1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски

    Пород не мора да значи, иако сте веќе во термин. Може да значи дека носите преголема тежина за вашето тело, кое по пораѓајот ќе се смири, арно ама ќе почнат други болки..така шо крај нема :D
    Не барајте знаци за пород, секоја жена различно ѓи има, ја ѓи барав пд 37 ма недела и се отепав од барање до 41 :D, опушти се уживај, и одмори додека можеш.
     
    На ddevojce, macence994 и Chuchu им се допаѓа ова.
  2. MumToBe

    MumToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Кратко траеше што знам во едно место ми се стврдна стомакот ептен дали бебе се разместуваше внатре ама уште е мало не е да нема простор.
    Пред саат време едвај се вратив од фризер ушите ми зујат ми се врти ми се темни, доаѓам дома мерам притидок што ќе видам 70 со 50 ептен блиску ајде кока кола и сега лежам комирена сум
     
    На Girl-Rabbit и lejlla им се допаѓа ова.
  3. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Ауу жени кажувајте спас од киселини оти ќе умрам. Ноќеска око не склопив како вампир седев и шетав по дома мислам ќе се загушев останав без воздух.
    Ишмукав еден Гастро Гард ништо сабајле ишмукав и бомбон ми ги донесе тетка ми од Канада и тој не помогна еве уште ги имам се напив и.малку сода НИШТО ќе полудам неможам да издржам веќе
     
    На Girl-Rabbit и Dikinzi им се допаѓа ова.
  4. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Пробај наеднаш да исшмукаш две таблети Рупурут или напиј се лажичка сода бикарбона растворена во малку кисела вода.
     
  5. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Од Рупурут повраќам не ги поднесувам. А сода се напив не помогна :@
     
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Пробај со ладно млеко од фрижидер.
    Сум чула и да се голтне семка од маслинка, демек помагало, ама никогаш не сум пробала и не можам да тврдам.
    Крај краева, две Гастрогард земи (ако Рупурут не поднесуваш).
     
  7. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Пробај со бисквити, двопек, пуканки. Мене пуканките ми се спас сега при крај. И два гастро гард како што ти пишаа погоре, пред спиење обавезно грицкам :)
     
  8. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мене многу ми се случуваше грчеви да имам и уште ми се случува поготово кога ќе ги истегнам во спиење.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Денеска бевме на преглед, од утре сме 26 полни во 27ма по последна менс., а по нивно сме 27+3 :) и сме 1035гр. се е супер .. деновиве имав болки во долниот дел повторно почнав со дабростон, грло 35мм мислам беше.. бебчето си е супер и си напредува само што е карлично свртено па се надевам до крај ке се сврти како што треба со главчето надоле.. направивме и брисеви се надевам ке ја нема досадната стрептокока.. :wasntme: повторно д - димери и хемостаза да направиме и крвна слика за 2 недели..

    иначе имаме и ние стврдувања во горниот дел на мешето ке се сттврдни па ке се опушти по некое време мислам ке ми излезе со главчето одозгора..
     
    На *malenavolena*87, Ms allways right, flower30 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Има време да се сврти мене матичната ми кажа до 33 недела.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Едно прашање-вие што работите во канцеларија пред компјутер, не ви пречи стомакот? Јас осеќам дека ми е стиснат цело време :( Не е до толку голем, не сум на крај на бременост, 13+0 сум :| Покомотно е кога малку ќе ги подигнам нозете, ама немам нешто да ставам за да бидат подигнати цело време.
    Нормално ли е секој божји ден да ме боли глава? :doh: Од ова паника ме фаќа, да не не е од бременоста :sweat:
    И болките во кичма и препони почнаа :|
    Продуктивно работам првите 4 саати, после ми е ненормално мачење :bug:

    Си се пожалив јас :bandit:
     
    На Kaetana, Girl-Rabbit и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Јас немав таков проблем на почеток не ми сметаше, тек почна после 30 недела па се вртев на страма. Искачај на воздух почесто. И кревај си ги нозете поготово за да не ти отекуваат.
     
    На Ms allways right, Sexybaby86 и green.eyes им се допаѓа ова.
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Уште да можев на воздух да излезам, со таа шефица што ја имам нема да се случи :envy: Имам обврски на тон, рокот е секогаш за вчера. Добро е што јадеме барем :D
     
    На Girl-Rabbit, dunika и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  14. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ја и мажот ми ѓи решаваме со мастика за џвакање :D
     
  15. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Кажи дека имаш препорака од доктор :!: јас така правев, сам ако не се заштитиш никој тоа нема да го направи.
     
    На Bebac, Dikinzi, Girl-Rabbit и 4 други им се допаѓа ова.
  16. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Девојчиња и мене ме оставија на Гак @bela.m јас сум во 42 соба, комшики сме :)
     
    На Ms allways right, Tedyyy, Kaetana и 9 други им се допаѓа ова.
  17. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мајка ти беше со близнаците ако не се лажам, мој совет е да си одиш на боледување, јас направив грешка што дури сега земав т.е. од 20 недала го отворив боледувањето, се измачував првите недели со мачнини, па цело лето неподносливи жештини, болки во кичма, отечени нозе....кога ќе си дојдев дома не бев способна масата да ја поставам за ручек, а да не збориме за друго... ти си знаеш каква ти е ситуацијата, но можам да ти кажам за близначка бременост која сама по себе е ризична веднаш се добива боледување, барем кај мене беше така. Сега сум дома, си ги извршувам поголемиот дел од работите, правам кратки прошетки, читам, си го организирам времето така да не се жалам воопшто од досада :lol:
     
    На Dikinzi, Girl-Rabbit, Scorpio87 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Тоа се тие лажни контракции, а бебе и не е баш така мало, сега има околу 500гр. :lol: можеби и повеќе, одмарајси и не се секирај, во меѓувреме додека ти пишувам баш имам таква контракција во долниов дел на стомаков :rofl: како да знаат дека за тоа пишувам
     
  19. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Ако се движиш дојди. Јас сум во 44.
    ГАК полна со Феминки :)
     
    На Anomis11, Ms allways right, Kaetana и 9 други им се допаѓа ова.
  20. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Што пиете за анемичност?

    Јас пробав со капсули, ама падна железото под граница, имам страшна вртоглавица. Сега зедов ампула тотхема ама малку имам мачнини од нив.

    Некој бабин лек? Некој совет?