1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека се сомнева во нешто. Некои доктори го препорачуваат тој преглед. Закажи си кај др. Драшко, јас би правела и ехокардиографија, за да ти е мирна главата.
     
    На Desi.lala и Vojdana им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И уште нешто јас и не отидов дека после тој втор скрининг еве 4 недели поминуваат и одам на редовен преглед кај истава скринингот што ми го прави. На тој преглед ако недај боже нешто забележи верувам тогаш ќе ме препрати... и затоа оставив решив да ја послушам.
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DzasX

    DzasX Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Прогестерон депо примав секој 4-ти ден од почеток до 16 недела, а утрогестан и дабростон од почеток и изгледа до крај. Сега сум 35.3, ама јас сум со ИВФ и претходна конизација.
    За дабростон барај си рецепта од кај матичен гинеколог, може да ти пишува рецепта мислам дека од 12 недела до 24 недела. Ќе ги земаш за некои 40 денари.
     
    Последна измена: 8 јули 2020
    На zhap4e и Ognena* им се допаѓа ова.
  4. DzasX

    DzasX Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Незнам колку е цената за тој преглед во Систина, ама ако ви е поблиску на некој др.Драшко прави скрининг и на приватно во Прилеп во викендите и цената е 1500 денари.
     
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Прогестерон депо само додека имав крварење, а дабростон до 16 недела (до 12 г.н го пиев по 3 пати дневно па после постепено секоја недела го намалував на 2, па на едно, па преку еден ден). Но зависи за каква индикација се дадени, има жени што цела бременост ги примаат. Мене докторката на скринингот во 12та ми рече дека веќе немам потреба.
     
    На Ognena* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    @DzasX & @Lovebug01 фала ви девојки :l:

    Конкретно поради хематом и крварење ги примам/пијам, значи имам време :)
    Последниве недела дена немам активно крварење, само понекогаш стара темна крв, и тоа ми влева надеж. Инаку сум 10 + 4
     
    На Lovebug01 и DzasX им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    и јас исто. Заради миом и крварење во 9та недела. Прво требаше само една прогестерон и 1 недела х2 дабростан, ама, пошто пак прокрварев, отидов кај друга докторка и ми рече еднаш неделно прогестерон и да продолжам даброст.

    Денес сама си ставив прогестерон :worried: не можам да викам комшики сестри за да ми ставаат. Пуштив неколку видеа, исчитав можни компликации..и ајт. Белким е ок. :doh:
     
    На Alishan30, LadyC, Lovebug01 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Јас искрварев едно 5,6 пати асално, свежа крв и многу обилно, една вечер кога почна во 2 по полноќ да тече престана утре дента попладне,12 саати без престан. Се вадев од памет првите неколку пати, ама фала му на Бога секој пат поминував добро,кога бев нај очајна ова јуначе ми докажа дека нема губење надеж :)
    Така да девојки што и да се случува само верба, никако стрес, се ке биде океј..

    Жапче браво за храброста што си се боцнала сама (fingers), јас не би се осмелила,среќа близу ми е матичниот.Инаку јас ги примам секој 5ти ден инекц. и дабростонот ги пијам 3 пати на ден.
    Како си сега, се повлече ли скроз крварењето
     
    На PurpleMind, Alishan30, Vojdana и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Pavlos

    Pavlos Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski 36+4 sum eve nekolku dena osekam steganje kako grcenje na dolniot del od stomakot, na ctg sum vo vtornik..
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    И јас неколку пати, потоа прокрварев. И на прегледот кај другата докторка исто. Хематомите, не сум сигурна ама повеќе се крвари од нив. Миомиве помалку. И кај мене беше свежа црвена крв, ама капки беа и потоа на секое мокрење кога се бришев имаше. Сега нема, ама, ќе крварат тие ако па се надразнат. Така сфатив. Не секс, мирување, помалку движење, не кревање..исто ми препорачаа.
     
    На Alishan30, azelea, Ognena* и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Ќе биде се во ред :l: Само одмарај лежи колку што можеш повеќе. Јас прокрварев обилно во 5та недела, веднаш се смири по првата инјекција. Цела недела после тоа имав кафеав исцедок што секој ден беше се помал па прекинав. Таа недела/10 дена примив 3 инјекции и секој ден дабростон 3х1. Потоа продолжив само со дабростонот. Во 11 недела пак ми се јави кафеав исцедок, па пак примив 2 пати инјекции на 4 дена размак, брзо се исчисти. Не открија хематом или друга некоја причина, едноставно тоа го препишаа на хормоните, заради тоа може и не примам веќе прогестеронска поддршка. Како што зрее плацентата, а зрее до 16та недела, така таа си ја превзема функцијата за производство на хормони :) така барем мене ми објаснаа.
     
    На Ognena*, Alishan30, Desi.lala и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Прееска бев на цтг и да договорам со докторката за царски. Не утврдивме датум, ама за 3 недели рече ќе бидне. Бебе големко, ја сум 35 +1, он според мерки си е 36+5, се уредно. Едвај чекам :l:
     
    На Slonce91, Pavlos, lavica82 и 14 други им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ауууу.. еден ден ќе ме нема и ршум темава. Честитки!!
    Докторот ми кажа по 5-6 родилки имало дневно. Значи гунгула е.
     
    На Skorpija25 и LadyC им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Девојкиии, имав хематом во прва бременост и со прогестерон и дабростон го исчистив. Одмарајте целосно тоа е најважно, вц-кревет додека не се сузбие целосно хематомот.
    Две недели обилно крварев, не можам да опишам колку ужасно чувство ми беше. Имав и менструални болки. Ама се помина. Моето чудо е голем дечко веќе (3 ипол) срце на мајка. :)

    @kukla21 тешко нас значи. :(
     
    Последна измена: 8 јули 2020
    На Ognena*, LivingGlam, Ava.84 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Луѓе ај да ми каже некој кога влегувам во седми месец..последна мен. ми беше на 4 јануари а термин по матичната ми е 13 октомври.. ја прашав на кој ден од месецот си влегувам во нов месец вика не се знае секогаш зошто по нивно ние носиме 10 месеци.. сега незнам
     
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Со термин си исто како мене. Јас од другста недела почнувам 7ми симни си апликација некоја ќе ти биде полесно..
     
  17. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Симнав неколку ама на секоја различно.. некаде сум веќе и седми.. а на кој датум ти е последна менс.?
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    07.01 ми е последна сега терам 26та недела
     
    На NovusOrdoSeclorum и eli.karameli им се допаѓа ова.
  19. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    :inlove::inlove:
    само со здравје и лесно да ти е :hug:
     
  20. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Леле :oтоа многу е? :$ Баш ќе прашам нареден преглед во Ремедика како е ;( Сигурно исто. Таму па како што има помалку место.... :sweat:
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.