1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Ostaj,definitivno me smirivte malku inace se izvadiv od pamet. Ke vidam utre sto ke mi predlozi doktorot i ke ve informiram. Thanks za sovetite ...backi
     
    На NNA и Софија 88 им се допаѓа ова.
  2. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Ние немаме абер... пред малце се вратив од контрола, 39+6 сум. Бебе високо, не се спушта, плодова вода ок, иако малце намалена. Плацента супер, церцикс камен затворен. Докторот со прсти проба барем еден прст да го отвори. Среда на контролно цтг, и ми кажа дека ако до викендов не се породам, со провокации понеделник ќе ме пораѓаат.
    Шо да кажам... џабе секс, скали, пешачење, урми, луто... бебе не е спремно и не излегува :D. Контракции на матка 0, срцево биење на бебе 130-140, чиста десетка:inlove:. Исто како пред еден месец.

    Туку јуни иде, вие јунските бебки, не чекајте ме, терајте си редот :l:. Ние ме се брзаме.

    Инаку убав ви ден на сите, иако надвор е никакво, со убава весела музика се сузбива вакво време.:sun:
     
    На Flower123123, FreeMind, ifv и 8 други им се допаѓа ова.
  3. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    @flower30 Конкретно Нифти прават во Гинекаликс на улица Јордан Мијалков. Се прави од 9та до 24та гестациска недела.

    Инаку јас си го издепилирав мешево со ленти. Демек да биде мазно и убаво... И сега ми е цело исфрлано со ситни бубулички(facepalm) Пробав со бебешка пудра уште толку се влоши... Некое чаре? Неподносливо чешаат :@
     
    На FreeMind, drugarka и flower30 им се допаѓа ова.
  4. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    https://forum.femina.mk/posts/4220683/
    Еве линк од темата да не пишувам пак. Јас правев нифти февруари месец. Има повеќе мислења тука.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.025
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @Lepoticata Лепото,кај ќе се пораѓаш ти?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Ајде здраво и од мене :D Официјално и јас од денес 36та недела и 9ти месец, јеееееј :D
    од денес почнувам да перам и пеглам за бебе , бевме земавме денес креветче и сме околу 80посто спремни , уште ситници да се докупат. Утре прво цтг ке видиме што ке речат :inlove: нека искача побрзо само зашто се по нестрплива сум и ми тежи мешлаков :clap::?::rofl:
     
    На NNA, Ive13, Kaetana и 4 други им се допаѓа ова.
  8. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Јас денес се ишишав и тоа бајаги. Толку ми олесна, следно е да се породам. :D:D:D:D

    Се' пробав, секс, скали, чучњеви, урми. Уште ананас ми фали.
    Спремна сум за филмскиот пораѓај од три сцени :party: Болки, бокс и бебе си цица. :angel:

    Ама очигледно многу избрзав.:?:
     
    На Flower123123, Presrekna, marchi-cool и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Систина, природно. Си ме чекаат :D
     
    На Софија 88, Presrekna, Septemvri и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Другарке, цела бременост ананас јадам. Да не те разочарувам, ама џабе... ;) Кога ти е термин?
     
    На Presrekna, NNA, Ive13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    16 јуни. Јас сакав порано, нестрплива сум. :D 37+2 сум.
    Знам дека нема врска, си правам празник на умот. :$

    Не сум прочитала статија ШОКАНТНО "јадеше ананас и се породи предвремено" ни само за клик. :D:D:rofl: А муабет дури ни од баба ми таков.
     
    На Presrekna, Lepoticata, cinderella5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Lugjenca, jas bi sakala ako moze da mi kazete sto vsusnost e cerviksot i kakva uloga ima bidejki mene od 7mi mesec navamu mi kazuvaat deka imam skraten cerviks t.e. vo izvestaite celo vreme mi pisuva PVU sakralizirano, skrateno, razmeknato OUE vlozivo za vrv od prst. Ama poso mi e prva bremenost nisto ne mi e jasno inaku 38+1 sme, problemi nikakvi, aktivnost i rabota po doma ne sum zapostavila duri si nosam i kesi teski haha @tetoviranta
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Цериксот или вратот на матката е долниот, тесен дел од матката, кој завршува во вагиналиот канал. Цервиксот има мал отвор, низ кој може да влезе спермата и да истече менструалната крв. Кога ќе дојде до бременост, отворот на цервиксот се затвора со секрети. Секретите формираат така наречен мукозен чеп. Затварањето на отворот на цервиксот се прави со цел бебето да се заштити од разни инфекции, кои би можеле да навлезат преку него во матката.

