1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Ana-sk

    Ana-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Isto i kaj mene so infuzija mi pustija provokacii kapka po kapka i pocnav da imam bolki....pred toa me pregledaa 1/2 prsta sum bila otvorena...sega neznam do koga ke trae ova vaka dali ke istece celo sise ili ne? I do kolku prsta treba da sum otvorena? I da kazam za idnite mamicki nema sansi da ne gi prepoznaete kontrakciite znaci bukvalno kako kais da te stega i kako da imas nagon za po golema nuzda...i taka se zgolemuvaat se poveke
     
    На Филотеа и eliii89 им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Драго ми е дека си добро и јас сега правев 1 скрининг..не ти прави матичен скрининг? Или по желба одиш во систина? Прашувам будејќи јас бев кај матичната да не нешто пропуштам ? :)
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    А во тој момент дали бебе прета и колку долго трае една контракција? И што правите во тој момент, лежите/се движите....?
     
    Последна измена: 8 април 2020
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Дали сите задолжително правите посебен преглед за ехокардиографија кој најчесто читам одат кај Драшко во Систина и во која недела или со вториот и третиот скрининг го поминувате тоа?
    Мене сега на вториот скрининг Котларова ми пишала во извештајот скрининг + ехокарфиографија и поскапо платив за разлика од обичниот стандард скрининг во 12 та недела. Рече се е во ред, ги гледаше срценцата детално.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.889
    Треба да си 7-8 прста за да те земат на бокс. Водењак ти пукнаа? Мене откако ми го пукнаа ми се убрза процесот на отварање и за 1 час од тогаш се породив
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    И јас го правев вториот скрининг во Ремедика околу 4500 мислам беше, не ја чувам сметката да проверам што пишува ама на извештајот си е опишано срцето, опис, дека се развива како што треба значи направен е преглед. За ехокардиографија ако имало потреба верувам ќе ми спомнеше или пак тоа е тоа што го видела на скринингот.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Мхм.. мене 6.500 ми наплати, ама изгледа дека 2. А јас мислев заради ехокардиографијата..
    Јана во ремедика ќе се пораѓаш?
     
  8. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Ние со инфузија/окситоцин лежиме. Плус и на ктг сме врзани. Кај мене бевето преташе низ контракциите. Имав болки само во стомак не во грбот.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Ти направила ехо на срце таа, мислам дека нема потреба да одиш посебно, ќе ти кажела ако има нешто. Но сепак одлуката е твоја, оди ако сакаш и кај Драшко.
     
    На monka_bonbonka и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Планирам. Оставив аванс за да одам таму на цтг (добив информација дека Чаир не примаат на цтг ама била погрешна) и планот ми е ако се подобри состојбата со короната да одам во Чаир, ако не Ремедика.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Мојот матичен не прави скрининг, а во Систина одам лично по негова желба и тоа стриктно кај доктор Гордана Петровска...Јас не ја познавам таа докторка, ама тој рече била најдобра за скрининзи...
     
    На eta и Milkiway им се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Ок штом е така мислев нешто дополнително да не има фала на инфо
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Моево бебе изгледа априлско ќе биде. На почеток 18.05 беше па после 07.05 за да сега малку шок на 19.04. Јас имам дијабет тип 2 и веројатно поради тоа и напреднало повеќе бебево. Очекував да сум крај на 36-та или 37 недела, а меркиве одговараат на 39 недела и 3 дена. Ми вика ако чекаш термин може над 4 кг ќе биде, сега е 3,681 гр. Близнаците во 38 недела кога се породив ми беа по 3,200. По колку качуваат дневно бебињава во просек? Докторкава ми вика бркај врски можеш и од утре да се пораѓаш, дека пред тоа и кажав кај кого сакам царски. Малку нагло ми дојде ова. Како да не сум спремна. Среќа и реков на мајка ми да ги испере најмалите алишта и корпата,како да сум знаела.
    Нема да биде Ѓорѓија изгледа, велигденско може да е.
     
    На Andra, Thallia, eta и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Мене ми рече докторката дека неделно просек качуваат 200гр,а можело и за месец да стигне 1кг. Ако ти помага ова некако.
     
    На Bebac, Maja92@, eliii89 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Денес бев во систина на преглед и супер поминав имаше 2 пациентки плус јас во чекалната пред амбулантите мирно беше сите си беа заштитени со маски.Иначе бебе е добро се наместило главично надоле рече докторот 1100гр. е рече дека е супер ,а по апликацијата во моб.пишува дека треба да е околу 700-800гр. па сега се замислив да не е нешто многу големо:?: Иначе веќе неколку дена имам ужасни болки во препони и на левата нога одвај се вртам ,станувам ,и се облекувам/соблекувам докторот рече дека притиска на некој нерв и ми ги ствара болките кои ги имам.Зголемив доза на магнезиум ама докторот рече дека само бебето ако ја смени положбата болките ќе се смират во спротивно мора да си трпам ,ако ова трае уште 2ипол месеци незнам како ќе издржам искрено :( Другото постелка ,плодова вода се си е во ред.
     
    На Thallia, eliii89, Филотеа и 4 други им се допаѓа ова.
  16. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Која недела си ?
     
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    27+4
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Многу рано осеќаш такви болки како притискање на нерви ама може така е наместено. Малку ме збуни со ова дека со главата било свртено надолу. Тоа е позиција за раѓање и тоа обично се мести така после 35-та недела. Јас притискање на нерви осеќам многу во последно време. Особено кога ќе седнам во фотеља,малку пропаѓам со газот и тогаш бебе е многу активно кога сум во полуседечка положба,па кога ќе се оптегне не осеќам болка туку чувство кое не можам да го опишам,како да ти буричка во мозок,во тој момент осеќам или како ми се зголемува телесната температура или како да губам здив,да ми се затвора дишникот.
    Моево бебе со 3,681 гр уште не се наместило за раѓање, главата му е странично, од десна страна а веќе требаше да почне да се врти надолу. Не ми е страв ако сум со царски,повеќе ми е страв од природно во мојава состојба.

    И не се плаши за килажата, тоа ќе се менува во текот на бременоста.
    Јас би ти препорачала да си провериш скриен шеќер уште сега,да не чекаш кога и ако те прати матичниот.
     
    На Maja92@, eliii89 и Dance27 им се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    @elcezelce И јас би те советувала да провериш скриен шеќер.
     
  20. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    I moeto e bese tolku taa nedela ne se sekiraj za kilazata , za bolki i jas odvreme na vreme osekam bolki,i i moeto deka e nisko skoro cela bremenost e so glavce nadole i osekam tezina i kako mrda se vrti tegne osekam bolka od tezinata
     
    На WonderGuurl и elcezelce им се допаѓа ова.