1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не, ништо, дури кога бев конецот да ми го извадат ми спомна докторката дека го извадила. Е сеа тоа беше пред скоро 2 ипол години.
    Сега вториот пат имав некои сраслини на матката, па и тие ми ги средија (ми објасни докторката дека може, но и не мора тие сраслини да прераснат во миоми некогаш во иднина, но во принцип не се ништо страшно).
    Ми кажа дека при царски рез се’ што попатно ќе се види, го “чистат”, како миоми или ова моево :)
    Вториов пат при царскиот правев и стерилизација инаку, или по нашки подврзување (пресекување) на јајцеводите. По моја желба секако, доста ми се две деца :) За ова доплатив 200 еур. Ама е интервенција што сама си ја побарав и потпишав согласност.
    За Систина зборувам инаку, и двата царски таму ми се :)
     
    На simonka93, tina2018, MilaSs12 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Јас имам циста за вадење. Па си викам да си планирам плус пари. Вајда и да наплатат нема да е како цела сума за вадење само циста :) за во Ремедика ова :)
     
    На zhap4e, tina2018 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Да, нема да е цела сума сигурно. За мојот зафат беше поскапо ако се прави како посебна интервенција :)
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.672
    Допаѓања:
    52.070
    Пол:
    Женски
    Кога веќе ме престанат мачниниве неможам веќе:sweat: 12 нед сум. Секои 5 минути имам нагон за повраќање но не повраќам,мачнини и не ми се станува од кревет. Веќе срам ми е од мм сите обрски дома он ги врши. Ама стварно неможам.. Со првото од прв до последен ден бев на нозе, како да не бев трудна,ама ова бебе се ми наплати:D

    Што да правам со гадењево незнам? Немам сила за ништо:(
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DzasX

    DzasX Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Може да е од тоа, минатата недела поради жешкото повеќе бев на овошје и зеленчук, јогурт пиев, млеко и месо не многу, ќе појачам исхрана, ти благодарам за советот.
     
    На tina2018 и Среќичка им се допаѓа ова.
  6. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Околу 14та недела се смируваат мачнините.
    Ладно млеко да се напиеш, гастрогард/рупурут/антиметил, Б6 витамини. Зрна ориз или грав.
    Почести а помали оброци, исфрли тестенини и бел леб.
    Пробај која храна ќе ти делува и така храни се. Газирана вода со лимон може исто да помогне, чај од нане, камилица.
    Иста бев, за жал само малку ми се намалија, и само со храна внимавам инако нонстоп ќе ги имав мачнините и киселините
     
    На zhap4e и mssuniquee им се допаѓа ова.
  7. Tina-fina

    Tina-fina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски

    Читам и исто како јас да сум пишувала:inlove: 9та недела ,3та недала дознав и секој ден се прашувам како кје сакам уште едно бебе покрај ваква убавица (2ипол години)
    Јас дури почнав да размислувам да си ја отпишам од градинка за да имаме повеќе време заедно , па ме маваат мисли дека сум станала себична :?: . Но кога те прочитав се утешив не сум била единствена :* . Се надевам ќе поминат овие мисли некогаш. Гушкајте се и лесна бременост :*:inlove::l:
     
    На azelea и Chanell* им се допаѓа ова.
  8. Ognena*

    Ognena* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Девојки колку фолна внесувате во текот на денот? Доволно ли е само фемибион или пиете нешто плус
     
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.319
    Пол:
    Женски
    Ништо. Ќе минат од 13та натаму. Мада ја со второво исто ко тебе повраќав се откостив до 4ти. После се се нормализираше. :)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Само фемибион пијам, таму читам во составот има обична фолна и метилирана, вкупно 400микрограми
     
    На Ognena* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Девојки информативно :) бејби фрош прашокот е намален во ДМ... 1.5л е 245 ден, а по 700мл е 99ден
     
    На Masnickaaa, LadyC, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.319
    Пол:
    Женски
    Чек. Течниот или? (Зар она има 1.5л дома што ми е...)
     
