Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

1. Lilly.

Lilly. Активен член

Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Здраво
    Ве молам мислења за
    Д-р Маќули Хаџи Лега од Ремедика?

2. mar3q

mar3q Истакнат член

Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    Ми се јави уште еден проблем пред малку. Ве молам за мислење. Настината сум пиев чај и јадев супа, и кога отидов до тоалет на долната облека имав нешто како мрсол, долго, густо, лигаво, жолто. Се исплашив и му се јавив на матичниот му објаснив и ми рече да испијам 2 магнезиуми и да одмарам. Ако ми тече или имам болки да му се јавам, ако не утре да идам на контрола. 27+3 сум и мн ми е страв да не е чепот. Немам болки и од сабајле бебето беше мн активно. Му се има ли случено ова на некој? Има ли простор за паника?

На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  3. *Ench@nted*

*Ench@nted* Популарен член

Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.572
    Допаѓања:
    24.075
    Јас лично искуство немам, но познаничка ептен многу го фали за професионалност.
    Ќе каже и некој со лично искуство.

4. Среќичка

Среќичка Истакнат член

Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    3.105
    Јас имав околу 28-29 недела. Ми рекоа ако немам болки дека е ок. Бев и за мерење на грлото на матката, во ред беше но ми препорачаа одмарање. Сепак отиди си утре на преглед раат да бидеш.

На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milkiway

Milkiway Истакнат член

Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    817
    Допаѓања:
    1.277
    А да се консултираш и со гинекологот за мислење негово и со општиот и да се тестираш за корона?мислам на сама приватно да се тестираш преку ИЈЗ не верувам да би те тестирале.. Лично да сум сега настината тоа би го направила . Не ме сфакај погрешно не сакам да те плашам ама тоа е за твоја лична безбедност поготово што ете и друго нешто се по/јавило

6. mar3q

mar3q Истакнат член

Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    21
    Овие 2 дена измрзнав во дворот, ладно е кај нас. Немам температура нити симп за корона, ниту пак сум имала контакти со некој, така да тоа не ме плаши. Малку малаксана се чуствувам. Сега се вратив од болница нема контрации, бебето е ок, матката и плодовата вода се ок, ме гледаа и вагинално и според нив грлото е затворено. Ми рекоа да одмарам и ако имам болки да отидам. Имав слика од секретот и кога им го покажав не знаеја што би можело да биде. Се надеваат дека не е тоа и дека се ке биде во ред.

На Butterfly1107, Zuza28, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Butterfly1107

Butterfly1107 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.770
    И јас имав таков, некаде накај 30та недела мислам, само мојот беше безбоен. Матичната тогаш ми рече ако немам болки не е ништо страшно.

8. Chuchanov

Chuchanov Истакнат член

Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    1.232
    Има ли некоја искуство да и касни бебето со 2-3 недели?дали ја породил со царски? Јас сум 38+5,бебето ми одговара на 36та недела

9. elcezelce

elcezelce Популарен член

Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    13.853
    Колку е тешко бебето,моја пријателка Ивановски во систина ја породи царски во 37 нед.мислам беше зашто бебето не напредуваше повеќе ама се си е супер здраво право детенце си роди малце поситно се роди ама ништо страшно не беше .

10. Mantub

Mantub Истакнат член

Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    2.793
    Допаѓања:
    17.585
    А од кога почнало да заостанува, и дали докторот ти кажал дали има причина за тоа?
    Прво, ќе ти кажам дека често мерките се неточни. Значи може да се згреши, да измери мало, а да се роди скрос таман. И таа опција имај си ја во глава пред да се испаничиш. Искрено јас лично не сметам дека 2 недели се нешто за загрижување. Да си 38 недела и да измери 33та ајде да се загрижиш, ама 36та, а ќе тераш уште, не е воопшто за загрижување бебето си има достигнато тежина која е во номалните граници на новороденче, а тоа е од 2000 гр до 4500, 37 недела е веќе скрос безбедна зона за раѓање така да, уште 1 недела и бебе би било одлично. Плус пак ќе ти повторам, често мерките се грешни, има тема за тоа, побарај ја и види дека не е реткост. Дали имаш некаков проблем, со плацента да не имаш некаков проблем? Јас би ти рекла само да внимаваш на притисок, мери си поначесто, мал до средно зголемен притисок може да не го чувствуваш, а да пречи на развојот на бебето, ама пак ќе ти повторам 36та недела е супер, и уште ќе тераш, немој да се нервираш.
    Со царски може да треба да се пораѓаш ако на пример докторот процени дека на бебето би му било голем стрес вагиналното породување, ама ајде пак ќе речам тоа е за бебиња навистина мали, прематурчиња, ти и сега во моментов да се породиш не мислам дека апсолутно ќе те пуштат на царски. Баш некогаш прематурчиња ако е се во ред преферираат да ги пораѓаат природно пошо со вагинално породување во каналот им се истиснува добар дел од плодовата вода која им се наоѓа во плуќата па ете еден мал процент докажано е дека полесно дишат од оние бебиња со царски породени затоа што тоа е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат прематурчиња - дишењето. Ама јас твоето бебе не го сметам ни за прематурче, ако достигнало 36та недела е пре одлично, а имај на ум дека уште си тераш со бременоста и кога ќе се породиш ќе биде поголемо и во безбедна зона за раѓање. Нема ни да го сметаат за мало. Само мери си притисок и шеќер ако можеш мери си, да не ти паѓа шеќерот и супер си.

