1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Во систина и Др.Панчевски и Др.Јованова гледаат 4д не се само Димчев и Петровска.
     
    На LadyC и Dana31 им се допаѓа ова.
  2. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Темна да.
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Да и кај мене малце кафеавко имав после тоа и докторот рече се е океј,нема простор за паника.Ме прегледа се е супер.Али сепак страв и паника по смирен си кога си отидеш на доктор.
     
    На Dikinzi, lavinija28 и lovely12 им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Во многу болници гледаат многу доктори, но колку се стручни е прашањето. Од кажувања, порано скрининг правеле само др. Димчев во Систина и др. Петрова во Ремедика дури ако памтам добро биле единствени со сертификати. Не е само да ти направи сликичка во 4д. Има многу важни детали што треба да ги види. Искуството е најважно.
     
    На monka_bonbonka, Dana31 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  5. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Мешенца се врагив од цтг.Ми рече докторката дека е во ред и по 4 дена кога е дежурна да одам пак.К'е ставам слика од цтг,не се разбирам воопшто прв пат ми беше денес.Не успеа ни докторката да ми обjасни,имаше жени за пораг'аj.Ме прегледа на ехо ми рече дека е постелката зрела втор на каj трет степен век'е.
    IMG_20200123_135934.jpg
    Овие високите значат контракции или?
     
  6. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Јас по последна менструација сум 32+2, а според денешниот преглед сум 31+2 и бебето одговара на оваа недела со 1 600 грама.

    Кога праевме муабет за положбата и икањето се сеќавате? Е, кај мене е сѐ уште со главчето надолу, а икањето го осеќам под папок, некогаш на средина, некогаш полево. Значи не може сепак да се одреди точно.

    Исто така минативе дена, имав чудни форми на стомаков, се тегнеше хоризонтално некако напречно на стомаков, и мислев се свртело карлично некако. Ама ете не е така. А од крајно десно осеќам мавање и тоа здраво мавање, и видов дека ноџето е.
    Целото бебе ми е склопчено, и ноџината до уста :D. Му викам на д-рот ајј како вака, да не е опасно, ептен стуткано? Еластични се вика, не се како нас со цврсти коски, смислила природата за да може да се вртат и за да излезат.

    Убав ден:)
     
    На dunika, kavadar4anka, strelkata и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И кај мене вчера така на 4д, и јас се чудев како ги стави и рацете и нозете пред лицето :D Едвај го фативме лицето, ич не е позер. Којзнае што се прават во стомак и после зашто ме боли доле, зашто ребрата, зашто киселини :inlove:
     
    На dunika, Sexybaby86, green.eyes и 4 други им се допаѓа ова.
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Маженце е и твоето? Моево да, и како шо велиш едвај некое сличе поасално. Едното раче пред лице, другото пред куре хаххах, си знае шо да си скрие хаа:D.
    Можда женските попрчки се :)
    Да, и без воздух сум чат-пат и притисок на бешикава осеќам и од страна на стомаков, кога се тегне
     
    На Jana06, Dikinzi и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  9. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Мамички правев крвна слика 13недела сум. Леукоцити покачени до 10било нормално мене 11 гранулоцити до 80било нормално кај мене 81. До скоро бев малку разболенка само парацитамол пиев. Има поминето една недела од кога пиев. Ме преслуша докторката така покажува ок. Се мислеше дали да ми даде антибиотик и реков ај не да почекаме дека бремена не сакам да пијам. И да напоменам притисок нисок 90 со 60. Што мислите вие можда требаше да прифатам антибиотик некоја со слично искуство да ми сподели
     
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Ова горе се откуцаите на срцето на бебето помеѓу 120 и 160.
    Доле на листот треба да има друг график за контракции
     
    На Tedyyy и lovely12 им се допаѓа ова.
  11. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Јас не би прифатила антибиотик, ако не се осеќам со такви симптоми. Ако имаш некаква бактерија, температура над 37 и други тегоби, тогаш да.

    И мене ми се 11 леукоцитите, а малку се намалени еритроцити, и докторов не ми изреагира. И нормална појава е такви да се во бременост.
    И притисокот ти е во ред, според мене.
     
    На sweet.woman, Dikinzi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  12. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Од сам почеток на бременост леукоцитите ми се благо покачени, никогаш не ми дала терапија докторката за тоа. Нормално е некои вредности на к.слика да отстапуваат во бременост (леукоцити, седиментација, холестерол итн.) Имаше членки во темава кои пиеле антибиотик за леукоцитите, но сепак им останале покачени, така што јас не би, ама ти си знаеш.
    Притисок имам и понизок од тебе дури, исто никаква терапија не сум добила, воопшто не е потребна. Подобро низок, високиот е опасен :)
     
    На Miss.N, dunika, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Тоа се откуцаите на срцето на бебето. Само еден каиш имаше? За контракции е друга линија.... Еве цтг со контракции. Кога ги нема контракциите долната линија е права доле на 0. Горната линија се откуцаите на срцето на бебето и тука кај мене.
     

    Прикачени фајлови:

    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Еднаш пишав овде, слушнав од д-р Кристинка во една емисија баш за овие крвни елементи. Тоа се случува дека се зголемува волуменот на крвта, а крвните елементи (бели црвени крвни зрнца)остануваат исти, и затоа на анализа се поголеми и помали од вообичаено. За ова глупаво е да се зема антибиотик, кога нема влијание. Важно да се внимава на хемоглобин, железо, шеќер и притисок во бременост, тоа досега го имам научено.
     
    На dunika, sweet.woman и Thallia им се допаѓа ова.
  15. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Каков антибиотик бре нема никаква потреба од него, леукоцитите е нормално да се покачени во бременост до 15 и плус тоа си била настината и треба време додека се смират, 2 недели после настинката можат уште да бидат покачени, ти ако се осеќаш добро, ако немаш некој симптом дека нешто не ти е добро или слично тогаш немаш гајле, уживај си во бременоста. Со лесно :)
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Д-димерите ми се 3900, денес испитував пак да не е некоја грешка. Може да ми се грешни како тебе анализите за скриен шеќер.

    Во хемолаб д-димерите вчера 1950, а во две државни 3500 во една, 3900 во друга :)
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Ме утешивте мамички бидејќи стварно се загрижив. Немам температура а омалаксена сум сигурно заради намалениот притисок и одбивноста кон храна бидејќи мн повраќам
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja @mariz Fala vii:)
    Nemam druga linija..samo ova mi go dadoa.Eden pojas imav na mene.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    20200123_170850.jpg
    Многу сум трудна:rofl:
     
    На Girl-Rabbit, Fallen.Angel, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
  20. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Uste na pocetokot na transfuzija mi bea 1000, a vo biotek lab 140 i vo labaratorija na bolnica145...pa transfuzija ja isklucija za rezultati gledanje
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.