1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    За притисокот не се секирај, додека не е висок не е страшно.
    Јас сум една од тие што пие антибиотик заради покачени леукоцити и гранулоцити (тоа укажувало на бактерија). Само кај тебе се благо покачени може и заради тоа што си била болна. Кај мене брисевите се чисти, болна не сум била, па докторката сметаше дека треба да пијам. Има антибиотици што не штетат воопшто на бебето, така да и да дојде до тоа ќе си пиеш и не се плаши ќе си помине.
     
    На sweet.woman и LadyC им се допаѓа ова.
  2. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Женски видов има тема за Зачувување на матични клетки, но нема коментари од 2018 година. Првиот пат не оставивме, а сега се двоумиме со мм... ваше мислење околу ова
     
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Минатата недела еден ден а еве и денес имам некои болки внатре во вагината. Не знам како да ги објаснам, не се баш болки, него како некој да ме штипнува од внатре. Ептен кратко трае ама ме пресекува. Плус и како чешкање го чувствувам. Не знам дали е за паника. 18+5 сум
     
    На Fallen.Angel и LadyC им се допаѓа ова.
  4. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Kolku e ispituvanje na d dimeri biotek ?
     
  5. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Само д димери 700ден
     
  6. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно.Ги имав и jас тие болки како да штрекнува,некогаш како со нож нешто да ме пресекуваше.Тоа било од што се ширела матката.Барем мене така ми рече моjoт матичен.Не грижи се:)
     
    На Fallen.Angel, lovely12, Butterfly1107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    И јас исто така размислувам и јас за другите не зачував, а сега сакам, тука во една болница само се чуваат бесплатно, ама ги подаруваш уствари како донор фактички и не дај Боже ако ти притребаат имаш пристап и ти, а ако му требаат на некој друг и одговараат твоите м.клетки тогаш му ги даваат нему. Од една страна е добро затоа што можеш да спадиш нечиј живот, а од друга страна, викаш што ако ти затребаат не дај Боже, а они веќе ги искористиле за друг?
    Не знам, се мислам сеуште....
     
    На green.eyes, Thallia, kavadar4anka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. beba@meba

    beba@meba Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    и јас имав осетено околу15 недела прв пат. Сега сум 21+2, и одвреме навреме пак ми се случува ама поретко.
     
    На Butterfly1107 и Petrova Ceca им се допаѓа ова.
  10. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, tuka Whitecloud95 samo so Nov nick, ne mozam Kako whitecloud da se najavam..eve veke 7ma nedela 2ra bremenost, vtor brak, sreken ovoj pat, Fala bogu..bev nekni so hubby na ginekolog prvpat go cuv toa malo srcence kako cuka!! Da vi dava Bog na site takva sreka!!!
     
    На Slonce91, Girl-Rabbit, sweet.woman и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    IMG_20200105_052751.jpg so kiril prvenceto moe 7mi mesec, pisete whitecloud ovaa slika ke vi se pojavi
     
    На sweet.woman, Kate Rina 93, monka_bonbonka и 3 други им се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Имаш тема за слики од мешиња се вика "какви сме/бевме кога бевме како трудници.
    https://forum.femina.mk/threads/Какви-сме-бевме-како-трудници-слики.14707/

    Мешиња јас пак сум болна и со несоници. Утре ќе си побрам антибиотик на скрининг. Не се трпи веќе ова. Грло 3/4 ден ме боли, сува кашлица имам, трески и сл. Исто значи на недела две фаќам. Јас не знам што ми е ама веќе нервоза ме фаќа , башка малиот одма префаќа од мене и вријам. :punch: :@
     
    На strelkata и Petrova Ceca им се допаѓа ова.
  13. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    Ауу и јас од вчера пак со болки во грло, а пред 1 месец точно бев исто болна со нос полн и грло, немој антибиотик, вируси се, ги има 200 видови ми кажа докторка тука и маж ми исто го боли грло, нос му тече, затнат е.....
    Синоќа направив чај од ѓумбир изрендав и со мед и лимон пиевме и двајцата, еве сега се будам не ме боли ич грлото, планирам и денес да си направам и сабајле и вечер, подобар природен антибиотик од ѓумбирот нема, верувај, пробај прво со него и после размислувај за антибиотик, башка ти си и во почеток уште, немој да брзаш да земаш, ако е вирус џабе и ќе го земаш, нема да ти делува, треба време за да помине.
     
