1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Фала :D
     
  2. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Па и не мора да качиш на тежина, посебно ако внимаваш на исхрана. Некои цела бременост имаат качено од 4-6 кила, а некои 30 кила. Се зависи од метаболизам ,начин на исхрана, и количински колку храна примаш. Воопшто не е за загрижување тоа што не си качила, патем и супер е така да тераш. Јас со првото внимавав и не внимавав, качив 17 кила се на се, со второво ср пазам ептен повеќе, и скоро 7 кила сеа за сеа. :)
     
    На dunika, Miss.N, flower30 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Денес мојата ме прати на ендокринологија, рече да проверам хормони..
    Исто ми рече да припазам на јадењето зашто шеќерот ми беше 5.7. Има ли некоја од вас која е на диета заради шеќер да ми слика ако има препорака што да јаде/што не. Да знам одприлика што да јадам да не отидам во екстрем. Знам дека не треба благо, бело брашно...
     
  4. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Освен тироидна незнам што други хормони би можело да се испита.
    Инаку јас сум скриен шеќер, избегнувај тестенини, особено од бело брашно, повеќе протеини и зеленчук. Но внимавај сепак да внесуваш и јаглехидрати, јас од толку што ги избегнував ми се појавија кетони во урина и многу вода да се пие, мин 2л на ден.
     
    На dunika, Dikinzi, Vanessa9li и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.292
    Допаѓања:
    131.802
    @Dikinzi ти одговориле:) околу мене сите така ја викаат, а и побрзо е за пишување:D
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    @mici-22 што направи со Аспиринот и со Клексаните? Ти кажаа како да ги примаш?
     
  7. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    @Butterfly1107 мене докторката ми даде диетески режим поради покачен шекер со тоа што забрането ми е употреба на шекер воопшто (бел, кафеав, никаков), торти и слатки никако, тестенини, буреци, лазањи никако,леб никако (освен тонус), сокови газирани и негазирани никако. Смеам: месо, риба, супа, салата, чај и кафе без шеќер, вода обична и минерална, овошје само цело со гризање (без смути сокови цедени и сл) и смеам јајца, кашкавал сирење и јогурт. Отприлика е ова ми беше напишано на ливче..иначе јас сум 8+0 на почеток ама имав 6 шеќер па затоа така терам.Заборавив и дека грицки се забранети у смисла на чипсови и сл.... а дозволено е бадеми и лешници....индиски не
     
    Последна измена: 13 ноември 2019
    На Dikinzi, mici-22 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  8. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ќе си направам сега јас план за јадење :D. На почетокот многу убаво почнав, ама после 6та недела се ми се поремети дека ми почнаа мачнини. Месо не јадам никакво веќе 10 години скоро, ама риба јадев, а сеа од самиот мирис мислам дека ќе повратам. А јајца само пржени ги можам... :worried::worried::worried:
    Иначе јас сум 8+4
     
    На mamaorhidea и Dikinzi им се допаѓа ова.
  9. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Внимавај те со јогуртот и киселото млеко. Мене ужасно мн ми го креваат шеќерот, највероватно затоа што се полни со бело брашно.
    :*
     
    На Butterfly1107 и Vanessa9li им се допаѓа ова.
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Што збориш? Па јас баш јогурт и кисело млеко секој ден јадев и може и тоа да е проблемот.....Фала на инфо :o
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Не беше вчера на работа мојата докторка а таа што и беше замена воопшто не ми делуваше адекватна :) таа мене ме прашуваше што да ми испитала, зош сум примала и клексани и аспирин хеех и кога ја прашав за временската разлика ми рече дека нема врска тоа само да не сум го пиела аспиринот на гладно. И на крај ми презакажа контрола со истата терапија без да ми испитаат д-димери и хемостаза хехех И на извештајот ми пишала по барање на пациентот се презакажува контролата хехр
    Работава е дали да плачеш или да се смееш, но тоа е.
    За две недели сум пак на контрола па ќе пишам повторно :*
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    И јас како тебе и тоа по неколку пати на ден, среќна здраво се хранам. Но @Vanessa9li ме предупреди и навистина, после оброк со јогурт/кисело млеко шеќерот во плафон
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    И јас првпат слушам... А секој ден на работа порано за доручек јадев кисело млеко со тонус леб.
     
  14. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Од здрава храна и овесната каша многу ми го крева шеќерот. И тоа јас ја јадев со вода, неколку јадки и 1/4 јаболко, плус цимет
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ја мислев оти се 2 различни болници :D
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Кхм, шеќерната трудница овде. :D
    За тие што сега ни се придружуваат, јас сум диагностицирана со скриен шеќер од 22 недела, и го регулирам со диета и инсулинска терапија 4 пати во денот.
    Како прво драги мами, се што дискутираме овде во врска со скриениот шеќер треба да се земе со резерва, зошто сите зборуваме од искуство и не сме лекари ендокринолози. Секоја бременост е различна, секоја трудница е различна, па што важи за мене, не важи за вас и обратно.
    Затоа најдобро е ако имате било какви сомневања дека има индикации за скриен шеќер, најдобро е консултација со ендокринолог, лекар, кој најдобро може да ве следи во текот на целата бременост.

    Јас можам да ви зборам за диетата што ја даваат од ендокринологија со мерење лебни единици, но премногу е рано за вас според мое мислење да се ставите на ваква ригорозна диета. Затоа ако матичната ви кажала да избегнувате благо, сокови, тестенини и брашна пробајте со тоа прво.

    Со лесно :*
     
    На Jana06, Cherry333, green.eyes и 3 други им се допаѓа ова.
  17. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Ептен е индивидуално. Во првото тромесечие симнав две кила, еве сега сум 36та недела, од пред да забременам до сега вкупно качени 8кг. Не пазам претерано што јадам иако е повеќе накај здрава храна, ама не се воздржувам, јадам кога и колку сакам, така што тотално е до организмот.
     
    На Dikinzi и Bebac им се допаѓа ова.
  18. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.757
    Пол:
    Женски
    Еве јас да појаснам како неповикана и како дежурен тупаџија:D:D:D

    Под Државна се подразбира целиот комплекс клиники на Водњанска улица, а Гинеколошко акушерската клиника или скратено ГАК е една од тие клиники.
     
    На Dikinzi, flower30 и Vanessa9li им се допаѓа ова.
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Добро
    Се избегнува бело брашно, ориз, компир, благо и сокови нормално. А се припазува и на другите зеленчуци што растат под земја (морков, цвекло). Млеко и млечни производи и јајца исто умерено и без претерување. Значи највеќе треба месо, од леб тонус и зеленчук што расте над земја. Многу вода, 3л сигурно треба
     
    На Jana06, Vanessa9li, mici-22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Ова се што наведов ми е препорачано од гинекологот баш се зачудив за јогуртот дека не смее а јас обожавам јогур..ќе видиме што ќе кажат резултатите на наредната контрола се надевам дека кај мене е моментално со оглед дека претходно сум немала проблем.
     
    На mici-22 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.