1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Ako se poragas vo privatna spored mene ke naglavuvaat za carski, zaradi sumata na parite sepak operacija ta e poskapo
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel јас мислам да престанеш да ги слушаш сите што ти зборуваат од страна и тетки и стрини, а и жени кои те убедуваат да чекаш природно (еве ја две деца од по 5 кг. родив, па бутур), туку да си ги слушаш докторите кои ќе те пораѓаат, бидејќи тие најдобро знаат како во твојот случај да се постават.
    Што се однесува до царски што нејќеш, те разбирам, не сакам ни јас, но бидејќи имам генитален херпес кој може да се појави 6 недели пред терминот, во тој случај би морала да се пораѓам царски. Се е за луѓе и ништо не е страшно, а штом ти рекле царски, закажи си царски и престани да слушаш се живо и диво околу себе или да бидеш своеглава, а немаш причини за тоа.
    Good luck! :)
     
    На Maja92@, simonka93, Brpbrp и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel смееш да пиеш диазепам, јас си пијам скоро секоја вечер. Докторот ми препорача.
    Штом докторките ти препорачуваат царски, да си одиш царски и ич да не му ја мислиш. Прашај со спинална дали може ,да не бидеш со општа.
    Золва ми царски се породи, со спинална,откако не можела да се отвори, неколку часа со болки.
    Неколку денови по пораѓај гајле немаше. Вели не би размислувала за природно пак.
    Раната не е голема. После 1 нед и ги извадија конците,нормално си функционира.
    И ја би сакала царски искрено,ама знаеш како е во државниве, нема царски ако нема причина за тоа.

    Ако е навистина големко бебе, зашто да се мачите и ти тоа со природно.
    Докторките знаат најдобро .Те :hug:
     
    На Thallia, simonka93, Brpbrp и 4 други им се допаѓа ова.
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.302
    Допаѓања:
    131.965
    @Fallen.Angel одењето во вц и болки во кичма колку што читав се знак за припрема на телото за породивање. Што и да одлучиш, со лесно да поминеш. Имам јас некое претчувство дека утре ќе јадеме мекици :)(fingers)

    @Kate Rina 93 прочитав доктор ти препорачал. И мене ми викаа по потреба, ако ептен не можам да издржам нервоза да пијам Дијазепам. Но, една докторка во Систина и докторката кај која одев на прегледи, ми рекоа да не претерувам. Со Дијазепамот се намалувале и движењата на бебето, (а за ова не сум 100%сигурна, оти заборавив) и откуцаите на срцето.
    Ако можеш смени си, пиј Бедоксин мене ми рекоа може 2-3 пати на ден.
     
    На duffi, Thallia, Sofi.ja и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Пак ми се јави докторката да ме праша дали сум донела одлука. Ми рече ако толку сум сакала ќе ми ја исполнеле желбата и ќе сме чекале за природно, ама само чекање и ќе имало бидејќи тешко изводливо било природен пораѓај за мене а и можело да ми се заглави бебето во каналот и можело да има потреба со вакум да го вадат и да се здобие со некакви повреди. Ме исплаши ептен.. Ми рече нема проблем ќе те чекаме до 10ти јуни, ама ти немаш абер никаков до сега, ќе го поминеш и терминот и бебето ќе биде уште поголемо и сама ќе си бараш царски рез тогаш.. Ми рече утре ако сакам да одам уште еднаш на ехо и да се уверам дека бебето е премногу големо и да си видам самата дека тешко ќе оди процесот. И докторките и двете увиделе дека е потребен царски, ама до сега не ми кажувале и кревале раменици кога прашував бидејќи не сакале да се мешаат во мојата одлука.. Ама сега кога побарав искрени и отворени одговори ми кажаа.. и сега не знам што да правам..
     
    На Thallia, simonka93, Brpbrp и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Мене ме "стегаше" срцето навечер претежно ,докторот ми рече пиј диазепам кога ќе осетиш стегање.
    Бедоксин пијам цела бременот.
    Од утре влегувам во 9ти и планирам ич да не пијам бедоксин ниту диазепам. Освен ако осетам некоја нервоза.
    А за намалување на движењето ,не знам. Бебево да може да излезе од стомак со толку удари, до сега ќе излезеше.
    Фала ти многу. Сега ни во нервоза нема да пијам:D освен бедоксинчето:D
     
    На Thallia, Alishan30, flower30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.302
    Допаѓања:
    131.965
    Не, не сакав да те исплашам, сепак нели препишано ти е од лекар. Мене дека 2 докторки ми го кажаа истото за Дијазепамот и јас престанав да го пијам.
    А јас па цела бременост бев со тахикардија и терапија за истата, ама некогаш не помагаше и затоа пиев Дијазепам.
    Уживај, ти уште малку имаш. Можеш ептен кога не можеш да издржиш мачнина со срцето напиј се Дијазепам или пробај со топло млеко или мед.
    Со лесно и тебе:hug:
     
    На Kate Rina 93, Maja92@, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Јас попрво царски би одбрала,отколку диазепам да пијам ама ти си знаеш.Јас со царски бев и две бебиња дома осцен болка некоја при наведнување и спреј што требаше да прскам на раната ништо друго.Изборот е твој и ти посакувам среќа и со лесно.
     
    На Kate Rina 93, Milkiway, flower30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Другарка до сами царски беше со диазепам. Лекарите мораа да и дадат да се смири. Тие стресови и стравови ако излезат од контрола ништо друго не помага. Лошо направиле со @Fallen.Angel што од почеток не и ја кажале ситуацијата како што е. Ќе си била психички спремна девојката а сега е под стрес и ќе има недоумица и страв до самиот крај. Душичке мила, пробај смири се и верувај си на телото како ќе ти каже не нé слушај нас и не ги слушај докторките те виделе испаничена па сакаат да те решат пошто пото за да не биде и бебенцето под стрес. Седни си негде тивко, диши длабоко, помагали меше и самото тело ќе ти каже на што си спремна. Што и да избереш размислувајќи позитивно, на крај од оваа авантура те чека бебенце мало. Без стравови сите имаме примален инстинкт мајчин и сме доволно силни за овие предизвици.
     
