1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Мене ме искина последно време :)
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    До 14та,заклучно со прво тромесечие,а ги почнав со терапијата после пункција.

    @Veki4kaa смееш камилица,само мешај си,не предолго и секогаш само една билка.Биди претпазлива со зелен/црн чај ако пиеш,содржат доста кофеин.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    И јас од почеток на трансфер ги пиев, се до 32 недела. Така ми кажа др кај што го правев ивф.
    Димерите ги испитував неколку пати, секогаш беа во ред.
    Најарно да се консултираш со докторот
     
    На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мајки да не знаете која е референтната вредност за скриен шеќер после 2 часа од пиењето на течноста?
     
  5. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    На гладно (3.5-6,1)
    После 1 час <10
    После 2 часа <7,8
    После 2ч бремени жени <8,6
     
    На crazylady и lejlla им се допаѓа ова.
  6. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Фала :l:
     
    На Nora.A му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Мене ми ги дадоа во 21 недела, 34+ сум уште ги пијам. Докторот рече може до крај.
     
    На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Женички, последно имав циклус на 13 ти Октомври.Еве веќе 32 дена но јас немам менструација. Очекувам да сум бремена, но немам направено тест. Ќе правам деновиве. Но дали е нормално остри болки во матка и јајници дури и при мирување, болки во кичма, тахикардија, вртоглавици, грчеви. Ме загрижува дали болките во матка и јајник што се остри и едвај издржливи се показател на вонматерична бременост? Инаку немам никакво крварење.
    Не е баш прашањево за тука, но загрижена сум премногу;(, а тука сте најактивни. Ви благодарам
     
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мајки ме интересира како се подготвени за предвреме родени бебиња во чаир? Дали е исто како на гак?
     
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Освен тахикардија од прилика тие симптоми ги имав за бременост. Е сега вонматерична... Зашто идеш толку екстремно? Ако имаш некоја историја те разбирам ама ако не, смири се и сабајле да се пофалиш овде со 2 црти ;)
     
    На Bella*, KiwiFruit и lejlla им се допаѓа ова.
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    А зошто не отидеш или на гинеколог или бар направи тест. Не трпи болка, во смисол иако има бременост, може ќе треба и некоја прогестеронска терапија. Бар ќе знаеш каква е ситуацијата.

    Ти посакувам да е се добро и да ни се придружиш овде за брзо
     
    На KiwiFruit и lejlla им се допаѓа ова.
  12. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    IMG_20191112_213642.jpg
    Ајде ве молам за совет.
    Како се користат. Јас го прочитав упатството и синоќе ставив една таблета. Ама незнаев колку длабоко треба. И денес цел ден имам исцедок, всушност не е исцедокот туку самата таблета што се топела. Бело е и густо како кисело млеко, веднаш се скоравува, затоа знам дека е таблетата. Да пробам ли подлабоко или не. И дали ова значи дека имам кандида? Докторот не го разбрав баш, знам дека рече поради зголемениот секрет ќе ги користиш.
     
  13. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Фала ви, ќе направам секако тест и ќе одам на гинеколог ❤️ Дај Боже се да е во ред. Ве гушкам :hug:
     
    На Andonia, flower30 и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Овие се за кандида, друга верзија на канестен. Таблетата мора да излезе, нема кај да оди ама ти најубаво осеќаш колку длабоко да го ставиш апликаторот.. Јас кога ги користев може околу половина го ставав внатре, нешто помалку евентуално :lol:
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ај јас да си прашам веќе дали некоја имала остра болка во само една града? Значи не оние болки како натежнати и потечени гради туку болка јака од никаде што трае 15 секунди? 15+2 сум.
     
    На Vikk22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vikk22

    Vikk22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Jas imav na pocetokot :mm: eden den ednata drugiot den drugata ili samo ednata :wasntme: :lol:
     
  17. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Osven so pienjeto na tecnosta ima dr nacin kako da prepoxnaete dali imate skrien seker ili nema ?
     
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мислам тој е единствен начин, но мене искрено не ми беше гадно.... и незнам зошто мора сите да го правиме а немаме никакви индикации за тоа, значи како прво еве лично мене стрес ми предизвика, малтретирање, три часа ми се собра се на се во лабараторија, плус трошок.....
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Добра вечер на сите, да ве видам шо си правете, ептен сум кнап со време натаму наваму, воопшто не мирувам, баш му велев на маж ми бебето рајо ќе излезе, нема да чека како седтричката десет дена над термин. Инску да ве прашам тие шо сме блиску со термините во 29 недела какви болки и тегоби осеќате?? Пишев и порано дека срамна коска ме ќине од болка кога ќе легнам и потоа станам, а и онака преку ден ме боли едвај одам. Исто почна од вчера доле под бутовите да ме боли, цел тој дел го осеќам гнил и мек, неможам дури на газ да си седнам. Утре сум на контрола едвај чекам да одам. Инаку место за јога нема се е полно, така да здравје нека има. @KiwiFruit како издржа толку време без да си направиш тест?
     
    На Lorins и Dikinzi им се допаѓа ова.
  20. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Па искрено со обврски, под стрес ми е периодов цело време.Реков ќе почекам, па на раат ќе направам тест:angel:.Инаку и јас незнам како издржав, искрено умот само таму ми е...

    Со лесно нека ти е мила, гушки до тебе и бебо
     
    На ddevojce и Jana06 им се допаѓа ова.