1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Данкешн :D
     
  2. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Тотално разочарана од КидсшопМк, нарачав огради, со перница и чаршав, оградите се со потемна боја накај плаво маваат, а перницата и чаршавот со бела како што сакав. Им пишав, и слика им пратив, па и наудрени се прават. Им реков да ми дадат адреса да си ѓи поправат. 20191113_111726.jpg
     

    Прикачени фајлови:

  3. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Не бе мила дека не смее. Се можеш да јадеш ама умерено.
    Во врска со млеко и јогурт. Една чаша млеко или јогурт или кисело млеко содржи 12 гр. јаглени хидрати. Тоа е исто што и 1 лебна единица. Кога си на диета по лебни едници треба да си ги распоредиш оброците за да земаш умерена доза јаглени хидрати, масти, протеини и влакна со секој оброк, за да немаш скокање во шеќерот после оброк.
    е сега според еднокринологија се препорачува
    20-40 гр јаглени хидрати за главен оброк
    15 гр за ужинки
    Општо кажано можеш јогурт или млеко но да го ограничиш до 1 чаша на оброк. Пак ќе кажам ова е ако те диагностицираат со скриен шеќер и со консултација со ендокринолог.
    И јас си пијам јогурт, но ако имам јогурт во оброкот намалувам на друг јаглен хидрат и зголемувам на протеин (месо, кашкавал, сирење и сл.) И тоа го делам јогуртот на пример за доручек 1/2 чашка јогурт растварам со вода за да стигнам до 1 цела чаша. Остатокот го пијам со ручек исто со вода. И пак ќе кажам ова е индивидуално и функционира за мојот организам, може твојот организам толерира млеко и јогурт и ти создава доволно инсулин после исхрана да се бори со шеќерот. Кај мене не е така па внимавам.
    И пак ќе кажам може се да се јаде, само во умерени количини*.
     
    На Autumn_, Cherry333, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите за поддршката :f: Проблемот не е воопшто минорен за да го игнорирам или да не ми влијае. Тие таквите ги имам секојдневно и ме нервираат во моментот ама ќе се испцујам така сочно на македонски :D па ми поминува. Посебно дома кога ќе стигнам кога ќе ги видам тие очиња најмили кај син ми заборавам дека воопшто и сум била на работа, тие рачиња што гушкаат најсилно и најубаво на цел свет ми го даваат целиот мир и смиреност. Арно ама сега ми се врши страшна неправда, се осмелија да ме отпуштат заради укинување на работното место, а уствари ме прават будала во здрав мозок. Веќе имаат направено 3 кардинални грешки од старт (т.е. прекршувања на закон и колективен договор), ако не постапат по барањата на синдикатот дебело ќе го јадат.
    Извинете за негативата, ама ова е најлошото нешто што ми се случило во животот досега на професионален план, уште не можам да си дојдам при себе.

    Толку беше од енергичноста за вчера, денес пак душа ќе ми излезеше на угорницата :sweat: :D
     
    На dunika, Vanessa9li, kockichka и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Оф леле :(
    Законот сигурно те заштитува и таму, сигурна сум дека ќе истераш правда на крај. Поентата е што додека се случи тоа, ќе бидат стресови и нервози, јасно ми е. Не знам што да те советувам, освен да препуштиш се’ во Божји раце, и да бидеш со ставот дека правдата секогаш победува на крај. Во земја како твојата, сигурна сум дека не може да си играат и да постапуваат противзаконски.
    Ти посакувам што побрза, полесна и во твоја полза завршница на случајов. Во меѓувреме, држи се за двете срценца и труди се да бидеш што посмирена.
    Те гушкам :hug:
     
    На dunika, Dikinzi, flower30 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Здраво бременки, има ли некоја која ја боли колк во бременост и дали е тоа нормално? И уште нешто да прашам, дали смееме да пиеме соино млеко? Благодарам
     
    На Scorpio87 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  7. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Мене :handshake: :D Лев ! И со првата бременост и со втората, болката се јавува кога седам не правилно и подолго време во таа позиција , или пак кога лежам на земја, и кога треба да станам е најболно.
     
    На Scorpio87, Starlič и Pocahontas9 им се допаѓа ова.
  8. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    и јас планирав да нарачам од оваа страна ама некако ме разочара, е сега се мислам и за страната Машнички за деца https://www.facebook.com/masnicki.zadeca/photos/a.532999470190922/1398070823683778/?type=3&theater па се надевам дека ќе ми стигнаат како на сликата
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Мислам дека немаш простор за грижа. Јас пример го осетив во 16та недела ,потоа една недела ништо. Па пак почна се дури не се пораснати повеќе нема да ги осеќаш нонстоп.
    За работата жал ми е:( Ама верувај карма има. Гледај да редуцираш биди со синчето и пробај да си попозитивна . Те гушкам:hug:
     
    На dunika, Dikinzi и green.eyes им се допаѓа ова.
  10. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Незнам дали више станав параноична или стварно се нешто ми е :)
    Пред малку во движење како да ме пресече долу во стомак и одма ми помина, сега малку ко срамната коска да ме наболува.
    И се случило нешто слично на друга?
    Инаку од утре сум полна 27 недела
    :*
     
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Им пишав , се разбравме , ставиле темен сунѓер и затоа испаднало таква боја. Ќе ми испратат нови со бел сунѓер, а јас овие пак назад ќе им ги вратам. Коректни беа, а и материјалот е многу убав. Џабе ѓи кудев :D
     
    На Andonia, green.eyes и bella.gk им се допаѓа ова.
  12. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Izvini za latinica; cela bremenost pijam samo soino i ostanati rastitelni mleka, slobodno pij si. Kolkovite lichno ne me bolat ama znam nekolku mamichki so ovoj problem osobeno vo treto tromesechie.
     
    На Dikinzi и Pocahontas9 им се допаѓа ова.
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Другарка моја имаше нарачано од трифантино, многу беа убаво изработени и убав материјал, нарачав и јас само што за месец ќе стигнат, па кога ќе стигнат ќе споделам како сум задоволна :)
     
    На Dikinzi и bella.gk им се допаѓа ова.
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Да мене особено кога спијам на една страна па ќе се свртам на друга ама сега помалку откако почнав да пијам магцитра, претходно пиев магнезиум од синерџи и не ми помагаше.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Јас кога одам, кога станувам ме закачува коската страшно...ама како што гледам повеќе сме така значи нормално е...
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    И мене, и тоа ако легнам лошо ми треба пола саат да се оправам. Ми се укочува цел лев кук. Прашав матичната рече дека од тежината на стомакот болело.
     
    На Scorpio87 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Мене ми се случувало цела лева нога да ми се укочи да не можам да се мрднам ама докторката рече нормално било од тежината
     
  18. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Пиете ли чај од камилица? јас скоро секој ден си пијам, а нз дали смеам или не, мислам дека негде прочитав може да се пие.
     
  19. Kukle1

    Kukle1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    До која недела пиевте аспирин од 100,јас од пред трансферот ги пијам и сега ми рекоа уште една недела и да ги прекунам,нели треба до крај да ги пијам?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Јас сум 31 недела од утре и сеуште си ги пијам ми ги дадоа за циркулација некаде во 20та и некоја недела...
     
    На Kukle1 и Dikinzi им се допаѓа ова.