Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. babyboy1

  babyboy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  436
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира кој знае повеќе за ова...иначе јас мислам дека од првиот ден од породилното отсуство си на терет на фондот...
   
 2. eliii89

  eliii89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  627
  Пол:
  Женски
  Jas taka razbrav deka e na patoloska poradi abortus sega miruva ,nemoze so potvrda mora maticniot toa da i sredi bez da prekine barem taka jas mislam
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 3. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.548
  Допаѓања:
  2.975
  Пол:
  Женски
  Мислам кажаа на прес и на вести дека на ГАК ќе примаат само родилки со компликации и корона. Сите останати се препраќаат во чаир. Е сега, немам информација до кога е меркава. Како што ми изгледа работава, ќе трае.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  5.004
  Пол:
  Женски
  И јас така знаев за гак ама еве @Joki99 се породи таму. За Чаир збореа дека не примаат освен ако имаш болки или пукнат водењак, па ете си одат на прегледи. Не знам зашто се е различно.
   
  На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Alek0511

  Alek0511 Нов член

  Се зачлени на:
  7 април 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво, нова сум на форумов и не сум сигурна дали прашањето ми е за овде... но, ако некој имал слично искуство би замолила да сподели.
  Моментално сум 31+2г.н, во 28 недела имав како розев исцедок, веднаш отидов на гениколог се беше во ред со бебето и со мене, не ми дадоа конкретен одговор од што би можело да се јави таков исцедок. Ми рекоа да мирувам, и од страв јас буквално си сватив и станувам само за до тоалет. Таквиот исцедок ми се повтори уште неколку пати...
  Освен што ми ја зголемија дневната доза на внес на магнезиум не ми дадоа друго ништо.
  Во 30 недела бев повторно на преглед, постелката ми е добро поставена, грлото ми го мереа 37мм, проверив уринокултура се е чисто. Но исцедокот почна почесто да се јавува, па геникологот ми даде да ставам вагинално утрогестан од 200 само навечер, и покрај утрогестанот два дена немав ништо еве денес пак кога одам во тоалет како розеникаво и со точки црвени како конци( извинете незнам како попластично да објаснам)
  Загрижена сум па ве молам доколку некој имал слична ситуација да сподели...
  Извинете за долгиот пост.
   
 6. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.548
  Допаѓања:
  2.975
  Пол:
  Женски
  Колешка моја пред 3 дена отиде на ГАК да се пораѓа, отворена 3 см ја вратиле и рекле да оди во Чаир.. незнам што да речам
   
  На eliii89 и Joki99 им се допаѓа ова.
 7. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  849
  Жени, дали се знае како е родилката што се породи на Гак, позитивна на Корона?
   
 8. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.048
  Допаѓања:
  13.872
  На пресот во 17.00 денес министерот изјави дека наводно и се влошила состојбата ;( ;(
  Ако се работи за истата, мислам дека само една е родилка на ГАК позитивна на корона засега
   
 9. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски

  Штом со бебето и со тебе е се во ред, докторот погледнал и не кажал ништо, би требало да е во ред. Не се грижи. Мирувај си. Како што гледам голем број бремености се со некакво крварење.
  Јас имав крварење и кафеаво и конци па нагло крварење обилно во 10 недела и со и инекции се среди. Мирна бев неколку недели кога едно утро крв . Звонев на др и веднаш ми кажа тоа е од полипот, ставајки вагинално утрогестан може се иритирал и помина за ден-два. Ми кажа дека до крај на бременост ке се случува да не се грижам. Така да најважно е бебето да е во ред и мајката .
   
  На Alek0511 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ana-sk

  Ana-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Me primija denes na oddelenie 38+3 sum nemam nikakvi bolki ni simptomi na eho bebe bilo dobro i so protoci i se...no nekako na ctg uspieno bilo...eve i pred malku mi pravea ctg i sega pa bilo vo red no duri i kontrakcii se javile a jas ne osekam nisto.... mi najvaija utre ke mi stavile provokacii i neznam valjda me podgotvuvaat za poragaj...navistina sum zbuneta...nekoj so slicni iskistva?? Za kolku vreme po provokackiite fakaaf bolkite kako odi toj proces?? I neli e rano vo 38nedela za provokacii???? Navistina sum zbuneta...:worried:
   
  На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  8.443
  Кај мене така се цедеше една недела скоро пред пораѓај
  Ако отвориш породилно пред термин е на товар на ФЗОМ,но не ти се исплаќа веднаш туку откако ќе се породиш и откако ќе извадиш извод на бебето.
  Не знам дали има рок, ние го чекавме изводот 3 недели,па поднесовме, тоа беше некаде 20 дена од породување.
  Инаку после некој ден од породување мм беше кај матичниот гинеколог за документи,отиде и кај мене на работа ги завери и кога излезе изводот ги однесе во фонд. После носењето во фонд по 7 дена ми пуштија една плата (имав отворено 45 дена пред термин) а после 3 дена и другата (првата за породилно).
  Си носевме сами документи за да убрзаме процедура,ако оди преку фирма повеќе се чека.
  Јоки може имала врски:D или ризична бременост.
  За ГАК изјавија дека примаат само пациентки со ризична бременост и со корона вирус.

