1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.515
    Допаѓања:
    2.158
    Јас појдов на матичен и им кажав дека ми треба потврда за бременост. Ми извади некој документ со податоци од последен преглед. Инаку платата си е на товар на фирмата и ми исплатија 100%.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ana_K

    Ana_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Јас бев на боледување месец февруари, и после матичниот гинеколог ми даде потврда дека сум бремена и ме ослободија од работа. Со оваа потврда платата е на товар на фирмата. Тогаш матичниот не ми кажа дека може да се продолжи боледувањето преку меил со комисија, најверојатно полесно му беше да издаде потврда што не е фер спрема фирмата, бидејќи претходно сум била на боледување а сега фирмата ќе треба да ме плати.
     
    Последна измена: 7 април 2020
    На Ivyano, eliii89 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  3. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Така е, се сложувам. Јас сум на боледување и ќе терам до крај така.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Водете се по една дата. На ехо, бебето оди напред - назад, зависно како ќе ги земе мерките докторот. Двајца доктори, различно ќе кажат. јас се водам по термин даден на прв преглед и тоа е тоа. Мене циклусот подолго ми трае и од старт бебе беше -1 недела, точно колку и јас покасно што добивам од некој идеален 28 дневен циклус (35 дена). Вака ако гледам по секое ехо, ми нема крај.
     
    На simonka93 и Среќичка им се допаѓа ова.
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    А колку ден ти било боловањето?
    14 дена е преку матичен па за следни 30дена одиш кај специјалис и на комисија. Документи носиш на работи бидејќи до 30 дена они покриваат другото фонд. Јас бев така и после ова боледување си продолжувам нормално на работа бидејќи е се во ред и немам потреба да седам на боледување. А ако си сакала патолошка треба сама да побараш да продолжиш боледување. Ако дпкторот видел сека си во ред нема зошто да си на терет на фонд. Не разбирам што не е во ред спрема фирмата? Тоа е твое право да си на боледување доколку имаш високоризична бременост
     
  6. Ana_K

    Ana_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Имав боледување и од матичен 14 дена и плус од комисија 30 дена (имав еден абортус, па затоа беше препорачано строго мирување). И од доктор е препорачано боледување, меѓутоа боледувањето ми истекуваше баш кога ги затворија комисиите, па матичниот ми издаде само потврда (во смисла сите трудници земаат потврда, земи и ти) . После од форум прочитав дека членките без проблем си ги продолжуваат боледувањата.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ама тука зависи дали он смета дека треба да си патолошка или не. Бидејќи сега ако седиш април дома дури трае вонреднава состијба а од мај наместо на работа пак зњмаш боловање тешко да ќе ти одобри комисија. Тоа ми беше и прашањето дали си за патолошка според доктор или не? Ако ти сметаш дека згрешил Оди на второ мислење ако си за патолошко бркај документи и пак врати се на боледување..реално за него нема разлика дали ќе ти даде потврда или не. Исто му е не му е ништо полесно или потешко во однос на документи. Реално ти се сам бркаш специјалист комисија трчање во фонд. Ти за следни 30 дена си требала на конзилијарно да одиш и на матичниот да му дадеш потврда само од конзилијарното... се надевам ти помогнав
     
  8. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Trebalo elektronski da ti podnese maticen ginekolog ,jas isto ama maticniot podnese dokumenti vo Bukurest epektronski vo rok od tri dena vratia pred istek na datata,od tuka maticniot sam gi praka vo fzom bez da se odi, neznam zasto ti davala potvrda koga trebala vaka da napravi
     
  9. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Ama ne rabotat mesec dena komisija kako da brka rabota,toa maticen sega vo ova sostojba sama pusta dokumenti bez dokument od specijalist od klinika ,praka elektronski vo Bukurest a tie vrakaat i posto e na patoloska prodolzuvaat direkno site od tamu bez problem,se toa brka maticen elektronski nego moze go mrzelo pa najlesno potvrda da i dade , moze vaka ke i se prekine ne moze nego sigurno patoloskata i isplatata ke prekine zosto nema prodolzeno dokumenti
     
    На Ana_K му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ама чекај малце законот е тој не може да продолжи 30 дена без конзилијарно од 3ца доктори. За овие првиве 30 дена треба само мислење од еден специјалист. На која основа матичен ќе и продолжи? Матичен те покрива први 14 дена после тоа одиш на специјалист во државно или приватно законот е тој.за да прати матичниот до букурешт му треба тоа конзилијарно од 3ца доктори инаку што ќе прати до букурешт? Веројатно било недоразбирање не е возможно комисија да стави клуч на врата не работи само за трудници туку стотици луѓе месечно продолжуваат боледувања. Она до сега не била на патолошка таа се дава од старт за цела бременост со лежење во болница итн а друг тип ризична бременост се одредува 30 дена па после одиш на специјалист па пак 30 дена и така секој месец. Тоа дека го мрзело е не возможно ..може го мрзело да и објасни да оди на конзилијарно затоа советував да си расчисти со докторите што мислат дали е работоспособна или не
     