    Во текот на бременоста цервиксот треба да биде издолжен, тврд и затворен се до крајот на бременоста. Кон крајот на бременста цервиксот омекнува, се скратува и мукозниот чеп, кој дотогаш го затворал паѓа. Тоа е припрема за породувањето.

    Во твојот случај, грлото е сакрализирано односно цврсто, а самиот влез на грлото, она што мерат колку е отворено на пораѓај ти е омекнато и затоа може да влезе прст но не е отворено.
    Во трето тромесечје нормално е до одреден степен да почне процесот на кратење и омекнување. Во 38ма недела тоа сосема нормално, се припрема за пораѓај, немаш за што да се грижиш.
    Се надевам сега ти е појасно :D
     
    На Flower123123, Kaetana, Presrekna и 7 други им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Добро вечер како сте ми мешиња :) само што зборев со мајка ми на скајп па реков да пишам на фемина како си поминав на преглед :)

    Женската наша е супер , 359 грама е :lol: имам и една сликичка , во профил фатена со отворено усте :rofl: :l:

    [​IMG]
    Другиот месец сум на вториот скрининг , па во јули два пати ќе одам на преглед , му реков дека цел август ќе бидам во Мк и нема да дојдам на преглед. Потоа здравје септември.. колку брзо поминува времево , летово така ќе пројде уфф 8-|
    Овој пат крвна слика не ми даде да правам , му реков да ми го смени железото и сега ми даде едно во мали шишенца , тие ги пиев во првата бременост и беа каде каде подобри. :) се пожалив и на хемороиди дека пак ми се воспалија , ми даде една крема од Frezyderm ќе ја земам па да видиме дали ќе помогне стварно :^) ме полудеја овие денови :envy:
    И така ве поздравувам имајте пријатна ноќ :l:
     
    На LunaGrey, Софија 88, Kaetana и 12 други им се допаѓа ова.
  15. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Мене на фризидерм не ми помогна. За еден ден ме спаси ланолин за брадавици од фитофарм леа. Кога ќе дојдеш во мк купи си.
     
    На Presrekna, NNA и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    O sonce od sega si tolku fotogenicna, masala :inlove: Gospod da ve cuva ...so lesno mamicke
     
    На Presrekna, NNA и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    @tetoviranta Ti blagodaram mnogu
     
    На Presrekna, NNA и tetoviranta им се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Добровечер мешковци. Јас со фатен глас болно грло и затнат нос денес :envy: а па не се осеќам болно или настинато. Топ си функционирам. Малку глава ме наболува синоќа само два саати спиев,за малер секогаш неделата не можам да ја спијам ко ќе сум прва смена па денес дремев на работа.

    Од денес 29та недела. Утре на преглед. Бебе врти низ стомак како стрелкине од часовникон место да се застои на еднл место :lol:
     
    На koritsaki, Presrekna, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Baby boo

    Baby boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2018
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас сум 32+2, вчера и денес имам болки од десна страна долу, да не речам исто како менструални, скоро на еден саат се ама ме стега едно 10 минути па ме пушта, па пак ќе ме заболи..дали е во прашање на лажните контракции, дали од што се шири матката или има врска што сум слепо црево правена или па сосем нешто друго е во прашање? А бебо си мрдка, си клоца .
    Дури среда сум на преглед...
     
    На koritsaki и Presrekna им се допаѓа ова.
  20. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мешковци како сте? Веќе аман од депресивново и никакво време |(|-) Толку чекам да се олабавам со некој летен фустан ама никако да затопли..(facepalm)(facepalm)
    Планирате ли одмор и каде 8);)?
     
    На koritsaki и NNA им се допаѓа ова.