    На simonka93, Fallen.Angel, Bebac и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Зошто си комплицираш? Преедноставно е. Доктори ти кажуваат дека подобра опција ти е царски. Јави се и закажи го. Штом бебето е спремно за надвор олесни се веќе и запознајте се. Не знам зашто пиеш диазепами стварно и не знам што чекаш. Не е некоја важна одлука. Ете јас сум со царски, вториот ден седев, се туширав, се шетав низ соба, дома веќе не седнав се си завршував сама. Еве ме денеска на секс мислам цел ден :D
    Кога ќе го видиш малото ќе сфатиш на колку глупости си обрнувала внимание. И доста ги прашуваш сите за мислење, а после се жалиш дека си дозволуваат премногу. Ти си созреана жена и одлуките околу детето треба да ги носите заедно со мт и никој друг.
    Моја препорака јави се и закажи го првиот термин за царски и ќе завршиш работа за пола саат. И јави се на сите други и кажи дека додека не бидне работата не креваш телефон зашто не можеш да се објаснуваш на сите по ред.
    Опушти се и со лесно, не е ништо страшно ти викам од спинал до крај трае пола саат :hug:
     
    На Thallia, Natt *, simonka93 и 14 други им се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Фала ти многу. Јас мислев природно ќе родам бидејќи никој не ми го споменуваше царскиот. Не сум ни разочарана ни ништо,само преплашена и преоптоварена.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Абе зошто форсирате толку да се роди?
    Што не даде докторката провокации прво за природно како така одма царски?
    И се запнале големо големо бебе. По 5 кг се рајѓаат а што ако излезе бебе помало од мерките?
    Не си играјте . Нема подобро од доносено бебе.
    Не си надминала ни термин
    Напиј се дијазепам поарно.
    Ни во приватна не запнуваат за царски аманте со тие муабети.
    Баш ме интересира да напише некоја еве што ја терале во приватна да роди царски. Ама не комшиката,лично како звучело тоа... да не сакаш царски да си родиш? Што ти е гајле ке се мачиш ке напињаш... Не верувам

    И да знаеш царски не е страшно. Баш пишувавме колку лесно имаме поминато. Не се плаши
     
    На WonderGuurl, mariz, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
  13. mother_nature

    mother_nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    За царски мене само анестезијата ме плаши и после тоа што треба катетар да имам. Имам фобија од катетар(facepalm)
     
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Ти го ставаат додека си ппд анестезија,не ни знаеш дека го имаш на тебе. Следниот ден го вадат и некако брзо го тргна сестрата не беше ни болно може малце непријатно.
    А за анестезија што знам,сите потајно се плашиме но тогаш адреналинот доминира дека ке се запознаеш со бебето и си мислиш само се да биде добро со него, нели да врисне најсилно што може.
    А другото се заборава многу брзо.
    Но моментот на прва средба е нешто што само се доживува
     
    На simonka93, Butterfly1107, eta и 6 други им се допаѓа ова.
  15. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас син ми го родив на 22 јули и од болница го изнесов по исцело шпихозни на кратки ,надвор беше 40 с ,со ова ми е краен термин 5 јули здравје исто планирам да спремам комплет по кратки ќе имам спремено и по долги да не ме изненади па да се роди на почеток во 9ти за секој случај да си бидам спремна .
     
    На simonka93, Rainbowbaby, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Каде има такви убави шпикозни? И јас се мислев здравје во такви да го изнесам од болница.
     
    На eta и elcezelce им се допаѓа ова.
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    За син ми ги земав од стужанка ,а за бебе во меше уште немам купено :)
     
    На Среќичка и Tsukinory им се допаѓа ова.
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас и пишав дека и самата пишува со денови дека не и се чека, докторите рекле дека е спремно за искачање и плус и препорачале царски. Иначе да, нема потреба од форсирање.
     
    На Филотеа, kukla21, Kate Rina 93 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Јас за жал (или за среќа божемепрости) немам свекрва, а ќе бидам дупла. Којзнае каквк ќе сме, замисли нѐ за х години од сега ќе се жалиме тука од снашките :rofl:

    Инаку, ние добри, вчера бев на фетален скрининг за срце, сѐ е во ред :inlove:

    @Fallen.Angel мене мила докторката дента пред да се породам бебето околу 3кг. ми го измери, а се роди 3780.
    Не велам дека грешат докторките кај тебе, ама ете, можно е.
    И не сакам да ти влијаам, ама на твое место сепак би одела царски, кога веќе сакаш побрзо да се олесниш. Верувај дека на толку големо бебче и да не испукаш, сигурно ќе те сецнат.
    Природно сум породена, ама мислам дека раната подеднакво боли.
    Исклучи телефон, легни одмори се и размисли со своја глава.
    Не мисли ни на стринки, ни на тетки ни на нас тука што велиме. Води се од себеси, твојот инстинкт, чувства и желба. Верувам ќе ја донесеш најправилната одлука. :* :hug::hug:
     
    На flower30, Brpbrp, Среќичка и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нека ми простат сите, се затворив во собата и правам се што не треба. Пијам кока кола, јадам благо и си пушам цигари. Се опуштам со музика и си чекам да видиме утре што ќе биде.
     
    На Tsukinory, Vojdana, elcezelce и 5 други им се допаѓа ова.