Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.836
  Допаѓања:
  97.588
  Мене нон стоп ми тече или имам корупки. Нормално е:)
   
  На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Spring15

  Spring15 Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2020
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Toa e normalno i jas imav krvarenje od nos pa ednas i od vilicata se konsultiram so ginekologot mi kaza deka e normalno. Mislam i drugi zenicki imale. Ako e obilno epten togash se konsultiraj so ginekolog. Mislam nema mesto za panika.
   
  На Radost i ocaj и Vojdana им се допаѓа ова.
 3. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.158
  Пол:
  Женски
  @Vojdana јас тој период секое сабајле наоѓав во едната ноздра засирена крв и се осеќав како некој да ми акнал бокс.
  А за колострумов баш ми е чудно дека некои денови засилено ми тече, лом праам маиците, а еве веќе неколку дена не ми тече. Да не имала некоја вакво искуство.
   
 4. anitka-fifa

  anitka-fifa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  212
  Истото и јас се прашував
  Термин ми е 30 јули и поим неам што да купувам(кратки, долги) и дали да почнам... се некако рано ми е
   
  На Chikitaa и stoimanovskamarija им се допаѓа ова.
 5. anitka-fifa

  anitka-fifa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  212
  И кај мене е исто... 31ва недела, 3 дена активно, 2 дрна едвај колку да го осетам, па пак од почеток. И јас знам да испаничам па го затресувам стомакот за да се јави
   
  На maremaca29 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.355
  Допаѓања:
  73.137
  Пол:
  Женски
  За крв од носот, баш во 18-19та недела и јас имав, не обилно, но на секнење на носот скоро секој ден.
  Витамин Ц пиев редовно од 1000мг тие две недели. Сега веќе го снема.

  А колострум не ми течело досега, немам искуство со тоа, ниту лушпи не сум имала.
  Прашајте гинеколог дали треба така да течи, за да валка маици.
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Цело време кога го секнев носот имав крв, ми заврши тоа некаде накај 8ми месец. Не ми течеше никогаш ама тоа е зашто мене и обично во животот ми нема течено крв, дури и еднаш кога ме удрија многу силно.
   
  На Vojdana и Филотеа им се допаѓа ова.
 8. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  5.866
  Пол:
  Женски
  Купувајте од 56ка нагоре не сте свесни колку брзо растат. Ние правиме месец за 2 дена и 50ки веќе не го собираат, 56ките се ептен точни значи кај и да е мали ќе бидат. Мислам дека боди на кратки и прерамки најискористени ќе ви бидат, можете панталончиња неколку пара (за да си ги облекувате во боди и панталончиња и за менување пелени полесно е за неискусните мајки). Шпикозни што знам, може веројатно на кратки искрено не знам на топлото дали би облекла на долги ама имајте некој пар сепак не се знае какво ќе биде летото. И не купувајте премногу секогаш можете да докупите. Мене необлечени ми останаа доста ствари.
  Не ти е рано почни да си купуваш со време за да си испереш, испеглаш и да бидеш спремна.
   
  На Chikitaa, Happyinlove, monka_bonbonka и 9 други им се допаѓа ова.
 9. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  1.788
  Утре сум на втор скрининг, ќе си го видам бебето. Верувајте трема имам :) нормално позитивна. Дури и брзав прв термин сабајле да фатам за преглед. Се надевам ќе биде се добро, освен што имам бактерија утре треба и брисеви за прв пат да ми земаат. Прееска маж ми ми помагаше да се средам со брич доле, се газевме од смеење, па нокти ми сечеше, па ми стружеше нозе и вика прво прашање утре, дали можеш да си одиш на козметичар, ова не се трпи, ме пукна вика(facepalm)
   
  На Mantub, K.Mari4ka, kukla21 и 14 други им се допаѓа ова.
 10. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  1.131
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не го облеков синко во кратки. Пуштав клима и идеално му беше во тенки шпихозни со долги.
  Мене и шихозни и боди со панталончиња ми беа згодни.
  Јас директ земав 56ки, крупен се роди и знаев дека ке се роди крупен. 56ки дали три недели ги носеше. 62ки исто.
  Во принцип паналони без стапалца и бодиња подолго ке можат да ги носат.
   
