1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Моето е така денес и тек сеа го осетив јадев цитрон па го размрда..
     
    На NNA, koritsaki и Magic13 им се допаѓа ова.
  2. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Не паничи, се случува да има и понирни денови.
    Пивни кока кола и по 10 минути легни на лева страна, мене тоа ми функционира.

    Ќе видиш и утре дека е сè во ред, не се плаши, опушти се за и бебулето да не се стресува.

    Ти посакувам мир во мисли и карате во стомак :D
     
    На NNA и Magic13 им се допаѓа ова.
  3. Poklonce

    Poklonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Od 18 do 21 nedela e 5-ti mesec
     
  4. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот @Larahappy и @Ana.Jones.
    Пробав со пепси и благо, не се раздвижа. Еве сега дури го осетив малку. Ќе видиме утре како е.
    Досега само со нежни удари го осеќав, ама овие дена скоро и да не мрда.
     
    На NNA, Larahappy, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Туку, друго да ве прашам (се приметува дека не одам веќе на работа, па се активирав тука :D).

    Имам болки долу, ама не оние стандардните што си ги имав (карлица, срамна коска), туку ко нешто да ме сече, вертикално на грлото. Знам дека во оваа фаза (39 полни) нормални се болки, ама оваа сум ја немала претходно, па да прашам некоја да не знае што е, од што е, предвесник да не е?

    Почнува да ме фаќа по малку паниче (не паника, уште не сум до таа фаза :D), почнав нагло да чистам низ дома, да перам и преперувам, ме фаќаат мисли, кога, како, што. Ем сакам што побрзо да дојде, ем ме фаќа страв така малку. Не знам више што да мислам, па си се исповедам тука, знам дека ме разбирате :*:*:*
     
    На Lepoticata, kikin и NNA им се допаѓа ова.
  6. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Уште е во 4 месец... од 20 недела почнува 5 месец... сметај во 1 месец имаш 4 недели... душо за една недела ќе влезеш во 5 месец... значи ако си 20 недели ти ќе бидеш 5 месец (5*4=20) т.е (20:4=5) ... сфаќаш..?!? Јас сум 36 недела значи сум влезена во 9 месец ... (9*4=36) т.е (36:4=9).. така ми објасни матичниот ... и така се водам јас...
     
    На NNA и Larahappy им се допаѓа ова.
  7. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Pak jas. Znaci nes koga ke trgne nazad i trgnato e. Proveruvav krv i se komplet. Krvta zelezo haemoglobin se mi e ispod granica... hemohlibin 90. Mi dade maticnata ampuli nekoi vo sok sto se rastvaraat mi rece mozno e da povrakas od niv, a jas do pred nekoj mesec edvaj glava krenav od povrakanje smrta si a vidov. Uspat citam nes na prirodna baza da zeam da pominam.bez ampulite nez so ke.bide kako ke bide...bebe kako.i pred nekoja nedela ili e aktivno mnogu ili ic. Deneska eve pak pasivno toa plus nervoza mi stvaraa. Veke ke puknam, ni dusa ni sili imam.
    Vase iskustvo za hemohlibinot, zelezo, dali ke pominam bez ampulite?
     
  8. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    И јас мислев дека е вака, но сите различно ми кажуваат, па викам ај да прашам тука..
    @koritsaki тебе како ти сметаат?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.592
    Пол:
    Женски
    @Larahappy 19 недела е 5ти месец :)

    3A84CEA3-C6E7-4C9C-B6D0-1F5734E82C43.jpeg

    Добро утро труднички :)
    Јас од денес почнувам 28ма и утрово со гадење ме поздрави, ќе видиме како ќе тера... :|

    Испратив маж на семинар и 2 дена ќе сум сама со мачор. Уште од сега се мислам како ќе спијам сама дома.. :tmi: Една ноќ е ама осеќам ќе ја продежурам. :drunk:
     
    На Larahappy, NNA, Sofi.ja и 3 други им се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.908
    Пол:
    Женски
    Добро утро и од мене :) како сте? Јас ја испратив ќерка ми во школо па седнав да си пијам кафе. Ми се врати сласта за кафе :lol: иако вчера кога станав имав некои утрински гадења , мислев секој момент дека ќе повратам. :?: Вчера бебка за прв пат убаво ме размрда , шала на страна беа нешто по јаки ударите него ли пред неколку дена. :rofl:

    @Larahappy јас се водам според апликацијава. 19 недела = 5 месец :)

    [​IMG]
     
    На NNA, Sofi.ja, Magic13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Еве јас зошто јас и ти имаме скоро иста бременост.мене железото 6 хемоглобинот 90 исто ми даде амнпули тотхема завршив на болница три дена дехидрирана од повраќање кога сум ги метнала таму и му кажав јас ова нема да го пијам па ми ги смени со фероглобин капсули се еве еден месец ги пијам и успат на природна база спанаќ итн.еве си спуштив и листа кои јадења се извор на железо па практикувам во денот да внесувам по нешто од ова на сликава.не ми се сеќирај јас и ти се што е негативно во бременост мора да поминиме :D
     

