1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    И мене досега не ми мереле, сама си го мерам. И не ми спомнале, ниту па ме прашале за притисокот досега, може зошто ми е рано, 20 недела сум.
     
  2. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Nema potreba, ne se grizi. Dr si gledaat dali merkite drasticno otskoknuvaat ako ima nesto odma reagiraat. Isto bese kaj mene ne se sovpagaa sekogas merki so nedeli bebe e zdravo pravo. Uzivaj si i so lesno.

    Uste na prv pregled po pravilo treba da se izmeri i da se sledi. Zosto kaj nas nikoj ne praktikuva ne mi e jasno, seriozni komplikacii ima od nedaj boze ne sleden visok pritisok.
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2020
    На Addicted❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    @Addicted❤️ и кај мене на почеток за главчето мерката беше плус една недела, но не ми спомнаа за нешто не добро. На последното ехо само 2-3 дена беше понапредно, не цели недели. Искрено штом ништо не кажуваат докторите, мислам дека не треба да не плашат мерките.

    @Elena_leo20 досега 2 пати ми мереле притисок, и килажа, заради пополнување на преглед во мајчината книшка. Јас дома си мерам сама повремено.
    Обично при главоболки, вртоглавици, отоци или некаков проблем инсистираат мерење на крвен притисок, ако немаш некаква мака, не е страшно што не ти измериле.

    @zhap4e welcome in the club:*дружи не почесто, ќе се советуваме и споделуваме искуства. Доста е активна темава, мене лично многу ми помогнале советите:hug:
     
    Последна измена: 4 јули 2020
    На felisitas, Izzy_0504, Broki5 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    1.556
    Котларова на преглед ми има спомнато дека не е страшно и да е поголемо главчето бидејќи често се случува кај бебињата главчињата да се поголеми дека не е ништо за плашење, ако имало нешто ќе ти кажеле мислам не се секирај:)
     
    На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Saraaa9

    Saraaa9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    570
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога одам на преглед ми мерат притисок, килажа и евидентираат.
     
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene kaj sto odev na privatno na ginekolog obavezno mi go merea I pritisokot
     
  7. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Треба секој да има мајчина книшка?? Мене не ми спомнала матичната за такво нешто, треба да си побарам?
    Инаку ни мене ни притисок нит килажа некогаш ми измерила или прашала дури и за шекер сама си побарав да си испитам...
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se zamarajte tolku okolu merkite na mene bebeto sekogas bese dve ned ponapredno i mi vikaa oti ke rodam bebé so pogolema kilaza pa rodiv bebé 3400 gr
     
    На Addicted❤️, Li-Li и anitka-fifa им се допаѓа ова.
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека е задолжително, мои познанички во овие 2-3 години кои беа бремени немаа мајчини книшки.
    Јас не ни побарав, сестрата кај матичната ми кажа да сум купела, и така направив.
     
    На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Кај матичниот сум била досега само еднаш на преглед во 9та недела, ми отвори мајчина книшка ама нити за килажа нити па за притисок ме праша. Во Ремедика одам на прегледи, исто ништо не ми спомнале, ама јас си следам. Еве незнам, нека кажат и другите по приватните болници дали ви следат килажа и притисок. Низок притисок имам обично, ама го мерам сепак на 2-3 недели пошто знам дека е опасно да се покачува. А килажа обавезно дома, секој втор ден на вага сум.
     
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Go praktikuvaat privatnite ginekolozi merenjeto na pritisokot I kilazata maticnite ginekolozi ne go praktikuvaat a treba

    Mene ovde vo strumica kaj sto odev na privatno da mi merea pritisok I kilaza na sekoj pregled I po pravilo treba da e taka ako ne vi merat barajte da vi go izmerat pritisokot I kilazata
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2020
  12. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Мојата матична на секој преглед ми мери притисок и килажа и запишува во картонот кај нејзе.Следствено на тоа знае да ми даде препорака во врска со исхраната.Мислам дека треба секој да си бара од матичните барем мерење На притисок,не секој има дома апарат за сам да си ја следи состојбата.
     
    На BeloMache и Mila_Skopje им се допаѓа ова.
  13. BeloMache

    BeloMache Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    201
    Каде одевте на гинеколог?

    Јас немам апарат за притисок дома, воедно тоа е дел од прегледот што мора да го направи матичниот гин. По ова што читам ни 10% не ги прават рутинските прегледи. Кој матичен ти ја води бременоста? По тоа што го пишуваш задоволна си и ми е многу мило.
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2020
    На Dua! му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Јас сум кај Јасмина Димитровска.Докторката можеби навистина не зборува многу без потреба,но важи за добар гинеколог и дијагностичар.Јас сум многу задоволна.
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Si imala sreka. Kako sto gledam pogolem del ne im bilo ni ponudeno ni izmereno. Toa me cudi. Gledaat samo pobrzo da pregleda i ajde sleden. A ako nema nekoj doma aparatce nisto..
     
    На Dua! му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Saraaa9

    Saraaa9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    570
    Пол:
    Женски
    Д-р Органџински во Штип ми ја води бременоста, кај мего правевме ин витро.
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DzasX

    DzasX Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Мајчина книшка имам од прв преглед веднаш после позитивен тест, контрола на 4 недели, секоја контрола со нова крвна слика, притисок и килажа ми мереа на секоја контрола. Д димери и хемостаза проверувам секој месец, уринокултура по потреба. Во книшката се внесени мерките од бебето од секоја контрола, а прикачени се и сите резултати од брисеви, пренатални тестови, скриен шеќер, крвна група и сл.
     
    На Nataska1989, Broki5 и Anetaoh им се допаѓа ова.
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Нормално е на почетокот да се чувствуваш исцрпено и лесно да се заморуваш. Јас постојано спиев на почетокот, негде до 12-13 недела по 13 часа спиев на ден. Исто се плашев и мислев како ќе ме биде до крај чим уште на почетокот така се осеќав ама еве веќе нормално си функционирам.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Многу ме револтира односот на некои матични гинеколози. Сакаат сите трудници како од книга. Идеална тежина, идеално здравје, без жалење и болки. Не дај боже да нагласиш некоја грижа или побараш тестирање. Сами изиграваме доктори и си бараме чаре за пола од работите. Прашуваме по форуми и пријатели. Епа во ова модерно време има модерни проблеми. И редно е здравството да држи чекор со нас. Не само да ти препише апчиња, инекции и нифти за да земе процент. Него да се доедуцира и да биде од подршка. Навремена и точна.
    Досега три/четири пати имам побарано мислење за тегоби и проблеми. И тоа не кај докторката директно него кај сестрата. Ми извадија муабет многу нежна сум била. Значи да си ќутам до 9ти?
     
    На flower30, BeloMache, Lisandra и 12 други им се допаѓа ова.
  20. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Муабетот ти е скроз на место, и јас сум многу изреволтирана од матичните, па од пусти страв паралелно одам и на приватно за да ми е мирна душава. Едноставно човечка емпатија немаат кон пациентката, а тоа ни е најпотребно во оваа состојба.
    Претходниот матичен со вонматерична бременост ме прати дома, па да дојдам за недела дена, оваа сега ми затвори врата пред нос док ја прашував испаничена што понатака :x
    Однос НУЛА

    Инаку мешиња ја сум подобра, стигнавме до 10 недела :) бебе е супер, хематомот се повлекува, имам уште некој ден до контрола, па се читаме.
     
    На BeloMache, Brpbrp, ivance.. и 7 други им се допаѓа ова.