1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Здраво!Можеби прашањево не е за тука.Ама сакам да прашам дали некој правел скрининзи кај Ложанкивски поликлиника?Таму ми е матичната...Ако може цени.Ако знаете.За Систина знам кај кого трба да одам.На клиника да ми препорачате некој добар?Имам скоро 42 ова ми е втора бременост по 10г,и искрено се плашам.Со првото правев Приска излезе среден ризик,и ми правеа Амницонтеза.Без потреба...не би сакала пак низ истото да поминувам.Ако не мора.
     
  2. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Не ми се плаши мила оди слободно без страв се ќе биде во најдобар ред немој да се грижиш.немам такво искуство со првата бременост ама еве ти праќам многу гушки како што вика ќерка ми и пиши да не те мислам :*
     
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.987
    Пол:
    Женски
    Колку што знам ехото може и кај матичен лекар, приската 1преку крв секако покажува среден ризик поради возраста и кога нема ризици. Амниоцентеза е препорака за сите над 35г. За да се поштедиш од амниоцентеза и со приближно иста сигурност во резултатот се пренаталните тестови. Ако пренатлниот тест покаже дека нема ризик, тогаш нема потреба ни од приската но од амниоцентеза. Поздрав
     
  4. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    @***Najsrekna*** без грижи и паники,смирено.
    Заспано си е душичка. Ќе се размрда од кока колата и чоколадцето.
    Не си прави стресови.
    Пиши ни кога ќе стане бебе:hug::inlove:
     
  5. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Ама тие пренаталните биле мн.скапи.

    А среден ризик на 32г покажа.Еве го живо здраво дете од 10г
     
    Последна измена од модератор: 23 март 2019
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    И кај мене ништо на повидок, 39+4 сум, немам болки никакви, ни контракции, чепот го нема уште да падне....
    Синко го родив 4 дена по термин, за ова бев речиси сигурна дека ќе го родам штом влезам во 9ти месец ама сум се излажала. Цела бременост сум подвижна максимално, синко го кревам по 100 пати на ден, синоќа го преместував мебелот за да усисам, со маже се галевме неколку пати откако влегов во 9ти и пак ништо. :lol:
    Да знаев и неделава ќе одев на работа, вака седам дома во исчекување и се полнам нервози, па зошто го нема да клоцне, па филмови што ако му се замотала папочната врвца, па дали ќе стигнам на време во Скопје кога ќе ме фатат болките (1 ипол час имам возење до Чаир).... |(
    Битно си го наполнив замрзнувачот со месени работи, кој што чини тоа правам, после 1 месец не верувам дека ќе успеам да зготвам нешто, вака барем да имаме што да каснеме. (fingers)
     
    На NNA, paleska3, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Пак Чаир одлучи да одиш? Кој те породи претходно? (и јас исто имам на ум)
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    И тогаш и сега ме води Илиевски. Со синко ме породи Младен Ристевски и овојпат ќе биде тој што ќе се погоди на смена.
    Планот ми е кога ќе ме фатат болки да отидам прво на преглед и ЦТГ во нашата болница, па ако кажат таму дека имам време да стигнам до Скопје да тргнам. Страв ми е зашто со синко стигнав во Чаир 6 прста отворена без никакви болки. А многу сакам пак таму да се породам.
     
    На NNA, kikin и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  9. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Дојди кај мене заедно ке чекаме болки :D блиску ни е може на пола саат да им одиме :D
     
    На FreeMind, NNA, tetoviranta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    :D Хахаха, сигурна си, ко што оди работава ќе треба цела недела да ти бидам гостинка. :D
     
    На FreeMind, NNA, tetoviranta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Не е проблем секако и јас уште недела дена сигурно ке гурам :D барем време ке ни помине :*
     
    На FreeMind, tetoviranta и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.987
    Пол:
    Женски
    Да мила скапи се. Ама друга замена за амниоцентеза нема.
     
