1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    исто мила, кога останав трудна си реков еј колку е далеку 9 месеци, супер ќе си уживам, шетам и сл.но ни уживав,ни шетав, а времето си летна почна уште од сега да ме фаќа некоја трема, незнам дали е кај сите така што им останува уште третото тромесечие :whew::rofl:
     
    Последна измена: 22 мај 2019
    На NNA, Presrekna, Ygritte и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Да да денес после прегледот притисокот ми беше 120 со 70 и доктор рече добар е вака можно е во моментот да ми е низок зошто и оваа бременост го носам малку низок значи пред некое време ми беше ептен низок 90 со 60 110 со 60 обично последниве прегледи ми беше 110 со 70.добро ми е сега само морам да одмарам овие неколку дена а баш времево е убаво конечно денес сакав да исперам уште некоја тура алиштенца за малава.ама ајде што е то е многу било малку останало морам да внимавам на крајов да не прам проблеми
    Супер @srekice мое мило ми е што заврши работа
     
    На NNA, Мариаа., srekice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Zenski ne moze da pomine den bez da se zalam za nesto :( srekja sto ve imam ....ajde sega kazete mi sto da pravam so zabot koj me boli,mi padna blomba i doktorot kaza deka ne moze da raboti bez da go snimam zabot...sum cula deka snimanje ne se preporacuva do 22ra nedela. Vas sovet/iskustvo please
     
  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Toa heferol tableti ili sirup e
     
  5. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927
    Капсули се, само да знаеш дека се пијат обавезно заедно со Витамин Ц, а тогаш гинекокогот ми рече и витамин Б12 (таква комбинација пиев) и баш и во аптека ми рекоа дека е супер комбинација
     
  6. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Mhm fala ti, aj ke ja prasam bas maticnata. Makar so maka imam od se i ses. Jas od povrakanje od se ni vitaminski apcinja ne pijam. Samo folna do 3ti mesec
     
  7. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    за снимање заб во бременост не би ти препорачала, ...незнам кој месец си али, за поправка слободно можеш по 4,5 месец натаму можеш и со анестезија... оди кај друг забар, кој ќе се нафати да ти го отвори забот без снимки.
     
    На NNA, Martka и newyear2015 им се допаѓа ова.
  8. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Sum 16+3 no negde niz forumive procitav deka posle 22ra nedela moze da se snimi zab. Da vi kazam pravo povekje veruvam vo vasite iskustva i ne tolku na nasive neprofesionalni maticni doktori. Otvoren mi e zabot, dok proba so lek no povekje me boli koga e zatvoren. Thanks na odgovorot
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Смени го забарот.Добар забар по осет на машинка точно знае до кај да го струга забот,не му треба снимка.Тоа се гледа,а тебе ако од лекот те боли значи не го исчистил добро.Мака видов со моиве заби(facepalm) и неасален забар.
    Барај друг8)
     
    На NNA, Martka и drugarka им се допаѓа ова.
  10. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.300
    Допаѓања:
    131.927
    Добро јас немав таква мака со повраќање, затоа и не ми правеа проблем. Инаку знам дека некои препарати за железо имаат таков ефект. Доколку може, прашај и пробај. Во меѓувреме пробувај и природно.
    Не знам колку е вистина ми рекоа дека и какаото содржи многу железо
     
    Последна измена: 22 мај 2019
  11. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Lele Gospode tolku diplomirani nepismeni imame vo nasata zlatna drzava , ke gledam togas da najdam drug zabar ....nemam drug izbor posto bolkite ko za maler gi imam navecer bas koga ne rabotat. Pozzz
     
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Не да имаме(facepalm) мене моја матична пред некоја година ,со однесена панорама ми отвараше 8ца а јас имав воспалена 1-ца со процес и тоа.Па ти види .Кога отидов кај другиот забар не му се веруваше:D
    Ако си од Скопје,иди во Нова дентал во порта Влае.
    24саати работат
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Cccc nemam komentar :worried: Eee sega me spasi so predlogot za vo nova dental. Fala:*
     
    На NNA и srekice им се допаѓа ова.
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ма закон се.Без анестезија ми правеле заби Б од болка не осетив.Само сврти на бројот ако е касно навечер и одма доаѓаат.
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве поздравам.
    Само што се вратив од преглед. Ми дадоа уште некои таблети, да не ми се малку овие :) Крвта ми ослабела па ајде и сега од нив да попијам. Фероглобин ми препиша. Пијам апсирин, фемибион, магнезуим, б6, витамин Ц и вагинално утрогестан. Над 4500 денари ми се собираат месечно. Ама кога се мора, се мора.

    Битно бебушка е добра. 480 грама е, малку се криеше со рачето, ама ја видовме, сите органи се во ред, плацентата во ред и плодова вода доволно. Цервиксот ми го измери и долг е, грлото затворено.

    Си прашав и за на одмор, дозволено ми е :). Сега уште да најдиме место, ако има останато нешто за почеток на јули :)
     
    На NNA, Presrekna, Poklonce и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Ако забот веќе е отворен и претходно веќе поправан, јас не би ти препорачала било што понатака без снимка. Снимка си е снимка. Се фино се гледа на неа и нема промашај.
    Прашај доктор дали смееш да користиш заболекс, тоа е течност може да се купи во секоја аптека, со која се премачкува забот за да се смири болката. Има ослабено дејство на анестезија. Па ако можеш со него да протуркаш до 22 недела. Ама не знам колку е безбедно. Затоа ништо без консултација на стоматолог.
     
  17. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    И овде исто.. 7 месеци како да ми прелетаа за миг, а кога бев на почеток си мислев колку е далеку летото... :)
    Уште малце и нас редот ќе ни дојде. :tmi: :wasntme:


    Девојки, бебе е многу активно. Арно ама, негде ме потфаќа лошо и кога ќе мавне ме подболува. Нормално е или да вртам на доктор?
     
    На NNA и Софија 88 им се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Нормално е, ич доктор да не бараш. Некогаш незгодно и силно маваат, те бешика, те ребра, јас јадев ќотек од првата ќерка во 8 и 9 месец :D
     
    На NNA и Yowannty им се допаѓа ова.
  19. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Ивке мааа :inlove: прегје те мислев дали овде или на фб да ти пишам, иде Јуни реков дали Иве се породила, и баш отворив во термини, гледам уште си таму :inlove: ајде до кај си? :)

    Гледам многу нови мајкички во најава :inlove: супер :inlove: со лесно нека Ви е на сите :inlove: ми недостига темава ;( ама сега сум бизи мам :l:
     
    На NNA, Мариаа., Ive13 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Тука сум лепотица јас две и пол години трудна :D 36 од денес официјално и така.се тркалам уште малку.ве гушкам двете мои лепотици :hug:
     
    На Ygritte, NNA и flower30 им се допаѓа ова.