1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Супер, кај мене уште не е тргната, викаат после сипаници некој период да се почека, оти паднат бил имунитетот.

    Чим си на приватно уживај.
    Тебе паника ? Нема потреба, се ќе си биде како што треба, само верба :*
     
    На Chuchanov и LadyC им се допаѓа ова.
  2. Vikk22

    Vikk22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Ima vo Fulda, jas sum blisku do tamu no ne odam.. so znam :?: a i veke sum na kraj .. za naredna bremenost mos :D
     
    На Dianas му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vikk22

    Vikk22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Ke mozes zosto da ne, poragajot se vrsi vo bolnica , valjds treba da imas dokumenti prevedeni na germanski za bremenosta..mora doktorite da se vo tek..a mozes da napises na google za Techniker krankenkasse ili AOK bi trebalo da izleze.. znam deka sam da si platis osiguruvanje e nekade okolku 400 do 500 e mesecno.. e sega za poragaj so kako ne sum imala iskustvo..
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Јас тие ги примам
    Земав со фискалната и сметкопотврда од аптека, и однесов на матичната
    Кога ке завршам со боцкање ке ми даде потврда за фондф за рефундирање
    Инаку ги има Виола, Еурофарм нема
    Јас со 0.4 се боцкам и 10 ме коштаа околу 1400
    Различна доза има различна цена
    Сите овие работи може матичен општ да ти заврши аа не само гинеколог
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    @MumToBe
     
    На LadyC и MumToBe им се допаѓа ова.
  6. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Мислам околу 5000 евра е .. сестра ми се породи таму.. бидејќи таму живеат.. иако беше здравствено осигурана нешто и побарале, некој си документ или нешто што здравството не покрило па за малку ќе си платеа голема сума... но за среќа па нејзината кума е докторка , се слушнале со неа па таа некако ги спасила да не платат мн.. скоро па ич... дури и лежеше цела недела пред пораѓај и 3 дена после пораѓај.. се јадење пиење на нејзин трошок.. тие таму не даваат храна како кај нас по клиникте... пред пораѓај лежеше бидејќи чекаа да се отвори природно но таа бавно се отвараше и и даваа некои апчиња дневно по 1 за да забрзаат процес.. и тоа не делуваше после 4 дена со апчиња им текнало венска провокација за да следниот ден се отвори и до вечерта да се породи.. барале она и зет ми царски но тие не дозволиле бодејќи тие форсирале природен пораѓај е ако имало нешто компликации дури тогаш иделе на царски.. трудниците ги чекаат со денови за да се отворат и да почне природно пораѓајот..толку знам.. од шо ми кажуваа сестра ми и зет ми...
     
    На Dianas му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Денеска бев на третиот скрининг, бебето е многу големо и одговара за 34+5, а инаку сум 31+6. Сите испитувања беа ок и скриениот шеќер исто.
    Малку се исплашив искрено.
    Реално и генетски и јас и маж ми сме високи и се имаме родено со 3500-3800.

    дали некоја од вас се има породено порано поради големината на плодот?
     
    На LadyC, kavadar4anka и Dikinzi им се допаѓа ова.
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше исто со две недели беше понапредно бебето, не сакам да те плашам јас се породив во 34 недела со скратен цервикс тогаш со пукнат водењак.. ми утнаа во килажа околу 500-600гр. до последно беше поголемо на крајот испадна утка демек во проверувањето на скриениот шекер.. но реално бидејки бебето беше вистински понапред немавме никаков проблем за срека наша :) се роди здраво живо бебувче со ниту ден во инкубатор и сл раб.. со лесно да ти е и само позитивно се ке биде во ред.. одмарај си повеке сега тоа ти е битно .. :) :*
     
    На Slonce91, dunika, Thallia и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да не ме сфатиш грешка, не глумам стручњак,се немам пораѓано, но знам во мојата фамилија се раѓале големи бебиња, и над 4кг, но не било ни предвреме ништо. Како што кажа ти се ти е во ред, штом немаш проблеми ниту со скриен шеќер ниту други проблеми, не би требало да се грижиш. Докторите што ти велат? Во денешно време преживуваат и бебенца родени 700гр, се раѓаат и предвреме и некои за жал во термин, а сепак се малечки. Кај тебе веројатно бебето е само понапредно. Јас и сега кога одам на прегледи докторите ми кажувале дека одговара за 1-2 недели повеќе, но е очекувано бидејќи и јас и вереникот сме покрупни. Самиот доктор ми кажа да не очекувам да родам мало бебе, тоа ептен ретко се случувало со такви парови кога и двајцата родители се покрупни. При предвремено пораѓање проблем е ако бебето е помало како што знам, а кај тебе не е тоа случај, па мислам дека се ќе си биде во ред!

