1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Vo edna casa voda stavi edna mala laz sol I napij se odma ke ti se pokace pritisokot
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  2. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Највисок 100/75 ми е. Значи матичната кога ми го мери 120/80 од што ме нервира е :rofl: Како пијана сум
     
  3. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Dobro ama i potsvesno od sto mislis zatoa ti se kacuva pred pregledot mene kokakola mi pomaga da ti kazam mene maticnava super mi e.Ti kaj koja si sto tolku te nervira?
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  4. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Не, ќе си легнам сега. Маж ми имаше обид да го заспие син ми, да се учи со него божем. Конечно заспа така да легнувам одма ми се спие ми се плаче :yawn: Добра ноооќ
     
    На ivance.. и Meckicja им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mozda od toa ti e nizok pritisokot od sto ti se spie
     
  6. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Исто за трансфузиологија државна, вчера ми беше терминот ама не отидов..
    се јавив во ремедика викаат дека не се важи од кај нив, а во систина прашав и ме префрлија во трансфузиологија преку телефон и ми рекоа дека од нив важат и даваат печат од докторот.. сега затоа се мислам.. да не вадам за џабе.. а незнам зошто не би важело кога е тоа крвна група цел живот иста
     
  7. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Девојкиии, се породив :inlove: Каков непроценлив дар е ова ах! Се породив царски на Гак и се' на се' сум задоволна. Со милото не можам да си се изгушкам се уште, треба да му направат испитувања на детска клиника. Имам верба дека ќе биде добар и дека утре ќе си го допрам, гушнам, мириснам...Кога ќе имам прилика ќе ви ја раскажам убаво цела моја приказна зашто е малку нетипична. Ви посакувам лесно породување и само здравје:l:

    Честитки нека е живо и здраво :party:

    Да де донеси ми а она да те упати малце чекај крв железо д3 да видиме како ти е ништо пиј фемибион и утрогестан и ништо друго. Јас ја сваќам и неа премногу пациенти има ама ако не можеш да се грижиш соодветно за сите што си ги накалемила 4000 пациенти. Мене сестрата ме прашуваше за скринизи дали сум правела на шалтер што и е и тоа онака уз муабет која недела си кога и носев извештаи абе катастрофа(facepalm)(facepalm)(facepalm) Среќа си ја истуркала бременоста уште малце и количка ќе туркаш ти :D

    Не дава зашто ради ситуацијава не сме биле за таму да се мафтаме по лабалатории корона да не закачиме, а со намален хемоглобин и железо што ќе ти се случи или треба да паднеш по пат негде па тогаш дали ќе ти даде може ќе каже нормално е тоа во бременост:rofl:
     
    Последна измена од модератор: 8 јули 2020
    На PurpleMind, wannababy, Masnickaaa и 27 други им се допаѓа ова.
  8. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja & @K7M10J многу ми е жал што сите сме поминале низ вакви хорор приказни. Да даде господ само тоа да останат за идните мајки, приказни. Да не ги плашиме и да се надеваме дека медицинските лица во оваа бранша конечно ќе израснат совест и малку почувствителни ќе се. Тоа низ што поминавме се случува толку често што е на граница на нормалата да имаш барем еден спонтан од х причини за жал. Ама не мора да значи дека системот ќе не досакати и оддалечи со страв и трауми за следната бременост. На запад е поинаку ти нудат и физичка и психичка подршка. Да се надеваме дека нешто ќе се смени за нашите деца кои сега ги носиме. Галете мешиња и бидете горди и благодарни што сте собрале сила одново да пробате и да се борите. Господ да ни ги сочува бебулињата и да дочекаме да си ги гушкаме и држиме во раце здрави и прави. Да не живееме во минатото. Било што било. Ние излеговме борци и покрај се.
     
    На Fatalnata, K7M10J, Ava.84 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Така е,за жал има многу непријатни случки од државното здравство ама не секој може да си дозволи приватно.
    Треба само да сме поцврсти и каков однос добиваме таков и да возвраќаме.

    П.с. следниот месец останав бремена, сега до мене нана 9 месечен батко :) (за кој во 5ти месец Самарџиски на гак не сакаше да ми измери должина на цервикс,кој штотуку открив дека ми е скратен и дека ми се заканува абортус....ах има приказни еден куп)

    Галете мешиња и не му ја мислете многу, како они со вас,така вие со нив ;)
    @LadyC до кај си женска, да не има мекици?:wasntme:
     
    На Masnickaaa, simonka93, Brpbrp и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Денес ја осетив бебка во стомак да мрда ептен :inlove: 19+3
    Најубавото чувство по втор пат :sun:
     
    На Alishan30, Masnickaaa, Skorpija25 и 16 други им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Жално е што и ете навечер кога ќе отидеш таму чекаш мислиш дека има 50 души пред тебе работава сега си ги разбудил...а за од сабајле да не правиме муабет дефинитивно барем во рана бременост треба приватно да се оди на преглед кога веќе е планирана бременост најубаво некоја сум на пари на страна и раат главата да ни е ... државно никој не се замара со нас ниту пак матичните еден саглам нема. Среќа барем имаме опција по приватниве да се најде некој асален доктор па да ти пружи поддршка и да ти помогне и да те насочи што да правиш:)
     
    На Sofi.ja, azelea, Tsukinory и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Она е способна само за нормални бремености да води каде се е добро и не треба да се замара, а да имаш некој проблем не е таков тип што би те посочила кај да одиш и што да правиш, за такви случаеви секој е доктор
     
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja не мила, у 9ти влагам во четврток, рано ми е. :D :*
    Инаку болки доле ниско има ли некоја?
    Секојдневно ги имам и сакам да знам дали се нормални или да спомнувам на контрола во петок? :)
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Се упатив на ГАК тогаш затоа што бев убедена дека ќе ме задржат на патолошка и дека ќе ми стават прогестерон депо инекција... Со таа помисла не отидов во Ремедика си викав, не можам да си дозволам да лежам таму. Знаете како викаат, надежта последна умира...
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Нека е живо и здраво:) :party::f:
     
    На Keri и LadyC им се допаѓа ова.
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Спомни на контрола, веќе си на крај така да не му ја мисли.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    И така одиш, спомни.
    И јас имам болки во јајници и доле кичма, нешто како менструални. Се тешам дека се бракстон. Кога им кажав во петокот, ми рекоа нормално е.
     
    На stoimanovskamarija и LadyC им се допаѓа ова.
  18. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Женски
    Да прашам гастал таблети дали смеат да се земаат во бременост или друго нешто да купам , рупурут нешто безбедно? Киселини кога како имам ама болки големи во грло , хранопровод навечер, зарипнав и го губам гласот. Од киселините ми е болката
     
  19. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Јас имам како менструални болки доле ниско особено навечер
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.401
    Пол:
    Женски
    Ама ти пиша мислам дека и мукозен дека може ти паднал? Ти си веќе 9ти нели?