  13. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Колку е цената на приска тест во болница? Таму ме упатија и колку време се чека за резултат?
     
  14. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Во државна е бесплатно.. само треба да имаш упат од гинекологот и резултатите за два три дена ги добива тој на мој термин..
     
    На NNA и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  15. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Женски фала ви на поддршка,навистина бев ептен исплашена.Во болница исто ми правеа два пати цтг од кое што првото пак не беше баш баш но после ме свртеа на другата страна и после си имаше убави тонови.Ми рекоа дека најверојатно било заспано или лошо поставено и дека нема место за паника.За два дена треба пак да одиме па се надевам дека нема да имам пак ваков уплав. Фала ви уште еднаш :hug:
     
    Последна измена: 23 март 2019
    На Adeline, cinderella5, Ive13 и 7 други им се допаѓа ова.
  16. NNA

    NNA Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.391
    Пол:
    Женски
    Добар ден девојки, и јас денеска бев на прво цтг, болки немам, и го искусив прегледот со рака не беше ништо болно ама гинекологот беше жена така што не се усрамотив ич рече не си отворена и рече мора царски многу си тесна нема да можеш да пораѓаш природно, а јас веке знаев дека ке биде царски ама тоа, постелка добра нема лакуни, плодова вода доволно, бебето свртено надоле и затоа сум имала болки бебето со глава притиснал, 2400гр, одговара на неделата што и сум 34+4. Поздрав
     
    На Adeline, Lolipop23, koritsaki и 10 други им се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.944
    Допаѓања:
    18.056
    Мамички добро утро. Јас да ви се пожалам ноќеска имав кошмар:( како сум била во болница ме гледале на ехо и ми рекле аа мора да се вади бебето не е добро,мора операција:( уште во сонот срцето ми се растрепери, а кога се разбудив цела растревожена;( едвај чекам да дојде 5ти да го видам на ехо...
    А да ве прашам, на колку време правите крвна слика? Минатиот пат кога бев кај матичната носев резултат, крвта ми беше добра,во мокрачата имаше некои плусевк заради повраќањето. Сега после 3 недели сум на преглед од тогаш,не ми спомна за крвна слика,сама ли да барам?
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Секој месец треба да правиш крвна слика и уринарен статус.
    Луѓе колку и да велам не се нервирам и стресирам сепак страв ме фаќа веќе. Ептен слабо го осеќам бебево овие 2 дена, упат немам за ЦТГ, дали да одам така не знам... :?:
    Со синко знам исто беше, посебно последните денови пред пораѓај, ама пак немам мира. :doh:
    Туку нешто затишје на темава, @***Bony*** ни ја нема од синоќа, осеќам ќе има новости. :party:
    И на @m.i.g сакам да и честитам, гледам се породила, да е живо и здраво синчето, голем да расне, :hug: па ти кога ќе најдеш време да ни ја раскажеш породилната приказна, знам со тебе имавме ист термин, ама ти не превари. (fingers)
     
    На Sofi.ja, NNA, paleska3 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Тукааа суум :hai:
    Постојано отварам ама гледам нема ништо ново и се гасам а за вчера многу јако си ме зафркнала сакав да ти пишам ама немав сила. Ми даде идеа да правам месени работи и заглавив во кујна 4ч во 40гн не сум нормална:D половината ме скина од болка на толку стоење одвај заспав само офкав и затоа веќе ништо неправам има или нема за јадење не се замарам :D
    За движењето и кај мене е исто мн послабо се движе и понежно и јас паничев пошо бев навикната на луди движења ама се навикнав и сега само гледам да се 10 движења на ден. Ако сакаш можеш да појдеш на цтг за да се смириш ама нормално е не се секирај :*
     
    На cinderella5, kikin, NNA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Сакате да ви раскажам? :wasntme: Сега ќе пишам во породилни,секако сум уште на болница дури ми е точна меморијава:inlove:
     
    На NNA, Lolipop23 и ***Bony*** им се допаѓа ова.