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    I na mene elektronski mi go prodolzija boleduvanjeto-patoloska. Preku fond sum ovoj mesec.
    Muabetot e shto poradi situacijava koja sigurno ke trae uste 2 meseci , sekako mora da sedime doma. Razlikata e sto preku fond ni isplakjaat 70% , a preku firma 100%.
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Затоа и бев кај димчев, бидејки драшко гледа само срце, а димчев покрај срце го гледа и бебето а 1100 е разликата во цената
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    A ti dostavi li konziliajarno kaj maticniot? Na koj nacin ti prodolzi kimisijata samo so negov predlog bez konzilijarno? Me interesita zasto i jas treba da prodolzuvam naskoro
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Se javiv kaj maticniot mi kaza deka komisija na klinika za konzilijrno ne rabotat se javiv i tamu mi kazaa isto ,i maticnata sama spremi dokumenti i i elektronski gi prati co Bukurest za tri dena i vratia dokumenti od Bukurest na mejl kaj nea i mi go prodolzile za cel mesec ,maticnata od kaj nea zema i go prati direkno vo fzom a mene mi go pusti na viber od viber jas go prativ vo firma ili na gazda ,smetkovoditel na firma ,zosto koga ke stigne mejlor od Bukurest maticnata kuca primeroci neli od kaj nea i se toa komplet odi taka da ni bev na komisija nikade ,kaj maticen nisto ne dostaviv bez konzilijarno odev zosto terminot od Gak mi go otkazaa ne rabotat, samo maticen sostavuva elektronski i pusta vo bukurest a tie vrakaat vo rok od tri dena i vratia,inaku vrsi rabota pred da ti istece datata od prodolzuvanje na patoloska ,mene vo sreda sega pusti maticnata vo Bukurest vo ponedelnik odobria
     
    На Andra и mamaorhidea им се допаѓа ова.
  15. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Ama ako si na patoloska firma ti isplaka prviot mesec samo 100 %,posle toa ako si na patoloska ke isplaka 70 %
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Epa vaka znaci imav zakazano na Gak i koga se javiv mi otkazaa ne rabotat se pomestuva mi rekoa ,i maticnata znaci bez toj dokument od trojca doktori bes konzilijarno isprati samata dokumenti vo Bukurest,jas nemam ni pregled ni odev, znaci elektronski odese rabotava bez da odam nikade ,cekav odgovor od Bukurest o samite pratia dokument na koj se prodolzuva patoloskata mesec dena i na toj list imam se napisano ,od toa mticnata kuca dokumenti ,i ona gi prati vo fzom ,i i j elektronski na firma ,znaci sega bese toa zavcera ,vo Bukurest zavrsiv rab bez da odam i bez dokumenti od Gak ,a sto pratila kako dokumenti maticnata neznam zosto taa elektronski praka,znaci cela bremenost sum na patoloska skoro sekogas odev konzilijarno i i se kako treba ,ovojpat mi se javi maticnata i mi kaza deka seka odi elektronski bez konzilijarno radi situacijava i deka ne treba da odam sega se e elektronski i taka i zavrsi,ama zenava pisa deka bila na patoloska barem jas taka procitav a ako e na patoloska nemoze da i dade maticen potvrda znaci ona mora da prodolzi patoloska preku maticen zosto ona bila veke ednas vadela
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски,ако се отвори породилно 28 дена пред термин, дали се' до пораѓајот теретот е на фирмата или на фондот? А ако се отвори после пораѓај е на фондот, така? И во овој случај треба истиот ден ко си се породил да отвораш и да трча некој по документи или има некој рок? Не ми се јасни овие работи баш...Има тема за ова, ама оваа ми е поактивна...
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Па да јас така знам ако си на патолошка за следни 30 не ти треба конзилијарно а ако си на боледување под некоја шифра и ти требаат уште 30 дена тогаш мораш. Е сега заради ситуацијава дали и како бараат не знам
    Не ја сфатив дека била на патолошка тогаш тој матичен не може сам патолошка да ти прекине :^):^)
     
    На eliii89 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  19. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Ако го отвориш породилното 28 дена пред термин ти плаќа фондот тоа значи 28 дена ќе почнеш порано на работа т.е приближно 8 месеци откако ќе се породиш затоа подобро е да отвориш породилно на денот кога ќе се породиш,ќе го пратиш мажот ти до матичниот гинеколог и ќе ти отворат од дента
     
    На Thallia, lavinija28 и eliii89 им се допаѓа ова.
  20. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Честитки жива и здрава да ви биде.
    Ќе сакаш ли да ми кажеш кој те породи и како помина.И мене ми се ближат неделите,па се мислам дали во Чаир или на ГАК но незнам за кој Др да се одлучам.
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.