На eta и Alishan30 им се допаѓа ова.
  11. monka_bonbonka

monka_bonbonka Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.681
    Допаѓања:
    3.453
    Два пати до сега ми се погодил кога сум отишла за нешто итно, за болки или слично предобар впечаток ни има оставено и мене и на маж ми. Инаку друг доктор ме води.

Ја молам @LadyC да се јави, го претера ја нема веќе 5 дена!!!!
    Ти дојде мажето па сеа не откачи? Нече мочи тако лако :) Ако е тоа опростено ти е, ако не е тоа мисли му ја :rofl:

Последна измена од модератор: 2 јуни 2020
    На Radost i ocaj, Chikitaa, CareTee и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

Sofi.ja Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    2.978
    Допаѓања:
    9.018
    На monka_bonbonka и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  13. LadyC

LadyC Форумски идол

Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    5.534
    Допаѓања:
    73.801
    Тука сум! Се селиме, оправдано ли ми е? Ако ми веруваш бел ден не сум видела. Ептен го погодивме времето за селење нели.(facepalm)
    Те гушкам :hug: :*

На Eli*Eli*Eli, Maja92@, Thallia и 6 други им се допаѓа ова.
  14. anitka-fifa

anitka-fifa Истакнат член

Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    202
    Девојки вечерва прв пат ми се случува да ме фати болка како со нож солу под папокот од околу 30 секунди да ме препоти и ми се испапчи стомакот на десната страна ко шпиц. После 30 секунди помина болката и стомакот се врати во нормала. Инаку сум 31+5
    Има простор за паники? Мислев да не се контракции а мн е рано(Сега сум на штрек веке 40 мин дали ке ме фати пак)

15. monka_bonbonka

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.681
    Допаѓања:
    3.453
    Може, оправдано :D tell me about that (fingers)Ти се селиш, јас тек сега се спремам за селење(facepalm) уште не сме скроз спремни и страв ми е да не не стигнам тек тогаш незнам што ќе правам:?: а маж ми си кулира чекај мајсторите чекај времево чекај короната, чекај ова чекај она.... уфф а нит сум способна да помогнам да исчистам да средам како што сакам јас башка кога ќе перам па пеглам... 300 прашања во глава..:*

На Chikitaa и LadyC им се допаѓа ова.
  16. monka_bonbonka

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.681
    Допаѓања:
    3.453
    Знак за во тоалет да не е? Некогаш така и мене знае да ме фати, да се исплашам па по некое време да сватам што е работата :) Ако не се повтори не би требало да е страшно, а може и зафатило бебе некоја незгодна позиција.

На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anitka-fifa

anitka-fifa Истакнат член

Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    202
    Не е за вц :) не се повтори сега за сега, ама ме исплаши како и да е

18. Mantub

Mantub Истакнат член

Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    2.793
    Допаѓања:
    17.585
    Ако се лажни контракции не е рано 31+5. Некои и од 20та ги имаат. Не значат дека ќе се породиш пред време, воопшто.

На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chuchanov

Chuchanov Истакнат член

Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    1.232
    Почна од кога влегов во 9ти месец, протоците се добри ми рекоа нема место за паника али јас немам мир бебето е 2610 +-390 ако пак остане така ќе ме прават царски

На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chuchanov

Chuchanov Истакнат член

Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    1.232
    Бебето е 2610+-390 грама и мене ќе ме прават царски иако се друго е во ред само незнам кога...

На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.