    Прикачени фајлови:

    На Larahappy и NNA им се допаѓа ова.
  12. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    @Leo-nora, probaj so med i seme od kopriva, izmesaj gi i sabajle i navever po edna lazicka od toa, mozes da vmetnes i po edna lazicka aronija nasabajle ama za nea pak konsultiraj se so lekar poso e jaka, isto i haemovit kapsulite mnogu mi pomognaa mene, uspeav da go gacam hmg 126
     
    На NNA и Ive13 им се допаѓа ова.
  13. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Добро утро и од мене
    @Magic13 со лесно на скрининг. Не се секирај истиот проблем ме мачеше пред месец дена кога бебето никако не го осеќав и по цели денови. Еве го сега ме дрма макар што има и мирни периоди. Те чекаме со убави вести.
    @Leo-nora јас од хемовит плус го кренав првите месеци железото. Сега сум само со прегназол. Ама јадам само здраво баш цела листа што ти ја прати @Ive13 . Само месото го забушавам макар што телешко варено каснувам.
    @Ana.Jones веќе трчаш последен круг. Со лесно. Ајде кажувај како стигна до тука лесно тешко хахаха.
    @koritsaki и јас иста апликација користам ама 7 недели пред тебе. Поздравче
    @Yowannty уживај овие два дена. Не мисли дека си сама. И во најубавите недели сме ние. Сеуште не многу големи, активни хахаха. Мора малку да се тешиме.
    Јас вчера турбо по дома, па до доцна пеглав. Плус синко ми е со тт еве дома е, некој вирус сигурно. Само да ме одмини мене. Инаку добро се држам. 26 недела веќе тераме на врата на 7 месец.
    Кога најмногу ви порасна мешето? Гледам моево оваа недела некако нагло порасна. Плус само напред како изострен молив е. Хахаха
    Па позз девојки убав ден.
     
    На NNA, Ana.Jones, Yowannty и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски

    @Ive13 E bogami ivke isti sme. Vcera cel den mislev so da praam pred apteka si recepti stoev ko nenormalna . Resiv da ne gi zeam zas fuksna sum u povrakanje a me znaete od pocetok problemi si imav, ne sakam na kraj pak.isto i bolnici i se. Ja simnav tvojata lista ke se vodam i so nea.
    Plus citav, kakao da pijam, sok od cveklo morkov i jabolko, salata cveklo, toa so medot i semeto ke go napraaam us denes. Samo so mesoto kako ke bidam nezz... riba i pilesko aj ama drugo u zivot ne sum probala :wasntme:
    @SevenHeaven @Presrekna
    Fala vi na site za sovetite, me utesivte deka bi mozelo bez ampulite, se nadevam so ishrana ke se podobri.
    Me inreresira plus, predhodno piev sirup eden za krvta i zelezoto Floradiks, dali da pocnAm pak, imam us od nego?
     
    На NNA, Ive13 и Presrekna им се допаѓа ова.
  15. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Сега се враќам од преглед абе до крај ќе се мачам јас.не знам дали на некоја ви се случило ова ама замислете на сред преглед ми се слоши ми се стемни цела препотев.матичниот кажа некој стручен термин за таа моја состојба што била нормална кај многу трудници само ми рече да се свртам на страна и да лежам некое време па се вратив малку во нормала.не можам веќе одвај чекам да се породам.битно со бебе се е во ред од денес 36 недела брисевите ги направив за некој ден резултати.
    @srekice среќо моја упат ми рекоа дека морам да земам за кога ќе одам на цтг во болница значи за Охрид е така мила види ти пак со матичната твоја што ќе ти каже.
    Имајте ми убав ден
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @Ive13 фала душо.Не ми треба упат,завршив работа имам упат.
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Иве, а како ти е крвта и притисокот да не е нешто до нив провери си :?::hug:
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Ајде јунски бебиња,поведете го орцето,да каснеме мекици:D
    Леле,не ми се верува колку брзо помина времево:mm:
    Зимата,јуни ми изгледаше дааалеку. Ама еве сме(poolparty)
    Гушки до сите.
     
    На NNA, drugarka, kikin и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Иве,а притисокот го следиш?
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.802
    Јас во првата бременост за железо пиев Хеферол + Витамин Б12+ Витамин Ц(таква беше комбинацијата, оделе заедно). И фала му на Господ, цела бременост имав супер крвна слика, хемоглобин.
    Не ми предизвикуваа никакво гадење ни повраќање. Прашај ја докторката за оваа комбинација ако одобри, пробај.