1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. blanco117

    blanco117 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Sara pozdrav od mene, jas sum 37ma, a vo istiot predel i mene me boli sekogash koga kje se isforsiram na primer, mnogu dvizenje, rabota niz doma ili koga go krevam sinceto vo race... Legni odmori i vidi dali kje se smirat bolkite.. dokolku so odmor pominuva verojatno sè e vo red, no sepak neli ne e na odmet da se konsultirash i so doktor
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Да работев нешто или да кревам тешко ок.. но ништо од тоа тоа не сум правела од вчера почна полека да ме боли ама еве денес повеќе.. ти благодарам за одговор
     
  3. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Како расте бебе се повеќе притиска на дијафрагма и на ребра мислам нема место за паника
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Значи нормално е да не се плашам.. ти благодарам многу
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Абе мамички сите тие болки се сосема нормални,(додека се смируваат со одмор,лежење,магнезиум и слично,) тежи стомак,тежи бебе,сета тежина оди на грбот и половината.Се ќе се среди кога ќе земете бебе во раце.И јас еве туркам 35 недела,и се чудам кога ми помина оваа бременост,буквално не сум застаната,се во трчање,едно дете,друго дете,работа низ дома,денес и кола запалив,дете со мене и на пазарење.Му благодарам на Господ за оваа сила која ми ја дава,но кога малото ќе ми побара нешто,не можам да не му удоволам,ај големиов разбира колку толку,самостоен е,ама малото нема ни две годинки.Исто и за ударите не се плашете,додека не е нешто страшно удрено,и јас цело време се пазам,но де ме мава несакајќи малово,де јас растрчувајќи низ куќа се удирам,го кревам уште и се надевам се ќе е во ред.Сосема ве разбирам на тие што ви е прво,истата бев,но мој совет е да се изнауживате во таа бременост,секоја наредна е понапорна,имаш до тебе човече кое зависи од тебе.
     
    На bambusce, fana, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila tebe koga ti kazaa za ctg
     
    Последна измена: 20 октомври 2018
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Не дека во втората бременост си толку опуштен,мајка ко мајка секогаш го сака најдоброто за своето дете па дури и уште било во стомак.И нас не фаќаат паники,треми пред преглед пред испитувања,само ете на тие болки удари реагираме похрабро.Во втората бременост немаш време да гледаш цело време која недела си и сега колкав е плодот и слично.Затоа опуштете се уживајте се ќе биде ок.
     
    На Lolipop23, Elena ena, Seduction и 5 други им се допаѓа ова.
  8. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Уште не ми кажал докторот кога:|
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas deneska pravev vo 32 + 3 ama sinoka imav bolki I fala bogu se bese vo red a inace ponatamu od 34 Ned pa natamu do 38 koga ke me poragaat so carski rez
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Која е индикацијата за царски рез?
     
  11. Snowhite2

    Snowhite2 Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2017
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Koj doktor ti pravese ctg. Jas imam zakazano na 36 nedela
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Vo strumica mi pravea sestrite ctg

    Prethodni operacii mila od ispukano slepo crevo I septirana matka
     
    Последна измена од модератор: 21 октомври 2018
    На Snowhite2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ноќта ми помина со офкање при превртување,мочање цела ноќ.
    Ме болеше кога се свртував а неможев,како некој тенк се осеќав тешка. Тек сум 23та недела,ако е вака до крај тешко спиење а?
    Цела бременост (освен на почетокот кога ми се гадеше и спиеше) сум преактивна,почнува и тоа да ми смета ама со реновацијста и турбо сме секој ден.
    Си се изжалив овде :D утррово мм ми дава раце да станам и ме нарекува буре и инкубатор :D

    Добро утро,мрачно и свежо,одиме со нес кафе топло. Имајте убав ден :*
     
    На Lolipop23, Meckicja, PeachGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Исто и мене неможев да се наместам цел ноќ кога лежам странично нозете цели ми се укочуваат што од болка кога се вртам ми иде да заплачам. Само на грб ми е добро и у сон знам често да се завртам на грб и кога ќе се разбудам се нервирам ама само така нозете не ме болат. Странично па сум заградена со перници демек за мешето потпора бидејќи знам да се завртам на полустомак ама ноќеска излеа пак бев малце завртена на полустомак и целата нервозна не заспав веќе не најдов позиција од мисла на бебето да не му направам нешто. А можно е и мене така ми се причинило бидејќи мешко веќе е голем и ми фаќа странично кога лежам ем перници му ставам од страната ама некако ноќеска мн мачно ја поминав и утрово со здрвен врат се разбудив. Си порачав перница од сомина ама не ми е стасана уште се надевам со неа ќе имам помирни ноќи. Инаку сум 21+4. И некои ноќи ги спијам убаво ама повеќето у последно време ми се вакви со неможење да се наместам и со болки у нозете кога спијам настрана.
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Мене мм во првата бременост ме викаше слатко хипо :rofl: искрено сега сум 9+5 и неможам да најдам положба за спиење, се ме притиска ,неудобно ми е, како да ми се тегне , чудно чувство , како да ме стега нешто на стомак, незнам како да објаснам :rofl: валда е нормално имам заборавено(facepalm) а тек кога ќе имам голем стомак здравје. Ама многу убаво се сеќавам дека после 30та недела бев скоро неподвижна в кревет неможев да се вртам , одвај станував, како хипо буквално :rofl::rofl::rofl: има некоја што е 9-10 недела да сподели искуство со мене?
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Леле и јас да се пожалам за спиењево,јас сум ептен малце 5+6 а неможам да си најдам положба за спиење кичма ме боли во секоја положба.Јас сум научена да се залепам за кревет со стомак и да не мрднам цела ноќ .Деновиве со ужасни болки се будам (facepalm) само се вртам ко торнадо по кревет .
    И имам плус такви како предменструални тапи повремени болки и само трчам во тоалет.Што да мислам? Нормално ли е? Ви се дешавало ли во рана бременост?
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    @LoveHope 23та и ние гураме слично. :handshake:
    Синоќа ме болеа плешките, се свртев 378 пати да фатам позиција.:whew:
    Се трудам да не офкам, маж се буди лесно и жал ме фаќа, попотресен е од мене.
    Инаку пак грло ме фати.(facepalm)
    Како маж збора . :|
    Салеп за кашлица дефинитивно. Кој има мака да знае.
    Уште немам прекар, освен од мајка ми 'слонче' :D. Јас по грешка 'сонце' ја слушнав и се стопив. :mm: :D
    Леле денови е само за спиење, ама имаме работа.
    Ако не помагам барем да гледам, да учествувам некако. :P
    Убав ден мајки. :f:
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Нормално е тоа не се секирај:)
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    majki kakvi sisinja kupuvte za novorodence,ima mnogu izbor ne znam kakvi da kupam
     
  20. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Филипс авент антиколик 0 +. И томи типи и нук се убави, па со било кое од овие мислам нема да згрешиш. Сега секако зависи и од бебенцата.