас се испреплашив денеска, ама фала богу се е во ред па и се испорадувавме :inlove:
    Прееска во вц бев и на бришење гледам на хартијата бледо кафеав исцедок, мислам дека тука се изгубив. На работа бев, му звонев на маж ми и одма заминавме во болница. Ме виде докторот вели се е во ред нема внатрешно крварење ни надвор од матката.Ми рече можно е да е од некоја слаба инфекција. Го мереше бебчето таман си одговараше за неделата 6+6 и слушнавме и срценце:inlove::sun: Најубавото чувство. Ми препиша утрогестан од 200 по едно навечер до нареден преглед за 2 недели. Не ми препорача мирување, но сестрата ми напомена. Незнам што да правам. Вакво искуство имал некој?
     
    На ***Bony***, paleska3, NNA и 4 други им се допаѓа ова.
  16. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Samo miruvanje nisto poveke jas bev taka malku poveke imav kafeavo samo miruvaj toa e najvazno
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мене изгледа стомачен вирус ме снајде,цела ноќ дежурав сега еден чај од нане да се напијам и ќе одиме на лекар,оиев линекс џабе незнам што да се напијам.
     
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Мене драм флора ми е многу поефикасно од линекс. Го има како прашак во тегличка, тој ми е врв, а има и капсули. Ајде брзо да ти помине
     
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Се плашам да не наштети нешто на бебе дијареава:|
    А овие се дозволени во бременост?
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    И јас сум имала. Буквално ништо не ми даваа, ми викаа не тееба да се прекинува, да се исчисти телото треба. Лесна храна, да се пази да не се дехидрира. Мене ми рекоа дека нема штета.