  Утрогестанот е поддршка на бременоста.
  Го примав скоро цела бременост,доколку на ехо било се ок не се плаши,би требало да е во ред. Грлото ти е супер за таа недела,дали ти го прегледаа со рака?
   
  На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Alek0511

  Alek0511 Нов член

  Се зачлени на:
  7 април 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Утрогестанот е поддршка на бременоста.
  Го примав скоро цела бременост,доколку на ехо било се ок не се плаши,би требало да е во ред. Грлото ти е супер за таа недела,дали ти го прегледаа со рака?[/QUOTE]
  Ти благодарам на одговорот.
  Не,со рака не ми го прегледаа. При вагиналниот преглед само констатираа дека е во ред должината и дека е затворено...
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  5.004
  Пол:
  Женски
  @srce-9 ни ја нема. Дали се олеснила?
   
 14. srce-9

  srce-9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Уште несум мила.
  Се спремам за кај докторот еве, но кога станав осетив нешто како кога ќе ми дојде циклус ми се слизна нешто, отидов во тоалет и гледам на влошката исцедок лигав нема крв но таква чудна боја како зеленкаста темно, не е ниту она кафеава. Да не е ова чепот?
  Немам болки, ме пресече само стомакот кога станав и толку.
   
  На Kate Rina 93, Veki4kaa и 0ли им се допаѓа ова.
 15. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  5.004
  Пол:
  Женски
  Би требало да е по тоа што сум читала тука. Ајде може си почнала да се отвараш. Со лесно како и да е, па пиши кога ќе можеш.
   
 16. Enci200

  Enci200 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  750
  Јас на крај 39 недела имав така,крв во парталчиња, или како розе вино...ми викаа тоа матката почнува малку да се отвора. Ме примија во болница ич не отворена, па што знам како крвареше 4-5 дена а неотворено...додека се пораѓав при секој грч си течеше крв.
  На крај кога заврши пораѓајит една сестра и рече на другата зошто толку крв, и таа одговори секој грч секое отварање матката крвареше.
  Ете, којзнае
   
 17. Enci200

  Enci200 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2018
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  750
  Не се плаши, јас со провокација бев, ништо комплицирано. Кај мене беше окситоцин, тоа е како инфузија и си капе во раката низ цел пораѓај. За саат време почнуваат контракциите, си лежиш и си дишеш :)
  Тие ја контролираат дозата и со тоа брзината на пораѓајот.
  На средина на пораѓај ми беше ладно, ми рекоа ајде ќе исклучиме окситоцин, иди истуширај се, и така и се орворив побрзо.
  Кога го исклучија имав мали грчеви.
   
  На Ana-sk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Joki99

  Joki99 Активен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2020
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  321
  Пол:
  Женски
  I jas imav taka. Potoa krv cepot e
   
 19. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.571
  Допаѓања:
  13.352
  Пол:
  Женски
  Со лесноооо, сигурно почнал процесот! Чекаме убави вести ;):inlove::sun:
   
 20. Vojdana

  Vojdana Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Феминки сабајле повторно ми се јави докторот и ми рече да се спремам и да одам кај него...Беше загрижен бидејќи понеделникот му кажував исто на телефон дека имам болки...
  Бебето е супер, 10 недела , се развива добро, ми рече многу убаво ќе било...:inlove:
  Сега можам да си продолжам со терапија и да го чекам скринингот за точно две недели...Денес пак ќе ѕвонам во Систина да видам дали е излезен распоредот...
  Инаку докторот кога ме гледаше на ехо ми рече кога ќе се породам ќе ме ставел малку на диета...Искрено да ви кажам не знам зошто ми кажа така, јас моментално немам многу вишок килограми освен на стомакот што имам можда малку масни наслаги ама висока сум и не ми се познава...
  Како и да е, мојов доктор направи уште подобро мислење да имам за него после овие постапки негови...
   
  На Thallia, K.Mari4ka, eta и 2 други им се допаѓа ова.