1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    @monka_bonbonka исто мила, исто... Тешко нас, ама ајде ќе се средиме. :* :hug:
    @Chuchanov јас сум царски во 37+2 и еве го најпаметното дете на мајка до мене. :inlove: :D
    Добро, не е до мене, се пика у татко му. 8)
    Ич не се секирај се ќе биде во ред. :l:

    Девојки, почнаа да ве болат колковите на спиење? Е ова најмногу ме нервира човече, кога почнуваш асално да не спиеш. (facepalm)
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На Chuchanov, Natt *, Maja92@ и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki ve molam za vase mislenje vcera merevme nuhalen nabor i izleze 2.21 a granica 2.5.Dali ima potreba od zagrizenost bremena dum so bliznaci 12 nedela so IVF.Sega polnam 35 dr.preporzcuva NIFTI nekako mi e skapo i da ne sam u moznost ke se znajdam a i ne se mslce pari.Neznam dali da pravam PRISKA vo drzavna za malku po sigurnost.....vasi iskustva.
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Јас не би правела приска. Приска е само калкулации на бројки кои можат да се неточни. Приска повеќе се прави кога е се во ред, па рутински да го направиш. За да исфрлам или потврдам сомнеж за нешто јас лично не би правела приска.
     
    На Dana31, LadyC и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Snaa mi se porodi pred edna nedela vo 38 ned, bebeto odgovarase na 36 se rodi 2800 gr , prirodno go ragase se si e vo red so bebenceto za dva dena gi pustija doma . Ne grizi se, se ke bide vo red stom e vlezeno vo 9ti mesec. So lesno
     
    На Chuchanov, Maja92@, Radost i ocaj и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Значи чудно како може исти симптоми да имаме :D:Dпред два дена десниот колк почна многу да ме боли а таман си мислев ке ме заборави мене:D:D:Dлевиот уште се држи :D:D
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Заради мерките те праќа на Нифти или заради твојата возраст? Дека обично во последно време докторите на сите со и над 35 што ги знам ги праќаат на пренатални... Инаку приска јас правев иако доктор ми кажа не морам. Ако не прават државна можеш во Авицена 3800 е со упат. На твое место би направила бар приска не велам дека е 100% (ниеден не е ) зашто да се мислиш приската ќе полаже дали да одиш на повеќе испитувања или не
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако се протоците добри навистина немаш простор за паника. 2610 е супер тежина и доносени бебиња кои одговараат на неделите се раѓаат со толку тежина.
     
    На Chuchanov, Maja92@ и eta им се допаѓа ова.
  8. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Zaradi godinite i jas se mislev za priska koku toku ke pokaze dali e rizicno.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас кога ја прашав докторката ми кажа вака: 80% е точноста со ехо заедно со приска дава 90% точност. Ако се лоши резултатите од приска се разгледува што да се прави понатаму. Сега не навлегувам колку е веродостојно тоа ќе се консултираш не со еден ако треба со тројца доктори... Јас правев во авицена бидејќу државна не правеше ради короната провери далј почнале
     
  10. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Ke proveram vo drzavna i rezultatot od vcera e vo normala na granici ama nekako me plasi.....tvojot rezultat kakov bese dali ima potreba od zagrizenost od mojot.
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ова ми е од приската т.е. ова се од докторот мерките од ехото сега баш отвприв да видам не се ни сеќавам како ми кажа не знам дали е тоа нухалниот или треба некоја друга мерка за да споредиш:?:(facepalm) Ај ќе каже некоја повеќе што разбира за мерките .
     

    Прикачени фајлови:

    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ако си била во Систина, се е бизнис. Мене матичната ми го измери 1. Нешто, а во систина 2.2 или 2.4. Јас секако ќе правев пренатален, ама не правев нифти.
    Не знам зошто треба да те "уплашат" за да правиш.
     
    На Juni1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тоа е веќе кривично дело по мене некој да те лаже и да ти дава погрешни мерки..си можела да ги тужиш ...не е играчка ова
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Може и матичната згрешила, ама не му се замарам затоа што секако ќе правев пренатален. Лошо е кога си вака, неодлучен и ти влијае на психа.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тоа е веќе друго... ама не верувам намерно да даваат лажни мерки за да правиш така сите ќе правевме. Мене и за приска ми викаа не морам а 4000 ме кошта (државна не правеа тогаш) па пак ја правев. Кај нејзе е мислам радј возраста на сите веќе со 35 им кажуваат да прават ама секако најдобро е уште едно или две мислења
     
    На Mantub и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не секогаш годините се репер. Мислам нова мода е ова. Порано ретко кој правеше, сега на сите им се препорачува.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Da vo Sistina sum.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не му се секирај толку многу. Јас 2 пати правев пренатален за мирна душа. Да имало нешто сериозно, ќе ти кажел докторот уште одма. Ова е препорака за да се зголеми сигурноста на резултатите од скринингот.
    Ако видиш, во Систина често препорачуваат да се прават пренатални. Не е дека баш твојата состојба или резултат го бараат тоа.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Jas ne pravev priska, ni so bliznacite ni sega,merkite od eho ako se vo red nema potreba od priska
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Pa mi veli de se okej ama radi godinite i nuhalniot nabor e blizu do granica deka treba da pravime Nifti