1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Јас сум во 13та недела, преглед ми е закажан дури по 2 месеца, до тогаш ќе пукнам!
    Дали се нормални привремени, краткотрајни болки во пределот на матката и јајниците? Вчера една остра болка што траеше 2 секунди ме преплаши.

    Јас не можев да заспијам ако не сум на стомак, откако дознав дека сум бремена спијам настрана без проблем и шубе ми е ако сум барем малку на стомак, се будам.
     
    Последна измена од модератор: 5 април 2020
    На Chikitaa, Lovebug01 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И мене ми се згадија тогаш. Немав запалено се до пред скоро време. Малку нервози имав и пак ги имав започнато по 1-2 на ден. Ама сакам по ниту едно. Жал ми е така кога гледам други мајки во една рака детето, во друга цигарата. Плус после пораѓај планирам да вежбам и да заличам на човек, па нема да ми требаат овие срања.
     
    На Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Зошто за 2 месеци? Ја сега сум 12та правев 1скрининг следен редовен преглед за 4 недели треба да закажам кај матичната..2 месеци ми изгледаат многу без преглед :|

    Инаку и јас ги имам тие болки ми рече матичнава нормални се се додека се како менструалните.
     
    Последна измена од модератор: 5 април 2020
    На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Јас правев ултра звук на 12та недела и сега дури крајот на мај. И мене ми се многу, ама тука кај што сум така прават. Нит мерат врат кај бебето, нит проверуваат за даунов синдром ако „не си во ризична група“, ако сѐ се одвива нормално и не крвариш, сѐ е ок. Не знам што да речам, ви завидувам кога читам колку ве проверуваат Во Македонија. :/
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Не сфатив дека си надвор од МК..да јас тие мерења за даунов баш сега ги правев кај матичната ...а за која земја станува збор?
     
  6. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Девојки дали правите фетален ехокардиогравски преглед , доколку е во ред втор скрининг дали има потреба ? Јас прегледите ги правам кај д-р Таше , ама ради ситуацијата што е сега втор скрининг направив кај матичната ... ми рече дека бебето е добро ... а читам и во едно проспектче што го имам од Плодност го пишува и тој преглед од 18 до 22 недела...доаѓала докторка од Струга и го правела тој преглед. Дали имате правено?
     
    На emekreme и babyboy1 им се допаѓа ова.
  7. Bube.96

    Bube.96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Hehe znaci epten isto sme mene mi e kraen termin 5.7 ama doktorkata rece da ocekuvam okolu 20 do 25 juni deka cela bremenost nisko go nosam i i veke e svrteno so glavce nadolu ocekuva porano. Jas prviot pat sum prirodno i i gledav vo sante se namaleni cenite na 500 e za prirodno zatoa go staviv vo opcija. Mnogu se plasam od guzvite vo chair sega da ne se zarazime cekajci inaku neznam ni jas doktori vo sante osven Adamova kaj nea bev na skrining i epten sum zadovolna i od odnosot i od strucnosta. Se nadevam ke se smiri situacijata za brzo
     
    На Andra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Да,јас го правам. И за првата бременост и за оваа,среќа што докторов каде што ја водам бременост ми го прави тој преглед инаку точно пациентките ги праќаат Струга баш за тоа. Вториот скрининг ми беше 18+3 , а за ехокардиогравскиот преглед ми закажа на 22+4 ...ако можеш да го направиш ,направи си го
     
    На Chikitaa и eta им се допаѓа ова.
  9. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Шведска. Ако не си над 35 и немаш лица со даунов синдром во фамилија, не ти прават. Ако навистина сакаш да дознаеш, да си одиш на приватно.
     
  10. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас правев таков преглед во прилеп кај др.драшко кој работи во систина а за викенд приватно дома можиш да си закажиш тоа ти е детлен прглед на срцето на фетусот проверува проток на крв од една во друга комора а и некој отвор на срцето кој бил од голема важност да остани отворен..доколку се затвори и се открие на време имало време да се реагира и да се реши...затоа и се правела таа фетална ехокардиографија...
     
    На Chikitaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    А баш ќе речеш дека во тие земји уште повеќе и построго контролираат и праат чуда од тестови ама ај како за сите така и за тебе сигурна сум дека на крајот се ќе биде добро :)
     
    На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Ctg во систина знам дека е 500 ден.Може на почеток кога не треба често да одиш таму.Јас ако ептен е хаос после 36 недела ако треба почесто да одам ќе барам таму да лежам отколку да се шетам и онака до 38 треба да ме породи.Јас сум прво царски и сега царски.
     
    На Bube.96 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Da i jas osekam isto.Ostanav vo wc,samo mi se moca.Se drugo e vo red.Bebe pritiska
    So lesno
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Da se pravi,Lile od Struga e strucna za toj del.Ja sledi rabotata na srcetoi nedaj boze dali ima nekoi anomalii.Bez razlika dali e dobar vtoriot skiring se preporacuva da se naoravi nahnadno toa ispituvanje.
     
    На Chikitaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Од која до која недела се прави овој скрининг за срце ?
     
    На Chikitaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Najdobro od 20 do 24 ta nedela...
     
    На eta и Chikitaa им се допаѓа ова.
  17. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Zdravo mesinja kako ste ,sega procitav Bolnica Plodnost od utre vrsi zakazuvanje na termini a od 13april pocnuva so rabota ,moze na nekoj ke mu znaci informacijata
     
    На Alishan30, eta и Chikitaa им се допаѓа ова.
  18. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Da megutoa ona sto ne zagrizi bidejki i jas treba da odam e ona sto pred malku slusnav na vesti deka neoficijalno zabolenite od Krusevo imale kontakt so Plodnost.Doprva treba da potvrdat....
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Јас сум 21+1 утре почнува со закажување болницата Плодност , па ќе се јавам да прашам дали иде докторка и да се закажам таман до 24 недела ....
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас не појдов, матичната комплетно се' гледаше, на крај обрна внимание ма срцевиот мускул, работата на срцето, комори итн, и не ми рече да правам нешто друго детално. Така да, не бев а се двоумев...
     
    На Chikitaa му/ѝ се допаѓа ова.