Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  372
  Епа вечер ако небиде од чистење и од секс незнам што сака повеке.
  Ако ме нема утре знајте на бокс сум .
   
  На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  значи подосаден период од мојот живот нема..сама по цел ден.. а мажулево мое кога ке дојде уморно од работа го мрзи што е жив. го убив по телефон и јас, ама бадијала. почнав и серии да гледам.. лудило ме фаќа жими се. ама гледам не сум единствена идна мамица што умира од досада дома. ха ха... ОД денеска влегуваме свечено во 4 месец и со однос на тоа што пред 7 години имав еден спонтан абортус малку ми олесна да ви кажам искрено што полека одминуваат тие ризични 3 месеци. Прочитав кај тебе МеU слична ситуација а баш се прашував што ли ќе да е тоа. Почнувам да чувствувам како нешто да ме гребе одвнатре, ме сече и одненадеж тоа, а болно е до немајкаде. Па се засекирав што ли ке да е тоа пак сега????
   
 3. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Ајде мешковци кој е за сладолед од јагода и ладна лимонада повелете :) :) :)
   
 4. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Колку немам желба за секс тоа е чудо...Ај се надевам дека ке му дадам сега деновиве :) , малку поопуштена ..хахаха...
   
 5. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  355
  идни мамички, немам време многу за пишување, така одвај се искраднувам на работа да ве читам, важно со вас сум :*
  едно прашање, до кога се пие фолна киселина?? т.е тифол?
   
 6. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  И јас денес влегувам во 4 месец, односно 13 недела...Јас имам понекогаш болки во стомакот, ама ми рекоа дека матката се шири и нормално е да боли...Незнам дали на тебе, ама мене ептен ми се познава стомакот..Баш сум трудница со стомаче...
   
 7. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  Мене ми кажа мојата докторка да ја пијам до крај на бременоста, т.е. се додека не се породам :o
   
 8. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Јас уште пијам , во 13 недела сум...Незнам ни јас до кога..не ми кажа докторот да престанам, па ке пијам до следна контрола...
   
 9. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  И мене богами ми се познава. До душа јас и така сум си буцка, имам стомаче и без тоа, но сега пак нема собирање, нема тактитки, хахахахахахха...Како мало топченце 8) :rofl:
   
 10. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Мамици јас ве напуштам...Вечер незнам дали ќе се уклучам....Останете ми супер со најубави мисли..И се читаме во понеделник..Поздрав и бацки...
   
 11. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  мене ми рече да ја прекинам фолната, кога ке влезам во 4ти месец, дека било убаво да се пие само до 13 недела после веке не, и јас не од тогаш не пијам фолна. ама пак овие другите витамини што ги пијам содржат 600мг фолна, а тие се пијат додека цица бебето.
   
 12. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  не знам како е кај вас- сите витаминчиња во едно или како кај мене- се посебно.. цела аптека. посебно токоферол, фолна, магнезиум, калциум.Без врска, не биваше ли едно таблетче со сите витаминчиња????
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.465
  Допаѓања:
  129.823
  Пол:
  Женски
  Тоа ти е мила моја, т.н гнездење - спремање на домот за бебето, мора да биде сè цакум пакум, оти после дека тешко нешто ќе биде на место :lol:

  Поради тоа што фолната киселина е најважна за органогенезата (спречува појава на развојни аномалии на главата и 'рбетниот столб) задолжителна е во првите 12 недели, после тоа не мора, ама секако е во состав на повеќето суплементи на железо и мултивитамински препарати кои ги пијат трудниците. Помага и во ресорпцијата на железото од цревата, што е многу важно кај бремените жени кај кои резервите на железо се намалуваат.

  И мислам дека некој спомна џигер - не мора целосно да го исфрлите од исхраната, ама не претерувајте, богат е со витамин А кој има штетно влијание врз развојот на плодот.
   
 14. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас престанав да ја пијам кон крајот на 12 недела , така ми рече докторката
   
 15. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Јас фолна на почеток пиев чиста, а сега ја има во Прегназонот, само ми се смачи и од него, ме тера на јадење , а за витамини мисламд ека си внесувам доволно со храна. Планирам да го допијам и прекинам.

  :lol: бетер од животни сме значи :lol: само во мене никако да се разбуди животинското ,ич немам ќејф за чистење, може рано ми е уште :wasntme:
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.465
  Допаѓања:
  129.823
  Пол:
  Женски
  Рано е, во деветти месец се јавува, крај на осми, почеток на деветти... ќе видиш и ќе осетиш, не верувам дека си исклучок ;)
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.201
  Допаѓања:
  69.681
  Пол:
  Женски

  јас цела бременост пиев фолна и 2 месеца по породувањето, не е лошо сепак да се пие , тоа е витамин :)
   
 18. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  да, витамин е секако, мене може ми рече да ја прекинам бидејки треба да пијам б-комплекс по две на ден од доктор волц, тие содржеле гледав на кутивчето и фолна киселина ;)
   
 19. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  и јас фолната ја пиев докај 12-13 недела , потоа прекинав сега пијам само Прегназон... :) :)

  Осекјам почнувате да се губите , уште малку и ке пристигнат маженцата.
  интересен ми е мм кога ке влезе дома прво стомакот ми го бакнува и си праи муабет со бебушко што сме правеле денес ? дали е добро и бла бла .. . хаха срценце бе :) возбуден е многу како поминува времето се повеќе ми расте мешето а он е се повозбуден :) :) :)
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Идни мамички јас сум 7 месец и до сега немав некој поголеми маки, ама од скоро ребрава мислам ми се кршат внатре. Читав по интернет дека е нормално и дека е од растење на бебушов. Никако да си најдам место, само се местам, вртам, сучам. :lol: А и многу ме чеша стомаков бре, мислам дека одам до лудило навечер. Затоа спасот ми е масло за бебиња до мене, спијам и се мачкам. :D За витамините јас пијам само две, едното е фолна киселина, а другото е мултивитамин за бремени. Ги пијам цела бременост и докторот ми рече да си продолжам до крај. :)