1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    За време на пораѓај не, не сметаат ни на шиењето.
    Ја имав мака дома отпосле при празнење.
    Факту маст и една на база на невен домашна користев. Помина ама требаше време.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Хелоу мајкички :hai: отворив да видам @FreeMind и женската дали се запознаа веќе :inlove:.... Инаку @Elena ena јас со притисокот 145/85 завршив со Метилдопа 2х на ден :sweat: и мерам два пати во текот на денот притисок.. Ми дадоа режим без сол, кисело и луто... Исто бебка е супер активна деновиве, цел стомак ми се бранува, почна да ми е незгодно дека многу се приметува.... Инаку сум 33+2 недели и матичната ми рече дека треба да одам за брисеви некако многу рано ми изгледа....постелка ми е океј и плодова вода има доволно, бејби од 28 недела е главачки поставена... Стомакот секој ден подолу го осеќам :D грлото на матката е во ред, само треба да одмарам повеќе заради висок крвен притисок и ни забранија односи (facepalm) :$ а дури имав таман ми беше притисокот :rofl: убав ден мешковци :l:
     
    На Annie.mk1, Ladyyyy567*, Yowannty и 8 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас вооошто не внимавав со првото каков омекнувач и прашок користам. Оној стандарден со кој што перам и за нас само перам на температура од 60 и од 90.немав никаков проблем. За второво ќе внимавам на омекнувачот. Мислам дека на почеток нема да користам омекнувач или ќе побарам некој бејби...
    плодот не се развива ни понапред ни поназад туку од моментот на зачнување почнува неговиот развиток. Не касни плодот со развивањ туку тоа е разликата од првиот ден на последната менструација до моментот на зачнување. Терминот докторот си го пресметува но сепак се зависи од развивањето на плодот.
    ако и јас спаѓам во тие останати за кои прашуваш,штотуку си дојдов од преглед. Среќна сум. :inlove: 11та недела бебето напредува ме гледаше вагинално потоа на обично ехо. Машала мало мало ама што има едно газе..:lol:
     
    На Meckicja, paleska3, @Verba и 5 други им се допаѓа ова.
  4. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Девојки незнам каде да го поставам прашањево,па ајде тука.
    Ако на некоја од вас и е матична Сузана Костовска од Гинековита да не знаете како работи во деновите.
    Како и се смените,не сум била подолго време па се јавувам никој не крева слушалка.
     
  5. Elena ena

    Elena ena Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мене тогаш прв пат ми се има покачено притисок , со лукче го средив и од тогаш е ок . Го мерев уште 2,3 пати супер беше. Дај боже така да остане
     
    На NNA и Ygritte им се допаѓа ова.
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене. Јуначко срце не издржа и сабајлево си бев на ехо:lol:
    Бебче си е супер,пораснало и се е како што треба. Одговара на 11+3:inlove:
    Е сега докторкава ме гледаше едно 20мин и мереше ми вика ова ти се мерки за Даунов,направи си уште приска. А јас веќе си закажав кај Петрова наредната недела за скрининг. Кажете совет што да правам. Да си идам пак кај Петрова на ехо,приска некако не ми се прави:doh:
     
    На NNA, ocicka2014, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    А зашто не си направиш, бесплатно е на клиника. Мислам ако си од Ск зошто да не?
     
  8. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    Епа мојов гинеколог веќе не ми е матичен,и моментално немам идам на приватно. Додека чекам термин за било каде да ме прими друг матичен отиде времето.Нели приска се прави во 12недела?
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Да, во 12-13 недела се прави. Ама одбери си матичен што поскоро, јави се , речи трудница сум итно ми е , за приска, мора оваа недела, сакам да се префрлам кај вас... Мислам ќе те примат :)
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    И јас закажав кај Петрова наредна недела и решив ако ми каже дека мерките се ок нема да правам приска не ми се даваат 4200ден, а на Гак како што гледам нема термини.
    Е ако нешто посомнева не жалам пари ќе направам.

    Колку ти рекоа дека ќе биде само скрининг?
    Изгледа е покачено мене ми рекоа 3800, а членките тука пишуваа дека е 3500, а ми рекоа од таму дека од 1ви Фебруари ќе се покачело уште ама не знаеа точно колку.
    Не се нормални...
     
    Последна измена: 22 јануари 2019
    На Мариаа. и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  11. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Јас не правев приска,не сметам дека е толку итно,и самите доктори сметаат дека скринингот е побитен.Приската е статистички резултат кој и не секогаш дава толку веродостојни резултати.
     
    На Ive13, Мариаа. и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ооо @Мариаа. не знаев дека приската на ГАК е со термини однапред, сум заборавила.
     
    На Мариаа. и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  13. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    И јас тоа за термини си помислив.(facepalm)Ќе си идам сепак кај Петрова ,посигурно ми е па како ќе каже така ќе правам. Иако и на денешниов извештај ми пишува носна коска ПОСТОИ, 1.77мм НТ.Не дај боже ако каже нешто,ќе си правам приватно.Само да е се како што треба. Фала ви женски
     
    На Ladyyyy567* и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Сузе беше на одмор затоа не ти кревала,од вчера се вратија на работа.Инаку е понеделник,среда и петок прва смена од 7-15ч
    А вторник и четврток е втора смена од 13-20ч.
     
    На fina erika и Nane26 им се допаѓа ова.
  15. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Женски до која недела пиевте Бромергон ... и дали на некоја и се случило да и променат терапија во бременоста од клексани да ја префрлат на фраксапарини ?
     
  16. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Мене ми сменија, нема некоја разлика само во дозата. Клексан нема од 0.6 и затоа ми препишаа фраксипарин. Фраксипаринот е поевтин но и за него сега има рефундација од ФЗО, порано имаше само за клексанот.
     
    На NNA и Софија 88 им се допаѓа ова.
  17. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Јас со Persil детски ги исправ и ми рекоја омекнувач да не ставам. Ептен е убав и убаво мириса на бадемово млеко.:)
     
    На Ladyyyy567* и Annie.mk1 им се допаѓа ова.
  18. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Мене бромергон ми го прекинаа во 10та недела со консултација до ендокринолог.
    Рекоа во бременост не се користел, за да дозволи млечните жлезди да си почнат со работа како што треба.
    Но ако е премногу висок се пие.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hello me

    Hello me Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Жени, јас сум 39та недела. Сношти од 2 до 5 имав болки на 10мин и сум заспала па се разбудив во 10ч. Од тогаш па до сега имам некои болки ама послаби. Бев на доктор пред 2 часата и ми кажаа дека сум 1 прст отворена и ЦТГ не покажува некои болки. Има некоја со слично искуство? Страв ме фаќа...
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Сега го земав резултатот и вака во ред е бројот тромбоцити, и димерите, али ми сменила место Клексани од 0,4, на Фраксапарин 0,4 не ја сфаќам баш променава, али се надевам дека имаат исто влијание , и дека и тие се добри :smirk: