1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    јас се напив сабалје, вечерва не.. ми е страв да не има нешо дека мн витамин ц..
     
  2. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Оф ќе пукам.. Денес бевме да гледаме колички, и ајде одбравме една, на акција беше, 15 000 ден. И ја купивме. Отидов јас на работа, маж ми дома... цел ден ме јадеше јанза за бојата. Земавме беж боја. Сватив дека не ми се допаѓа бојата и дека нема да ја возам со ќеиф. Му се јавив на маж ми и му кажувам, вика и јас да бидам искрен ни мене не ми се допаѓа моделот. Всушност ние еден на друг си преќутевме, јас за да не мисли дека многу бирам, а он за да не речам дека нејќе толку пари да даде. Избрзавме и двајцата, наместо да размислиме. Па ѕвоневме во тој дуќан дали може да земеме друга количка, дека оваа не ни се допаѓа бојата. Не убедија дека била добар квалитет, и дека вредела за тие пари. Добро нека вреди, нас не ни се допаѓа, утре ќе одиме да направиме замена за друга. А во друг дуќан имаат роденден и таму има голем попуст, па пишав на страната дали може да одиме таму да земеме, викаат нема потреба, истиот попуст ќе ви го дадеме и во овој дуќан. И ете се договоривме некако. Малку ми е срам што вака им изреагирав... ама па немаше ич спокојна да бидам. Утепана сум од работа денес. Утре не сум на работа, а еден тон работи ме чекаат. Избравме и креветче, од Пластичарска. Свеќи рече она ќе го купела. Во сабота ќе оди да го плати. И така..
    Маж ми си бара, мене не ми се сака.. ќе гледам да скокнам и вечерва.. ќе се полути малку и ќе му помине... ама стварно не можам... Аман тоа давање веќе..(facepalm) (lalala)
     
    На Sexybaby86, ddevojce, Lorins и 7 други им се допаѓа ова.
  3. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Јас го користев ова но во форма на слонче... гелот се стврднува кога ќе олади.. треба да го ставиш во зовриена вода и да почекаш пак тврдата смеса да стане гел...
     
  4. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    27 недела, а секоја вечер кога ќе легнам стомакот згрчен, тврд . Јас незнам дали е нормално. Преку ден воопшто не можам да стојам на нозе ни да се движам, одма се осеќам како истурена и сакам да легнам. На преглед доктор вели се е ок , бебе не е ниско.
     
    На Girl-Rabbit, Andonia, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас, ми се стврднува неколку пати во текот на денот. Докторката рече ај да провериме цервикс за секој случај ама испадна нормално. Некогаш се лажни контракции некогаш ми се чини како беби да се заглавува во некоја положба :D Ако не се случува повеќе од 10 пати во текот на денот, би требало да е се' во ред.
     
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња.
    Моите бебенца и двете се на постинтензивна нега. Терапија не примаат никаква, само капки за коските. Полнат пелени и качуваат килажа. Броиме денови до прибирање домче...
    Пишав во темата за д-димери, ама ќе ја искористам темава како најактивна.
    Прашањето се однесува на оние кои имаат искуство со примање клексани после породување.
    10 дена по породувањето мене ми се околу 2600. Примам клексани уште. Јас мислев дека клексани се примаат ако породувањето е со царски... Ако некој знае молам да ми објасни.
    Ве гушкам драги :*
     
    На Girl-Rabbit, Lostinparadise, VanillaSky1 и 23 други им се допаѓа ова.
  7. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мами давајте совет :D терминот ни е за 4 дена, абер немаме од излегување. Цтг мирно, беба спие (facepalm)
     
    На Girl-Rabbit и Dikinzi им се допаѓа ова.
  8. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    И јас сум 6+6 , еве 2 седмици сум иста како што ти си се опишала. О веќе сум загрижена што не внесувам ниту овошје ниту зеленчук , ништо хранливо. Вода да се напијам киселини добивам.
    Омекшивачи не ставам веќе ме убива и миризбата од алишта.
    Утре сум на преглед за срценце да слушниме . Па ќе разговарам со др.
     
  9. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Жени вчера јас бев за хепатитот, за жал позитивен е , и ќе мора да го испитувам на месец или два. се изнервирав и се изнаплакав малку, докторката рече на бебето ништо нема да му биде исто и бојаџиев, вели на породување шансите да се пренесе вирусот се многу мали под 4% се. Не се нервирај се ќе биде во ред и со тебе и со бебето. Ќе направиме се да биде, ме смири некако, многу добар доктор е. И бев јадев, до џамбо си купив бебешко боди и лигавче .
    Тоа ме смири уште повеќе. Ми влеа надеж дека ќе заврши се добро.
    @dunika се сложувам со тебе за купувањето. После си дојдов дома глава ме уби од болка притисокот низок, се исплашив викам шо се изнервирав да не му се случи нешто на бебчето.:( знам дека ќе ме искарате , од денеска нема нервирање плачење бебе нека биде силно мама уште посилна.:muscle:
    Нека се роди здраво и ќе ми даде уште поголема желба да се излечам од вирусот. :devil:
     
    На Girl-Rabbit, Lostinparadise, Sexybaby86 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не. Јас веќе цел месец пијам ц витамин 500мг на ден по препорака од доктор.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Душо мила се ќе биде во ред верувај , со правилно лекување ќе се излечи. (fingers)(highfive)
     
    На Girl-Rabbit и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.865
    Кај бремености во кои имало покачени ддимери, потребни се 4 до 6 недели по породување за да се вратат во нормала. Затоа си покриена со терапија и добро е што те следат.
     
    На Dikinzi и bela.m им се допаѓа ова.
  13. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Mesinja 14+4 sum i veke nekolku dena imam povremena tapa bolka vo dolniot del na stomakot momentalno od desnata strana ne e nepodnoslivo no sepak ima povremena bolka, se plasam da ne e nesto strasno?
     
  14. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогнаа, јас ептен бев катастофа и затната, до воздух неможев да дојдам, на крај и капки за деца оперил п ми одобрија, ова во 23 недела ми беше. Ми помогна и пиење прегорен шеќер :)
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Те читам и се расплакав, не знам што ми е и мене само лоши мисли имам. Не знам што ќе излези од мене, де меше некако слабо расти, де не го осеќам да мрдне, а крај на 18та недела гурам .... докторот го имам побудалено, мислам кај и да е ќе ме пријави- забрана за приближување.

    Не се секирај ќе се излечиш од хепатитот
     
    На Lorins, Dikinzi, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Alex***

    Alex*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenicki majkicki. Sakav da ve prasam.me interesira dali nekoja od vas gi primila.injekciite za pobrzo sozeevanje. Jas sum spored dr na klinika 29+7. I vcera me zadrzaa na patoloska. Poradi visok pritisok i proteinjrijata mi rekoa deka imam namalen dovod preku placentata ili ne znam stk.ne razbrav i jas od tolku sto se isplasiv. Mn sum.potresena. ako ima nekoja iskustvo neka mi pise. Fala vi :hug:
     
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас сега нешто се заплашив, бидејќи скоро секоја вечер ме боли желудник и само кога ќе се свиткам и заспијам поминува, дали сето тоа може да му штети на плодот???
     
  18. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Совет нема. Кога ќе и се сака ќе излезе. Јас со првото се породив 10 дена после термин.. знам како ти е сега ти е најтешко ама издржи за неколку дена ќе се гушкате. Со лесно :)
     
    На Dikinzi и AnnaPe им се допаѓа ова.
  19. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Veki4kaa :hug:Се ке биде во ред,ич да не се секираш,плус во добри раце си:f:.Најди си занимација,речи му на маже да те слика со бодито на меше како го држиш.Нека те слика така секој месец,а на крај со бебка во него облечена ❤️

    @elimkd збори ми за меше и чудни мисли.Знаеш какви фаци ми прават коа ке кажам дека сум 4ти.17та недела сум јас,уште една и во 5ти ке влезам а меше имам ко да сум испила кригла пиво.После сум на лекар,може ке дознаам пол,а и само да е се во ред,ке ми олесни:sweat:
     
    На mal.ecka, Lorins, Dikinzi и 10 други им се допаѓа ова.
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @dunika толку е и кај мене надуено, ќе ти кажат денес и пол, мене минатата недела кога бев 17та недела ми кажаа момченце, само што легнав и кажав докторе ако може пол да ми кажете... ко за инает не се вртеше, па инает и него уште поголем го фати се изнамачи и ми кажа момче
    Што било само нека се здрави и живи
     
    На Lorins, Dikinzi, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.