    Општо познато е дека пушачите раѓаат бебиња со помала тежина или предвреме се раѓаат бебиња, но ете тетка ми роди бебе скоро 5кг, така да нема правила, само позитивно.! бебето беше 57цм не им се веруваше. Баш доктор еден така кажуваше дека тие што пушат раѓаат мали бебенца, и тетка ми на шега му вели: “ау добро што сум пушела, замисли да не пушев колкаво ќе беше” .
     
    Последна измена: 23 јануари 2020
    На LadyC, *malenavolena*87, Thallia и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Mozes li da ja prasas sto treba za da mozam da se osiguram tamu sto dokumenti mi trebaat ?
     
  11. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Според последна менструација термин ми е 20.03, а со денешните мерки ми е 27.02 и реално уште сум во шок.

    Секогаш беше понапред за 1 недела и не очекував дека сега ќе биде толку понапредно скоро за 3 недели.

    ќе морам и царски најверојатно, зошто сум тесна, а бебе е големо.

    не знаат ни дали да ми дадат клексани зошто тоа уште повеќе ќе го зголеми плодот, па чекам да одлучат.

    а бебе најмногу се развива сега во 8ми-9ти месец?
     
  12. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    И кај мене е така... Синко беше за 2 недели понапред морав да се породам итно со царски 38+4 бев, а сега кога бев во понеделникот на контрола бев 34+3 беба тежеше околу 3 кг и одговараше за 37 недела.... нема правила, само се да е во ред, живи здрави и Господ да не чува
     
    На LadyC и RAK91 им се допаѓа ова.
  13. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Преку мт треба да се осигураш.. она е така .. зет ми раб во една германска фирма и е осигуран.. само лична карта нејзина бараа... здравствениот картон од мк преведен на германски, мислам и венчаницата им беше преведена на германски.. како доказ дека се во брак.. и секако германска здравствена легитимација.. во клиника во Берлин тоа барале
     
  14. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Исто почна кај мене на почеток за една недела понапред после за две кај мене беше од порано од 5ти 6ти месец за две недели понапред.. а клексани зошто да примаш? јас не примав такви раб..

    Мене на 16ти јануари ми беше терминот, три пати ми го променија :) 04ти јануари и крајно 29ти декември и се породив на 5ти декември со царски :) и со тоа понапред најверојатно бебето било предвреме зачнато, а не сум знаела и сум имала пмс првиот месец .. пошо ептен е порано и без никакви последици фала му на бога.. затоа може и кај тебе е истиот случај да било зачнато порано па затоа е понапред толку :) само не се плаши опушти се одмарај и без стрес..
     
    На RAK91 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  15. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Сега се сетив да прашам вака како се пресметуваат недели зошто пример доктор ми пресметува од последна менструација а не од кога е зачнато како оди тоа кое се рачуна ?
     
  16. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Така како што ти пресметува докторот од последна менструација.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dana31

    Dana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    1.601
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali moze da mi preporacate Dr. za vtor skrining vo Sistina?
    I od kade da si kupam kvaliteten pernik za trudnici?
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Доктори за скрининг во Систина се Петровска и Димчев.
    Јас ја порачав од pillows_lala, така напиши и ѕирни на Инстаграм. Околу 4 месеци ја имам, без неа не можам и задоволна сум.
     
    На LadyC, eta, Dana31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.890
    За да се пресмета крајната дата се зема првиот ден од последната менструација.
    Датумите за породување варираат во зависност од мерките на бебето.
    Баш ѕирнав по извештаиве ги има следниве датуми:
    17ти октомври (прва срцева акција), 16ти,11ти, 10ти(во 15та недела) 13ти, 09ти,08ми, 7ми 2ри 09.10, и последниот 14ти.

    Значи 10 пати се сменила крајната дата, некои од овие се повторуваа на извештаите, а се породив на 10.10.
    Некој пиша дека крајната дата кога сте слушнале срце е таа кога ќе се породите,кај мене не излезе така :)
    И бебето ми било една недела понапред,па никој никогаш не ми изреагирал. Ако има напредноста нешто врска се породив во 39та недела.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Моево бебе е помало а се чудат зошто..се друго е во ред и клексани примам за високи ддмери. Колку и да е доцна зачнато 2ипол недели се многу, се помирив а имам и скратен цервикс. Нека не чува господ сепак докторите знаат кога е паметно и да е 37ма недела бебето е зрело.:)