  На firequeenn, anitka-fifa, Kate Rina 93 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Lisandra

  Lisandra Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2015
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  225
  Пол:
  Женски
  Јас читав некаде дека од 31недела некаде бебињата подолго спијат и затоа помалце се осеќаат на мрдање
   
  На eta, anitka-fifa и maremaca29 им се допаѓа ова.
 12. Dua!

  Dua! Активен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2020
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  200
  Пол:
  Женски
  Јас еден месец откако си заминав од куќата каде живеев со свекрва,свекор и золва останав бремена.Живеевме на спрат одделно но приватност немав!Датата за добивање циклус ја знаеа подобро од мене,евиденција ми водеа за се!После 3 год сфатив дека ме гушат веќе и си заминавме од таму,секако со кавги зошто не им беше јасно каде грешат и испадна дека јас премногу барам,дека нормално било они се да знаат!
  Под кирија живеам ,скромно и без луксузи ,но верувајте со мирот не се споредува ништо!Бремена сум 26 недели и сум сам свој ага свој паша на мојот живот,секако далеку од нив и без никакви контакти!
  Далеку од такви луѓе :D
  Си се најдов во муабетов па си се исповедав :inlove:
   
  На Chikitaa, Snowflake97, bokace1 и 16 други им се допаѓа ова.
 13. NanaMia

  NanaMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  632
  Допаѓања:
  2.648
  Пол:
  Женски
  Не сум знаела. Ама баш се убави, со убав квалитет
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Да, да, мене од таму ми е поголемиот дел од облеката купена.
   
 15. anitka-fifa

  anitka-fifa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  212
  https://instagram.com/babyshopp.mk?igshid=onz98rkcah51
  И овде има мн убави работи
   
  На Maja92@ и @rollercoaster@ им се допаѓа ова.
 16. mar3q

  mar3q Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  21
  Кои чаеви се дозволени во бременост?? Настината сум не знам што да се напијам
   
  На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.062
  Допаѓања:
  37.574
  Пол:
  Женски
  Камилица и нане, стандард против настинки :)
   
  На mar3q му/ѝ се допаѓа ова.
 18. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  1.788
  Ај да се пријавам, помина втор скрининг и брисеви(мушки ги издржав:whew:) бебето е се ок, тешко можеше да го види поради прираслици на цревата. Којзнае како ќе биде царскиот со мојов проблем, али во секој случај ме опушти докторката, ми исклучи дабрастон и депо ми вика фурај се е ок. Бебе се криеше не му видов фацуле, битно све да е добро :) Убав ден мами
   
  На Broki5, wannababy, Butterfly1107 и 10 други им се допаѓа ова.
 19. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.355
  Допаѓања:
  73.137
  Пол:
  Женски
  Имуноглобулин кој се прима при крај на бременост во вид на инекција интрамускулно или интравенски кај мајката, која е рх негативна крвна група, а плодот има рх позитивна крвна група.
  Превентивно се заштитува детето од антителата на мајката кои се пренесуваат при самиот чин на раѓање и можат да направат проблем во крвта кај бебето.
  Затоа превентивно се прима и се намалува штетата која би можела да се случе. Обично при прва бременост е најмал тој одговор од мајката кон детето, секоја наредна бременост е можна посилна реакција кон бебето. Затоа мора да се прима оваа ампула.
   
  На PurpleMind, Thallia, Izzy_0504 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  15.255
  Можеш било каков чај да се напиеш, освен црн, зелен и други такви "темни" чаеви, шолја до две со мед и лимон супер ќе ти дојде.
  Свари си и пилешка супа, а смееш и парацетамол да се напиеш.
   
  На Butterfly1107, firequeenn и Alishan30 им се допаѓа ова.