    На Thallia, green.eyes, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Знам мила, ама ако ми веруваш се на се спиена сум 2 саати. :(
    Малиот ми крена температура исто, па и со него цело сабајле сум... Ќе видам што ќе кажат на скрининг денес, 12+ сум. :/
     
    На green.eyes, Dikinzi, Kallias2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Вчера цел ден у фрка,на газ не успеав да седнам и после немало да ме боли коска :envy: маж носи на работа, дете на градинка, па вчера и термини за балет и латино, па болници, па пак земај маж. И сабајле кога се туширав се избричав и не сум се погледна у огледало колку сум се испосечела дури кога отидов на контрола за мокрача да дадам гаќите крвишта (facepalm)]:) едвај се исчистив таму :rofl:
    Таа таму 100 пати ми го местеше цтг не успеа како шо треба да ги најде тоновите на бебето па испрекинато беше, ај така се намести ај онака, аман ма жено :swear: ај некако се фати малку. Иначе беба моја, пилето мое, мајмунката моја е завртенааа :clap::clap: со главче надолу и спремна е за излегување ( се надевам нема да се заврти пак) на вагинален преглед (mooning) го прашувам гинекологот дали сум затворена :rofl: вели не проверувам тоа, само дали главата на бебето е долу. Вика, верувај не сакаш да те проверам, ќе ме боли ли, вика да!! Значи мене он тоа никогаш не ми го праел за да не ме болии, е сега ми е јасно зошто се жалевте кога ве прегледуваат вагинално!!! терминот за царски требаше да го откажам, докторот вели од таму ќе ти дадат др упатства, ај од таму на клиника, додека паркинг најдам, да се пријавам итн ме гледаа уште еднаш на ехо и докторката вели да го откажеме ли, викам може ли сепак да се прави царски, ако е завртено бебето, вика да, но тоа не го препорачуваме, а што ако пак се сврти понатака бебето?Вика пак ќе направиме термин за царски. И така го откажав терминот, ќе идеме природно со Бога напред :clap::clap: наредна недела пак сум на контрола таму. Е сега пак почна да ми фуфка и за природен, оти многу ме боли срамната коска, не знам како ќе биде на пораѓајот, да не ми сметаа таа болка (facepalm):sweat: толку што ме болеше синоќа, дури коски ми пукаа кога се вртев.
     
    На strelkata, Girl-Rabbit, VDT2906 и 14 други им се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Знам колку сакаше да се сврти, мило ми е и нека остане така до крај!:inlove:
     
    На dunika и ddevojce им се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Фала мила, а вие побргу да оздравете со синчето.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Девојки, тримесечниот шеќер до која недела се испитува дали знаете? А до која оној со течноста??
     
    На Chuchanov и LadyC им се допаѓа ова.
  19. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    Знам, ти верувам и те разбирам. Го имам поминато тоа со 2 деца и сама скроз без никаква помош, болни сите тројца.
    Ништо, прашај си го и докторот денес, ти посакувам најубав преглед и да слушнеш тоа што ти срцето сака :*

    P.S. Јас денес сум поарна, не ме боли грлото ич, еве си направив чај планински и изрендав ѓумбир внатре, со мед и лимон.
    На здравје :coffee:
     
    На ddevojce, green.eyes и LadyC им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Да сте здрави и живи. :*



    Јас немам болки, само многу кашлам цело време без престан. Ќе помине сигурно пак само од себе, ама ќе видам и со докторот. Едвај чекам да идеме на скрининг уште ситнооо... :inlove:
     
    На Kate Rina 93, green.eyes, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.