1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Женски
    Dali taka koga ne e aktivno bebeto ti vikaat da se zavrtis na strana? I kaj mene bese taka pa malce go razmrdaa i na strana me svrtija za da lezam taka
     
  2. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Лелеее одамна се жалам на тоа, дури стравувам од бактерија во мочниов меур. Брисевите беа чисти. Бебе е со глава долу, и др вика дека е нормално. Ама мене секој ден ме боли,малку да пропешачам и после цел ден е тешко мене. Кога ќе поседам, ми се смирува ама кога ќе станам дури накривувам од болка. Најмногу кај деснава ципа ме боли, и ако треба да ја преместам нешто деснава нога, со болка ја подигам. Стварно не знам колку е ова ок.И за папукот-стомаков ми е оптегнат скрос, а внатре папукот ми е цел кафен, ко небаре немијан и со стара засушена крв. Прв пат ко го видов се преплашив ама читав нормално било. А @Dianas за хемороидиве баш сакав да прашам и јас, мене ми се направи еден надворешен и мнооогу ме нервира (веќе 2 недели стои). Дали дека еден ден не можев лесно да појдам во вц па од напон (а и порано на 2,3 пати ми се има случено), или пак од самото бришење со тоалетна , не знам. Го мијам местото, прво мачкав со една маст па видов дека не е за трудници. Па не мачкам ништо, па од пред два дена малку му ставам од кремана Здраве ....Не знам што да му правам и што е дозволено за мачкање за нас. Како плускавче е надворешно и си викам кај се јави сега,нелагодно ми е( да треба клизма ами да ми стават)?:x Се надевам ќе помини....
     
    На Dianas му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Мислам дека до 130 се толерира, но ако има некој искусен нека пише. Ако ти е мисла прашај гинеколог.
     
  4. Talesia

    Talesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    За хемороидот, на памукче ќе си ставиш кантарион, и така неколку пати на ден, и миј го местото често, ама не со топла вода. Мене за 2 недели ми се повлече.
     
    На eta, Dianas и lavinija28 им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Зависи дали имаш и други проблеми и дали само вчера ти се качил или често се случува?
    Измери денеска пак од сабајле, па после ручек на пример. Ако е повеќе од 130 со 90 јави се на лекар.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Искрено женска, следно и јас сакав тоа да го пробам:) Секако се снабдив со кантурово масло (убаво било за после пораѓај здравје, ако се породам природно и ако ме сецна:) )
     
    На Talesia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Dada isto me vrtat na strana da lezam i mi go tresat meseto za da go razmrdaat...
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Според термините ти си 6 дена пред мене, а јас утре ќе сум полна 16та. Како ти си 18та? :wasntme:
     
  9. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Епа полна 17, 17+1 нели е веќе 18 недела? :wasntme:
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па така му доаѓа, да. Јас секогаш си ги кажувам полните недели.
    Ама пак ми е чудно. Тебе крајниот термин ти паѓа во четврток, значи секој четврток треба да влегуваш во нова недела. Мене ми е 23.09 (среда) и утре полнам 16 недели. Тебе ти е 17.09 четврток. Малку ми е чудно, како во вторник си нова недела.

    весела математика направив :wasntme: Ама ти реков уште на старт по тебе се водам :)
     
  11. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Мене на вториот скрининг ми се помести терминот. Според менструација денес сум 22+5 а според бебе 23+4 (мада не ми е редовна менструација мене).. И мене ми одговара да си ја рачунам поголемата недела:D
    Пс: Според ова на нет да читам за развој во 24 недела? Како прворорка сум хаха
     
  12. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Женски вчера при бришење 2 пати имав како лигав исцедок ама по малку, еве денес имам повеќе ама не е помешано со крв, можно ли е да е мукозниот чеп? Инаку сум 36+4
     
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Немам други симптоми..Само вчера вака, обично често го мерам бидејќи често ме боли глава но до сега ми бил или 120/80 или низок. Да, ќе го мерам овие 2 дена 3 пати на ден па ќе и се јавам на матичната... незнам еве и сабајле ми беше 130/80 и уште ме боли глава. Најверојатно дека обично ми е низок, па и овој малце покачен го чувствувам. Страв ми е нешто да не се искомплицира:worried:
     
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Според апликациите што ги имам во телефон, краен термин ми е 15.09, 17.09 ми е според доктор. Се јавува таа разлика од по некој ден нели :D
    Ќе видиме ко ќе се роди најточно :rofl:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Jas sum na patoloska od fevruari i so boleduvanje preku fond.
    Ostanati trudnici poradi situacijava se oslobodeni od rabota so potvrda od maticen ako ne gresam. Taka?

    Kakva potvrda se nosi i kako se vodi potoa kako boleduvanje ili osloboduvanje ili...?
    Kolkav iznos ke se isplakja dodeka trudnicata e oslobodena ?
     
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    Бев денеска на преглед чаир, супер поминав бебе е супер, плодова и цтг таман. За 10 дена пак на контрола да појдам треба.
     
    На Sofi.ja, Talesia, Jana06 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Кај мене не ми бараат никаква потврда. Сега со новата уредба ми земаат 12 дена одмор добивам 100% плата. Во таа уредба за земање денови се трудници хронично болни итн...
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Taka e vo red dodeka ima denovi od odmor . Sto ponatamu? Procitav nekade deka nosat potvrda ama kako se vodat posle toa ne mi e jasno
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Можеби зависи од фирмата дали бара. Кај мене конкретно не бараат. Ми рекоа ќе ми земат 12 дена а потоа може ќе ме пуштат на принуден до крај на април или ќе ми овозможат да работам од дома. Бидејќи нир не сме на боледување способни сме да работиме. А за од 01.05 здравје како ќе наложи ситуацијата. Знам многу трудни што им дадоа лап топ и работат дома.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, опушти се зашто ќе го качиш уште толку од нервирање. Висок притисок воопшто не е за занемарување, мери го секој ден и ако има потреба оди на лекар. Ама може да е нешто привремено, промена на време, затворени дома и сл.
    Немам проблеми со притисок, ова ти пишувам докторот мене што ме советуваше зашто ради шеќерот и отоците се очекуваше да имам висок притисок, па ме припреми психички :)
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.