1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Епа вечер ако небиде од чистење и од секс незнам што сака повеке.
    Ако ме нема утре знајте на бокс сум .
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    значи подосаден период од мојот живот нема..сама по цел ден.. а мажулево мое кога ке дојде уморно од работа го мрзи што е жив. го убив по телефон и јас, ама бадијала. почнав и серии да гледам.. лудило ме фаќа жими се. ама гледам не сум единствена идна мамица што умира од досада дома. ха ха... ОД денеска влегуваме свечено во 4 месец и со однос на тоа што пред 7 години имав еден спонтан абортус малку ми олесна да ви кажам искрено што полека одминуваат тие ризични 3 месеци. Прочитав кај тебе МеU слична ситуација а баш се прашував што ли ќе да е тоа. Почнувам да чувствувам како нешто да ме гребе одвнатре, ме сече и одненадеж тоа, а болно е до немајкаде. Па се засекирав што ли ке да е тоа пак сега????
     
  3. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ајде мешковци кој е за сладолед од јагода и ладна лимонада повелете :) :) :)
     
  4. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Колку немам желба за секс тоа е чудо...Ај се надевам дека ке му дадам сега деновиве :) , малку поопуштена ..хахаха...
     
  5. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    идни мамички, немам време многу за пишување, така одвај се искраднувам на работа да ве читам, важно со вас сум :*
    едно прашање, до кога се пие фолна киселина?? т.е тифол?
     
  6. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    И јас денес влегувам во 4 месец, односно 13 недела...Јас имам понекогаш болки во стомакот, ама ми рекоа дека матката се шири и нормално е да боли...Незнам дали на тебе, ама мене ептен ми се познава стомакот..Баш сум трудница со стомаче...
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мене ми кажа мојата докторка да ја пијам до крај на бременоста, т.е. се додека не се породам :o
     
  8. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас уште пијам , во 13 недела сум...Незнам ни јас до кога..не ми кажа докторот да престанам, па ке пијам до следна контрола...
     
  9. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    И мене богами ми се познава. До душа јас и така сум си буцка, имам стомаче и без тоа, но сега пак нема собирање, нема тактитки, хахахахахахха...Како мало топченце 8) :rofl:
     
  10. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мамици јас ве напуштам...Вечер незнам дали ќе се уклучам....Останете ми супер со најубави мисли..И се читаме во понеделник..Поздрав и бацки...
     
  11. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    мене ми рече да ја прекинам фолната, кога ке влезам во 4ти месец, дека било убаво да се пие само до 13 недела после веке не, и јас не од тогаш не пијам фолна. ама пак овие другите витамини што ги пијам содржат 600мг фолна, а тие се пијат додека цица бебето.
     
  12. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    не знам како е кај вас- сите витаминчиња во едно или како кај мене- се посебно.. цела аптека. посебно токоферол, фолна, магнезиум, калциум.Без врска, не биваше ли едно таблетче со сите витаминчиња????
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е мила моја, т.н гнездење - спремање на домот за бебето, мора да биде сè цакум пакум, оти после дека тешко нешто ќе биде на место :lol:

    Поради тоа што фолната киселина е најважна за органогенезата (спречува појава на развојни аномалии на главата и 'рбетниот столб) задолжителна е во првите 12 недели, после тоа не мора, ама секако е во состав на повеќето суплементи на железо и мултивитамински препарати кои ги пијат трудниците. Помага и во ресорпцијата на железото од цревата, што е многу важно кај бремените жени кај кои резервите на железо се намалуваат.

    И мислам дека некој спомна џигер - не мора целосно да го исфрлите од исхраната, ама не претерувајте, богат е со витамин А кој има штетно влијание врз развојот на плодот.
     
    На bybeDkid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас престанав да ја пијам кон крајот на 12 недела , така ми рече докторката
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас фолна на почеток пиев чиста, а сега ја има во Прегназонот, само ми се смачи и од него, ме тера на јадење , а за витамини мисламд ека си внесувам доволно со храна. Планирам да го допијам и прекинам.

    :lol: бетер од животни сме значи :lol: само во мене никако да се разбуди животинското ,ич немам ќејф за чистење, може рано ми е уште :wasntme:
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Рано е, во деветти месец се јавува, крај на осми, почеток на деветти... ќе видиш и ќе осетиш, не верувам дека си исклучок ;)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски

    јас цела бременост пиев фолна и 2 месеца по породувањето, не е лошо сепак да се пие , тоа е витамин :)
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да, витамин е секако, мене може ми рече да ја прекинам бидејки треба да пијам б-комплекс по две на ден од доктор волц, тие содржеле гледав на кутивчето и фолна киселина ;)
     
  19. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    и јас фолната ја пиев докај 12-13 недела , потоа прекинав сега пијам само Прегназон... :) :)

    Осекјам почнувате да се губите , уште малку и ке пристигнат маженцата.
    интересен ми е мм кога ке влезе дома прво стомакот ми го бакнува и си праи муабет со бебушко што сме правеле денес ? дали е добро и бла бла .. . хаха срценце бе :) возбуден е многу како поминува времето се повеќе ми расте мешето а он е се повозбуден :) :) :)
     
  20. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Идни мамички јас сум 7 месец и до сега немав некој поголеми маки, ама од скоро ребрава мислам ми се кршат внатре. Читав по интернет дека е нормално и дека е од растење на бебушов. Никако да си најдам место, само се местам, вртам, сучам. :lol: А и многу ме чеша стомаков бре, мислам дека одам до лудило навечер. Затоа спасот ми е масло за бебиња до мене, спијам и се мачкам. :D За витамините јас пијам само две, едното е фолна киселина, а другото е мултивитамин за бремени. Ги пијам цела бременост и докторот ми рече да си продолжам до крај. :)