  13. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Што се однесува до муабетот за измешаните чувства поради доаѓањето на новиот член во семејството.... моето е 2 години и 2 месеци и веќе се чувствувам како да го запоставувам. Всушност и доста сум загрижена за него, немам сила да му се посветам и да си играм толку со него, немам енергија, жешково дополнително ми влијае и дека сме цел ден ние сами, што попрво да направам... Сега тој бара максимално внимание, жал ми е што сме изолирани и скоро и да нема контакт со други деца. Се плашам како оваа изолација ќе му влијае на растот и развојот и згора на тоа и уште едно бебе ќе дојде, уште затворање дома, а се помалку внимание. Сега пишувам и почнува да ми се плаче. Не знам колку ќе успеам да не се чувствува отфрлено, а ќе немам баш помош...Како што напиша некој погоре, уште ми е бебе...
     
    На Chanell*, simonka93, Brpbrp и 9 други им се допаѓа ова.
  14. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Да, течниот
    Има и од 1.5л и од 700мл
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Да имаш право ќе земам некој работи измеѓу бои.. следниот термин ми е на почетокот на август рече дека ќе добие ново ехо 4д.. кафе и газирано не пијам ама ќе пробам со благо нешто пред ехо здравје.
    А кревети такви што се лулат знаеш каде има или уште не си земала..
    И фала ти многу за одг.
    Дај Боже само да ни е на лесно и здраво и добро до крај да издржиме и да ги дочекаме бебињата:hug::l::l::l::l:
     
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Кажи ми дали има некакви нус појави од подврзувањето? Секако е зборам со докторот што ќе ме пораѓа, сакам сега со царскиот да направам со оглед дека кај мене од бакнеж се фаќа :)
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не драга, апсолутно ништо освен што 99,9% нема шанси да забремениш :D. И јас ги имав истите прашања пред да се решам, ми објасни докторката дека се’ си останува нормално, циклус, менструација, овулација... Апсолутно не влијае на хормони никако и не може да ти ги поремети, за разлика од други контрацептивни средства. Најбезболен и најсигурен начин, ако веќе се решиш, инаку најнормално ќе си се осеќаш :) Сите опции ги разгледав со докторката и дефинитивно ова беше најсигурно :)
    Инаку не се подврзуваат класично како порано, кога имаше шанса да се “одврзат”, сега по ново се пресекуваат и буквално се лепат со специјален лепак, така што нема шанси да се отпушат. Вака лаички ти објаснив :D
     
    На zhap4e, Ava.84 и eli.karameli им се допаѓа ова.
  18. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Па по моево искуство не искочи така, јас исто убедена дека на царски ќе ми ги вадат миомите, пред некој ден кога го прашав докторот ми одговори само ако потпишам согласност. Ми објасни дека сепак се работи за 2 бебиња и 2 миоми(facepalm) сум била ивф, од старт примам фраксипарини 0,6, аспирини као зависело многу од фактичката состојба во моментот, не дека било невозможно, но он не би ризикувал. Ми вика ај полека малце прво бебињата да ги извадиме па здравје.. малце се изнервирав искрено, ама ќе го послушам пошто му верувам. За ремедика зборам.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Па можеби е поразлична ситуацијата кај тебе, сепак си со две. Не знам што да ти кажам, ама ако веќе одиш царски, зошто да не ги извадат, па и да потпишеш ако треба. Не ќе те сечат пак за некое време само за нив, ми нема логика :^)
    Или па не ти се големи толку за да ги вади, не знам што да кажам искрено, ваљда си знаат они како доктори што како :?: Фраксипарини примав јас и со двете деца, секако се прекинуваат тие два дена пред пораѓај, не знам зошто тоа би било пречка :?:
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.610
    Допаѓања:
    18.175
    Пол:
    Женски
    Кои се последиците од пресекување на јајцеводите?
    Имаш ли промени во циклус?
    Дали тоа е 100 % стерилизација?
    Колку трае тој дел од операцијата?
    Дали резот е поголем поради ова?
    Имаш ли поголеми болки во споредба со првиот царски?